| LauraGgeo a întrebat:

In clasă când facem exerciti sau altceva deși este corect mă panichez si pur si simplu nu mai pot vorbi când este să vorbesc de frică că vor râde colegi de mine, ce să fac?

Răspuns Câştigător
| AwesomeKiss a răspuns:

Draga, te inteleg foarte bine asa sunt si eu, uite un exemplu din viata mea eram la ora de romana si trebuia sa stim niste chestii daca nu le stiai 2. Cand a venit momentul meu sa vorbesc ma panicasem si am inceput sa vorbesc ce imi aminteam plus multe balbaituri indescifrabile. Tremuratul nici nu se m-ai pune.Deci ca sa scapi de aceste sentimente trebuie sa nu te m-ai gandesti ca te privesc oameni sau profesorul te omoara daca nu raspunzi, relaxeazati muschii gandeste-te la o cascada cum stropii ei se lovesc de micii bolovani de la braul acesteaia... ceva ce te relaxeaza apoi fixeazati mintea pe ce ai de spus, nu conteaza daca e gresit sau daca e bine, conteaza ca ai curajul de a vorbii in fata tuturor! Bafta! big grin

3 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

În primul rând, perfecţionează-te la limba română. În al doilea rând, nu este nicio ruşine că ai greşit. Cu toţii greşim. Râde şi tu de ei dacă şi ei îţi fac ţie aşa. Dacă te corectează, nu înseamnă că râd de tine. De fapt, cam câtă atenţie îţi dau ţie ăia? Nu eşti decât un elev dintre alţi 20-30 sau câţi ai tu-n clasă care greşeşte o dată.

| LauraGgeo explică (pentru Rakanishuu):

De fapt acolo venea cand ma pune profa sa vorbesc imi... ce mai venea acolo doar ca nu sa mai trimis acolo si asa sa postat

| Kitybush a răspuns:

Sa incerci sa te simti bine in pielea ta, sa fi mandru de cine esti, sa nu te mai gandesti la colegii tai si sa iei in gluma ceea ce se petrece in jurul tau. Asa fac eu si scap de emotii.