| xStilusX a întrebat:

In clasa mea exista cam toate tipurile de oameni: de la cei mai seriosi, de treaba, simpatici la lenesi, prosti, batuti in cap, fara scrupule etc... Printre ei este o colega cu care de regula ma inteleg binisor, doar ca ii place sa ma contrazica si sa tipe la mine. Cand ea nu are dreptate si am eu dreptate, este ceva de genul "Ce sa-ti spun, ai si tu o data dreptate". Ea se si crede mare sefa a clasei, si nici perdele nu a vrut sa cumparam, pentru ca ea crede ca este, dar nu este, sefa. Si mereu cand fac ceva deloc iesit din comun, ma critica si tipa la mine.

Acum nu am ajuns la 17 ani bataia de joc a unei fete. Am tipat si eu la ea, sa nu mai tipe la mine ca o aud. Dar nu stiu ce sa ii mai zic cand ma contrazice si cand tipa la mine. Voi ce ma sfatuiti sa fac? In afara de parinti/diriginta. La varsta asta cred ca am trecut de stadiul ala. Vreau o solutie pe care sa o pun eu in practica, nu adultii.

1 răspuns:
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut. happy
Si zambesc pentru ca exista multe astfel de tipuri de persoane, chiar daca ele nu o fac cu vointa( crede-ma nu o fac intentionat ) dar asa sunt ele, pot ajunge sa 'te raneasca' indirect.Atunci cand vine la tine si zice ceva de genul,nu te alarma,fii calm,dar calm in sensul de : Nu zice nimic,fi asa linsitit, si zambeste-i, dar fara sa ii spui nimic, indiferent de ce ea ar zice. Esti mult mai destept prin aceasta tacere.Si mai lasa sa treaca timpul, isi va da ea seama ca nu e bine, si se va gandi de ce zambesti mereu si nu zici nimic.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!