| AllanClare a întrebat:

In legatura cu facultatea. Poti sa alegi sa nu te duci la o anumita disciplina? Daca ai o restanta la o anumita materie si dai examenul mereu, dar nu il iei, ce se intampla?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista, in fiecare an, cateva discipline facultative, din care vei face doar una, la alegere. In rest, esti obligat sa te dui la toate materiile. Daca nu iei un examen pana la termenul final, vei repeta anul in care ai facut acea materie. Ti se vor echivala examenele la care ai note de peste 7 si le vei da din nou pe celelalte. Ai dreptul sa repeti (contra cost, desigur) de 3 ori, dupa care, daca tot nu ai promovat toae examenele, esti exmatriculat si pierzi tot timpul petrecut in facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate disciplinele cu care incepi anul sunt obligatorii, daca nu iei un examen iti poti da anul urmator. Daca nici atunci nu reusesti atunci ramai repetent