| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme notele mele scad.ma chinui sa invat da nu potstraight facesi am 2 probleme:
1.nu pot sa ma concentrez cand invat, imi zboara gandul
2.am luat 2 note proaste de care mama nu stie, si mi-e frica ca o sa afle, si o sa ma bata;|si nu vreauuu.ma bate si ma pesepseste si daca iau un 7. vreau sa i spun notele inainte sa i le zica diriga, da mi-e frica, mai ales daca ii spune si lui taicamiu..cum sa ii spun?sad astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| KittyMe a răspuns:

Natalia,in primul rand nu exista nu pot ci nu vreau!
1.Asa ca in momentele in care vrei sa inveti gandeste-te la motivul pentru care vrei sa inveti!
De ex: Vreau sa invat ca sa nu-mi dezamagesc parintii sau Vreau sa invat pentru a imi oferi singura un viitor stralucit.
2.Si in legatura cu spusul mamei. eu zic ca ar trebui sa-i spui, sa fi sincera altfel nu va mai avea incredere in tine niciodata.
E normal ca ea sa fie suparata deoarece pentru tine munceste si vreau ce.i mai bun de la tine. Fi sincera! Fi tu!

Bafta :*

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este pacat ca trebuie sa ascunzi de parinti si notele mai putin bune, note pe care ei, daca doresc, oricum le afla. Spune-le adevarul si incearca sa ai mai multa incredere in ei.

| zurick a răspuns:

1.Ce note ai luat? Sunt chiar asa de proaste?
2.De ce te bate mi se pare nefiresc pe mine mama sta suparata vreo 2 zile si-i trece(eu cand iau o nota proasta de exemplu am luat 4 la engleza ii spun de notele de la materiile la care ma descurc mai bine...si o intreb cand ar fi mai suparata daca as lua 4 la engleza materie la care unt bata sau la o materie la care ma descurc chiar de 10 sa iau 4)
3.Intreab-o ce note avea la materiile la care ai luat note proaste (hai ca doar nu era perfecta...nimeni nu-i perfect)Spune-mi mai multe despre notele pe care le-ai luat si materiile ca si eu am mai scazut dar ii spun mereu notele mamei(ca tata e plecat in afara si nu am o relatie prea buna cu el)

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fi sincera. Fa-o sa inteleaga faptul ca nu esti un robot si nu poti sa iei numai note bune. Spune-i ca iti vei imbunatati situatia si infrunta situatia cu maturitate. Faza cu parintii care isi bat copiii nu am inteles-o niciodata dar chestia asta nu ma priveste. Totusi, sfatul meu este acesta: scapa de frica de parintii tai, inveti numai pentru tine nu pentru a-i multumi pe ei si daca esti intr-un continuu stres gen: "ce zice mama daca iau note proaste" vei continua sa le iei. Fi mai sigura de propriile tale forte.

| zurick a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Imi place modul tau de a gandi!

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru zurick):

Sunt matura rau, huh? laughing Cred ca imbatranesc... laughing Mersi, oricum. Ma bucur sa vad ca sunt persoane care imi impartasesc punctele de vedere.

| Danyella96 a răspuns:

Spune-i notele tale si, daca te bate, pur si simplu nu te mai uita la ea, cand trece pe langa tine lasa capul in jos(si eu eram in situatia asta, si a mers, ma rog ma mai ciufuleste cateodata, dar nu asa de rau), totusi iti vrea binele. Daca chiar nu poti sa inveti fa-ti copiutewinking