| energia a întrebat:

Înainte de a spune cuiva această situație a mea, aș dori într-o oarecare măsură să o expun aici.

Am început școala de șoferi mai mult de curiozitate că poate îmi va plăcea, însă nu este așa. Dintre conduce câteva minute până acasă, prefer să îmi pierd timpul prin autobuze. Nu știu dacă mă demoralizează instructorul sau nu e de mine.
Săptămâna viitoare voi da examenul teoretic și mă gândesc dacă să-l pic intenționat chiar dacă din câte am înțeles îl poți da peste 2 săptămâni din nou. Ideea este că nu mai vreau să continui mai ales că începe facultatea și mă întind enorm de mult.
E nașpa, nu îmi place să las baltă ceva ce am început și totuși mi-aș dori enorm de mult să se termine chiar mâine.
Eu sunt extrem de confuză și mi-aș dori oarecum să știu cum ați făcut voi față.

*cu siguranță cei de la TPU îmi vor schimba a nu știu câta oară întrebarea pe altă categorie*

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. permisul il iei odata si il ai toata viata. Poate acum pierzi timpul prin autobuz, da poate pest 15 ani o sa ai nevoie sa iti duci copii la scoala sau o sa folosesti masina mai mult decat pana acasa.

2. nu trebuie sa iti placa sa conduci ca sa ai permis, desi ar fi mai usor. Oricum nu te obliga nimeni sa conduci dupa ce ai permis.

3. de ce sa pici examenu? Chiar nu vrei sa il iei nu te mai duci la examene si aia e. Treci peste banii cheltuiti si timpul pierdut si probabil o sa o iei de la capat peste 10 ani, cine stie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai descris aici cu foarte mare acuratețe una din cauzele eșecului în viață.
Să nu vrei de fapt să câștigi, ci să te faci doar că vrei.
Această nehotărâre crează confuzie și eșec.
Am două exemple din experiența mea.
Pe o verișoară a soției o impingea mama ei să facă fizică-chimie de trei ani. Dacă o termina, ajungea profesoară de gimnaziu la țară. Fată deșteaptă dar ea nu avea chef să meargă la țară. Și avea grijă să pice cu câteva sutimi înaintea medie de admitere de nenumărate ori la rând pănă mama ei a renunțat la idee.
Altă fată cam de 18 ani era foarte dotată pentru atletism.
Putea ușor să ajungă pe podium european. Dar îî intrase în minte că ea va lua locul altcuiva care, zicea ea, că merită mai mult succesul.
În doar un singur fel avea dreptate. Că ea lua ușor un concurs, că era dotată și altele se chinuiau pentru asta. Și ce făcea ea ca să nu le facă rău la concurente? Se străduia ( cu greu) să nu-și dea drumul și făcea tot ce putea să ia doar locul 3 la orice concurs și s-a auto convins până la urmă să renunțe. Ce își face omul cu mâna lui, e lucru manual. Sau labă.

| johnnny123 a răspuns:

Oare de ce îți schimbă categoria cei de la TPU? Ți se pare că întrebarea ta are vreo legătură cu "Legislație, Politic, Social"?

Lăsând asta la o parte, nu înțeleg exact care este problema? De ce trebuie să mergi la examen și să-l pici "intenționat"? Care e logica? Cine te obligă? Dacă nu-ți place șofatul, nu te obligă nimeni nici să continui școala de șoferi, nici să dai examen, nici să pui vreodată mâna pe vreun volan.

Iar dacă te apucă vreodată cheful de șofat, nu ai decât să faci iarăși școala.

| Elena9328 a răspuns:

Eu l as da, l as lua si l as tine in buzunar ca nu strica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur e instructorul nașpa

| Ekko009 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa-i spui instructorului ca te-ai razgandit, si poate o sa te reapuci alta data...