| Alexandra. a întrebat:

Incerc sa slabesc cat mai mult posibil pana peste vreo 2-3 luni. Si nu stiu cum. Desi stiu ca nu e bine sa slabesti repede ca poate se lasa cu vergeturi.
Un meniu complet imi puteti da?
Cine stie sa raspunda, si sa imi dea meniu :
- dimineata...
- dupa-amiaza...
- seara...
Funda!

Răspuns Câştigător
| christinebubu a răspuns:

Mai bine te duci la un nutritionist.
tu ai un anumit tip de regim, si nu iti va face bine dieta altcuiva.

1 răspuns:
| TurnOn a răspuns:

Saptamana 1.
ZIUA 1
MIC DEJUN – doua clatite cu Nutella si 200ml de lapte degresat

Pranz – 50g branza Brie, o turta de ovaz, 2 rosii uscate si un bol cu supa proaspata

Cina – 100g ton, sos din rosii si masline, 150 g cartofi noi si broccoli la discretie, 125ml vin rosu

ZIUA 2

MIC DEJUN – 2 felii de paine prajita cu miere si bucatele de miere, 4 patratele de ciocolata neagra

Pranz – 100g somon cu 200g salata de cartofi, o bucatica de para

Cina – Coq au vin (reteta frantuzeasca)

ZIUA 3

MIC DEJUN – 40g fulgi de ovaz cu lapte degresat, o gustare din ciocolata neagra

PRANZ – sandvis cu doua felii de paine si avocado, 3 bucati pui si o rosie

Cina – 100g cod cu salata de fasole verde, ardei gras si coriandru, un pahar de vin rosu

ZIUA 4

Mic dejun – salata de fructe (pere, fructe de padure, caju, migdale)

Pranz – 150g salata cu mazare, branza Feta, rosii cherry, desert din fructe inmuiate in ciocolata neagra

Cina – carne de porc la gratar cu 200g piure, fasole verde si, ca desert, bucatele de mar

ZIUA 5

Mic dejun – 40g musli in 100g lapte degresat, 2 patratele de ciocolata neagra si 6 capsune

Pranz – supa proaspata, 6 bucati de sushi, un pahar de vin rosu

Cina – o felie de paine prajita cu piure de rosii, branza Feta, o felie de sunca, salata verde

ZIUA 6

Mic dejun – un ou fiert, o felie de paine prajita, 200ml suc natural de portocale

Pranz – jumatate de avocado cu turta de ovaz, un pahar cu vin rosu

Cina – 100g piept de pui la gratar cu salata de varza

ZIUA 7

Mic dejun – o felie de paine prajita cu miere, un pahar de iaurt degresat

Pranz – 75g paine cu 50g de hummus, salata de rosii

Cina – carne de vita in vin rosu cu morcovi, 2 patratele de ciocolata neagra

Saptamana 2.
ZIUA 1

Mic dejun – fructe de padure cu 30g de ciocolata neagra, un pahar de iaurt degresat

Pranz- 150g salata de morcovi, un pahar de vin rosu

Cina – 100g legume trase la tigaie (fasole verde, ardei gras, broccoli) si 100g noodles cu busuioc si chilli

ZIUA 2

Mic dejun – o felie de pepene rosu, un pahar de iaurt degresat cu 4 patrataele de ciocolata neagra, caju si migdale

Pranz – sandvis din doua felii de paine unse cu mustar, sunca, salata de morcovi

Cina – 100g somon la gratar cu 50g cuscus

ZIUA 3

Mic dejun – 2 felii de paine prajita unse cu Nutella si presarate cu banane

Pranz – salata de castraveti si rosii, 75g piept de pui la gratar, o lingurita de maioneza

Cina – 160g muschi de vita la gratar, ciuperci si fasole verde

ZIUA 4

Mic dejun – salata de fructe, un pahar de suc natural de portocale

Pranz – 150g conopida, baby carrots, castraveti, un pahar de vin rosu

Cina – 125g ravioli cu rosii si masline, parmezan

ZIUA 5

Mic dejun – 40g terci de ovaz, un mar

Pranz – supa proaspata, o bagheta cu rosie si mozzarella

Cina – piept de pui la gratar cu pasta de tomate si busuioc

ZIUA 6

Mic dejun – 28g fulgi de ovaz cu 150ml de lapte degresat, 4 patratele de ciocolata neagra

Pranz – 100g sardine in sos de tomate, o felie de paine prajita

Cina – 100g friptura de porc la gratar cu 150g piure si salata de varza, un pahar de vin

ZIUA 7

Mic dejun – musli cu bucatele de ciocolata, 150ml lapte degresat si o banana

Pranz – rosii cu branza mozzarella si busuioc, o felie de paine prajita

Cina – peste la gratar cu lamaie si broccoli, un pahar de vin rosu si 2 patratele de ciocolata neagra

Saptamana 3.
ZIUA 1

Mic dejun – smoothie cu banana, afine si 200ml lapte degresat, o felie de paine prajita cu miere

Pranz – o felie de paine prajita cu hummus, rosie si castravete, 4 patratele de ciocolata neagra

Cina – spaghetti cu sos de rosii, ceapa, busuioc, ciuperci si un pahar cu vin rosu

ZIUA 2

Mic dejun – fructe de padure cu migdale, caju si 2 patratele de ciocolata

Pranz – salata de pere si conopida, un pahar cu vin rosu

Cina – peste la gratar cu lamaie, spanac si 25 g orez brun

ZIUA 3

Mic dejun – 28g fulgi de ovaz cu 200ml lapte degresat, 4 patratele de ciocolata neagra

Pranz – 100g piept de pui la gratar, 75g salata de rosii si castraveti

Cina – 250g spanac, lasagna cu branza ricotta, rosii, conopida si otet balsamic

ZIUA 4

Mic dejun – 2 oua fierte cu rosii coapte, 4 patratele de ciocolata

Pranz – salata de morcovi cu sfecla, 100g piept de pui la gratar, 4 bucati de falafel sau o portie mica de hummus

Cina – somon la gratar cu legume trase la tigaie (broccoli, fasole verde, ardei gras)

ZIUA 5

Mic dejun – un pahar de iaurt degresat, un biscuit digestiv, 4 patratele de ciocolata neagra

Pranz – salata de rosii cu sfecla si 50g mozzarella

Cina – ciuperci la cuptor umplute cu sos pesto, migdale si caju, un pahar de vin rosu

ZIUA 6

Mic dejun – 2 felii de paine prajita cu Nutella si capsune

Pranz – salata cu rosii cherry, salata verde, mozarella, busuioc, un pahar cu vin rosu

Cina – 115g cartofi copti cu unt si chilli, legume trase la tigaie (ceapa, ardei rosu, fasole verde)

ZIUA 7

Mic dejun - 2 clatite cu lamaie si capsune, 4 cubulete de ciocolata neagra

Pranz – 100g friptura de vita la gratar, 200g piure de cartofi, un pahar cu vin rosu

Cina – omleta spaniola cu 2 oua si un cartof

Este dieta cu vin si ciocolata!:*
Sper sa-ti fie de folos big grin sunt site-uri de unde poti sa-ti faci rost de diete speciale organismului tau sau programeaza-te la un nutritionist.