| MarcoPolooo a întrebat:

Incurand incepe scoala(sunt clasa 10) si stiu ca ca in fiecare an, si acum acolo va fi o inchisoare.
Eu nu am decat 3 persoane cu care vorbesc in pauze. Profii nu predau mai nimic, si ne injura, la mine in clasa sunt toti nebuni si n-ai cu cine sa te intelegi.
E groaznic mai ales acum la liceu.
Ceva sfaturi please!
P.S. nu vreau sfaturi gen fii mai sociabil(fiindca chiar am prieteni in cartier de exemplu), sau invata mai mult(fiindca am avut media 9.84). Vreau sfaturi despre cum pot suporta mai bine aceasta situatie.

4 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună,
Daca nu poți suporta situația de acolo de ce nu te transferi la o alta unitate? Sau într-o alta clasa? Nu e ok sa stai într-o situație de genul acesta.
Și nu fa greșeală de a compara școală cu o închisoare doar din cauza atmosferei de acolo...
Solutii sunt multe, dar depinde de tine dacă vrei sa te desprinzi din acea atmosfera. Știu ca unii profesori pot fi duri, am dat și eu peste asemenea cazuri, însă acel profesor care ne făcea cu ou și cu oțet, recunosc ca a făcut,, oameni,, din noi! O sa îți dai seama de asta mai încolo, asa cum și eu am realizat asta! Bine ca măcar ai 3 persoane cu care te înțelegi, eu nu am avut decât o singura persoana și aia puțin nebuna laughing asa ca nu e un capăt de lume.
Vrei o schimbare? Pai fa o tu, nu astepta miracole ca poate o sa se schimbe oamenii din jurul tău etc... Depărtează te de mediul respectiv profita și fii fericit, căci cu anii aceștia nu te mai întâlnești!
Numai bine! Capul sus, fii încrezător!?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Incurand incepe scoala(sunt clasa 10) si stiu ca ca in fiecare an, si acum acolo va fi o inchisoare.
1. Definește mai bine situația.
Uită-te la cuvântul închisoare în dicționar. Pe You Tube poți viziona reportaje din închisori în limba română.
Apoi compară cu ceea ce ai trăit dta în școală până acum. Și vezi dacă definiția ta că școala pentru tine până acum a fost chiar o închisoare.
Eu nu am decat 3 persoane cu care vorbesc in pauze.
E fantastic, în pauze să ai 3 persoane cu care poți să conversezi.
Vei avea în acest an cel puțin 4 pauze de 10 minute pe zi, deci 40 de minute pe zi, 200 de minute pe săptămână, 800 de minute pe lunpă, 7000 de minute în tot anul școlar pe care să le împărtășești în mod plăcut cu aceste persoane. Nu e chiar așa de rău pentru un program de viață obligator, ca acela pe care ești obligată să îl suporți la școală.
Profii nu predau mai nimic,
Dar ai manuale de unde poți învăța ceva în plus, ai Internetul la dispoziție, dacă vrei să înveți ceea ce nu predau profesorii.
si ne injura,
aici chiar că este o problemă, dar sunt modalități de remediere.
Înregistrează pe telefonul mobil când înjură și caută modalități de a face asta public, o să te ajut. Să vezi cun îi vindeci de înjurături.
la mine in clasa sunt toti nebuni
Nebunia lor nu este schizofrenie, adică boală, ci are multe aspecte care merită analizate, și din asta să rezulte ceva creator.
si n-ai cu cine sa te intelegi.
Ca să te înțelegi cu cineva, ai nevoie de un țel comun, să te înțelegi în general este greu. Definește de ce ai nevoie să te înțelelegi cu ei și caută soluții punctuale.
E groaznic mai ales acum la liceu.

Ceva sfaturi please!

P.S. nu vreau sfaturi gen fii mai sociabil(fiindca chiar am prieteni in cartier de exemplu),
Dacă ai prieteni în cartier, cum de în cartier ai și în clasă, nu?
Ți-ai pus problema asta? Ce se întâmplă în clasă, ce se întâmplă în cartier? Ce faci cu prietenii în cartier, ce faci sau nu faci cu nebunii de colegi în clasă. Poți face tu ceva ca situația să se schimbe? Vorbesc pe bune. Mai ai clasa 10, 11, 12, de petrecut cu acești colegi, cu acești profesori, în această închisoare, cum o numești dta.
sau invata mai mult(fiindca am avut media 9.84). Vreau sfaturi despre cum pot suporta mai bine aceasta situatie. Să te gândești ce poți face ca să schimbi ceva, măcar puțin din ceea ce ți se intâmplă. Ai 3 colegi cu care poți colabora și cu tine, 4, începând cu înjurăturile profesorilor.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îți place școala la care te afli acum atunci transferă-te.

| PeggyRock a răspuns:

Din ce am înțeles eu, nu îți place clasa/liceul la care ai intrat. Vorbește cu părinții și transferă-te undeva, unde să te simți bine. Ai medie mare și poți. E păcat să stai într-o clasă/școală unde să nu te simți bine/să nu înveți nimic. Sunt ani frumoși de liceu pe care e păcat să-i pierzi. Succes!