| Alex_Valentin_Alex_1996 a întrebat:

Intodeauna ma cert cu fratele meu! Cum pot sa rezolv asta?
Cine da raspuns foarte bun primeste funda!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cauta sa pretuiesti ceea ce ai atat timp cat il ai langa tine si este in viata.
Eu am facut prostia de a ma certa cu sora mea tot timpul, apoi ea ne-a parasit si astazi regret enorm ca nu am stiut sa imi iubesc sora asa cum ar fi trebuitstraight face
Eram mai mica, ea nu se supara cand eu ii vorbeam urat si chiar saream la bataie..nu fa greseala mea!
O zi bunahappy

9 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu am aceasta problema cu tatal meu, frati nu am, din fericirehappy.Ne certam aproape zilnic din orice prostie, din nimicuri, nu trebuie sa fie neaparat vreun motiv anume...desi ti se poate parea absurd, am mers inclusiv la psiholog amandoi.Sedinta a costat 50 de lei si a durat in jur de 2 ore,timp in care am discutat cu doctora si i-am spus ce probleme avem. Dansa a mentionat ca este vorba despre probleme de comunicare,nu stim sa comunicam unul cu celalalt si astfel,cand ceva nu ne convine,nu stim sa vorbim civilizat,ci preferam sa tipam(eu nu tip din respect, desi cu greu ma controlez uneori, insa tatal meu tipa destul de des la mine, iar mama este undeva la mijloc, nu stie cui sa ii ia apararea si de multe ori este invinovatita de amandoi ca tine cu celalalt)...Ideea este urmatoarea:trebuie sa inveti sa rezolvi probleme in mod civilizat, fara cearta, pentru ca prin comportamentul vostru le puteti face rau si celor din jur, am experimentat asta de nenumarate ori.Cand fratele tau face ceva ce tie nu iti place, roaga-l sa fie mai atent data viitoare.Stiu ca baietii in general au anumite obiceiuri pe care nu toti nu le suporta, poate nu-si face curat in camera, poate obisnuieste sa iti faca tie dezordine printre lucruri ori asculta muzica la maxim cand tu vrei sa te odihnesti. Daca nu intelege, discuta cu parintii tai si incercati sa rezolvati problema impreuna.Acum depinde si ce varsta are fratele tau, discutia trebuie purtata avand in vedere mai multe criterii.Nu poti vorbi cu o persoana de 10-12 ani asa cum vorbesti cu un adolescent de 16-17 si invers. Sper ca ti-am fost de folos!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Trebuie sa cadeti de acord ca e normal sa aveti opinii diferite dar nu e normal sa fiti agresivi in timp ce aveti opinii diferite. adica fara tipete etc.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Intreaba-l direct de ce porneste tot timpul conflictul si intreaba-l daca vrea asa sa comunicati tot timpul conflictual.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut!
Inseamna ca ai 2-3 solutii:
1.Ai putea sa-l spui parintilor, daca nu te asculta sau el aduga alte vorbe atunci renunta.
2. Ignora-l, orice iti spune prefa-te ca nu exista.O sa il enervezi cand o sa vada ca nu ii dai importanta si o sa-ti dea pace.
3.Intreaba-l:
Alceva nu mai ai de spus?!
Atat te duce mintea?!
Nu ai ocupatie, teme, probleme, etc (depinde de varsta sa)?!

| Alex_Valentin_Alex_1996 explică (pentru DomnishoaraTPU):

Intodeauna doar eu sunt vazut ca cica as incepe luptele dar el e de fapt cel care o face

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru Alex_Valentin_Alex_1996):

Inseamna ca ai doar 2 solutii. (Vezi raspunsul meu).
Din nefericire, nu poti sa pleci de langa el deoarece e fratele tau. Daca erati prieteni sau colegii era mult mai usor.
Cu bine!

| IQ a răspuns:

Tuturor ni s-a intmplat sa ne certam cu frati nostri. Si eu ma certam cu fratii mei,insa dupa ce am crescut,am inceput sa ne intelegem din ce in ce mai bine, acum suntem cam despartiti datorita locului lor de munca, cu toate astea, acum, ne iubim maxim(mai ales cand imi mai trimit bani )winking Bafta!

| sergiubest97 a răspuns:

Depinde din ce cauze va certati

| Alex_Valentin_Alex_1996 explică (pentru sergiubest97):

El da vorbe destepte in gili mele porneste certuri cu mine intodeauna si eu trebuie sa le ocolesc si sunt obosit de chestia asta!