| sweetys a întrebat:

Intr.o saptamana începe sesiunea de toamnă si eu nu am nici o tragere de inima sa învăt, deși la anul termin si am cam multe restante. Nu stiu ce sa fac ca sa învăt, iau cursurile si le citesc si nimic nu se lipește de mine, iar noaptea cand ma pun in pat imi vine sa urlu ca nu am invatat. Vreau si eu metode de invatat sau ce sa fac ca sa retin mai usor.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai important e sa fii odihnit. Poate te ajuta și sa îți notezi ideile principale pe un caiet dacă ai texte întregi de citit.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Asta doar tu poti sti. Eu de exemplu am nevoie sa citesc doar de 2 ori ce am de invatat si retin. Poti sa imparti ce trebuie sa inveti pe paragrafe. Memorezi primul paragraf apoi si pe al doilea, apoi le zici impreuna si tot asa. Sau poate te inregistrezi cand citesti si apoi o asculti. Ori poti sa inveti ideile principale si doar sa le citesti pe celelalte, astfel ai puncte de reper.

| sweetys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Si eu memorez destul de usor, dar problema este ca nu am chef de citit si sunt cu mintea in alte 7 locuri in loc sa ma concentrez. Mă distrage orice. Am citit o propoziție de 4 ori si nu o retin.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru sweetys):

Same here. Poate daca ai un coleg stai cu el pe skype, nu neaparat sa vorbiti, dar sa fie deschis, ca asa nu poti sa stai degeaba in fata lui.