| Croampa a întrebat:

Intrebare pentru cei ce au o idee legata de lingvistica : dintre rusa si croata, care e mai usor de invatat (din punct de vedere al gramaticii si pronuntiei)?

Funda pentru cea mai buna argumentare rationala

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Rusă are altă structură a gramaticii față de limba română. Limba croată (plus altele - sârbă, bulgară etc. au măcar gramatica asemănătoare limbilor romanice din care face parte și limba noastră, româna.
Dar în ciuda dificultăților și a diferențelor, și limba rusă e o limbă deosebit de frumoasă, melodioasă și nu din cale afară de greu de învățat.
Caută câteva lecții online din ambele și decizi singur/ă.

| Teffan a răspuns:

Incearca sa inveti ce iti place mai mult.
Nu te lua dupa gradul de dificultate.