| teiube a întrebat:

Ce parere aveti despre impozitarea bor pro sau contra? ma poate ajuta cineva cu o argumentare din punct de vedere juridic

4 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Pai hai sa facem un calcul. Veniturile BOR sunt de cca 65 mil euro anual. Din astia vreo 25 de milioane se duc pe acte de caritate si filantropice. Mai raman 40. Din 40 de milioane se cheltuiesc vreo 37 cu functionarea BOR, constructii de biserici, renovari, intretinere, salarii, intretinere, etc, etc, etc. Excedentul (adica un fel de profit) ar fi de cca 3 mil euro. Daca aplici 16% la cele 3 milioane rezulta un impozit de platit de cca 480.000 mii euro.

Jumatate de milion de euro este o spaguta mica pe care o ia un director de la CNADR sau un vreo doi directori de pe la Guvern. Adica suma este infima.

Sa ne intoarcem la BOR. Avand in vedere cele 25 milioane de euro cheltuite anual cu acte de caritate, mai merita dpdv moral sa impozitezi biserica pentru 500.000 de euro?

Si un ultim argument. Asa zisele profituri pe care le realizeaza BOR (daca le realizeaza, pentru ca sunt ani cand nu ramane cu nimic excedent), nu le ia cineva ca in cazul unei societati comerciale. Raman in conturile bisericii si sunt folosite in anul urmator pentru diferite scopuri. Statul impoziteaza profitul repartizat proprietarilor, ori in cazul cultelor excedentul nu se repartizeaza. Nu iau bani episcopii si se duc cu ei acasa. Acesta este unul din motivele de baza pentru care nu se impoziteaza cultele.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Jardelin):

De cand se numeste act de caritate bagatul banilor in buzunar? Cand ii vezi pe unii popi ca au case mai mari ca unii parlamentari te bufneste rasul. Sau cand ii vezi cu Maserati.

| Jardelin a răspuns (pentru UnBroken2016):

Furi curent baiatule! Cati popi au case mari si cati au Maserati?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Jardelin):

Acum am sa caut pe internet, asteapta raspunsul meu.