| anonim_5789 a întrebat:

Intrebarea mea e ceva mai complxa...azi mi s`a intamplat sa realizez niste chestii...si nu prea aveam cu cine sa vorbesc despre subiectul asta. voi ce parere aveti despre droguri si o viata dusa fara limite.si nu vreau raspunsuri de gen drogurile creeaza dependenta si etc! pur si simplu nu stiu ce sa mai cred, cum e mai bine.cateodata cand ma simt atat de singura imi trec tot felul de ganduri prin minte, si ma gandesc daca nu cei care iau viata asa cum o prezentam mai sus sunt mai fericiti.desi viata asta ne ofera aparent impliniri, fericire de moment, oare suntem vreodata cu adevarat fericiti? oamenii aia care se drogheaza sunt catalogati ca niste vieti pierdute mai devreme sau mai tarziu, dar oare nu ei sunt adevaratii oamenii care constientizeaza conditia vietii asteia mizerabile, care nu ofera nimic. oare nu ei sunt cei cu adevarat constienti de drama ce ii copleseste si pe care toti poate ca o traim dar nu avem spiritul necesar pentru a o exprima.lumea lor atat de diferita si inspaimantatoare pentru noi e lumea adevarata.acolo poti trai stari supreme ori tristetea adanca ori o fericire absoluta.acestea sunt starile pe care viata nu ni le va putea oferi niciodata.viata atat de superficiala.acolo putem uita de noi, de conditia noastra amarata, de toate rautatile lumii,"acolo " este singurul loc unde vom putea regasi linistea deplina."acolo" nu vom mai suferi niciodata. si scuze daca vi se pare ca am exagerat dar asta am simtit in momentul asta.astept parerile voastre.multumesc

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa ne lamurim deci. Oameni fericiti nu exista nici de o parte nici de alta.Starea de fericire e prea efemera pentru a fi atinsa macar pentru o secunda.Credem ca sunt fericiti, nu suntem fericiti.Mereu cand iti construiesti un vis vine un cosmar ca sa-l daramne. Iar asta nu e ceva neaparat rau. Daca ai ambitie poti reusi multe in viata, implicit sa fi multumit pe cat mai multe planuriwinking
Drogurile nu sunt niste substante magice in care gasesi rezolvarea problemelor, ele sunt o problema in sine.Si inca ce problemathinking
Cel mai bun lucru pe care il poti face pentru tine e sa fii realistwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inseli. Cei care se droghiaza au o problema in plus. Acum 15 ani un prieten al meu sa sinucis din cauza drogurilor. Viata este frumoasa, doar ca majoritatea oamenilor sunt cam chiori si nu vad asta.
Lumea prefera sa se planga si sa arunce vina pe restul in loc sa se lupte pentru a le fi mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care recurg la droguri pentru a evada din realitate sunt patetici. Este o dovada ca nu au un caracter puternic. Si, mai grav decat atat, sunt iresponsabili. Una este sa bei cateva pahare de palinca, pentru a scapa de inhibitii si, alta este sa-ti bagi in vena, pentru a trai "stari supreme". Dar, este alegerea fiecaruia. Unii aleg sa-si infrunte problemele direct, altii prefera sa detina rolul principal din piesa "Alice, in Wonderland". happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa multitudinea de intrebari la care nu gasesti raspuns, si judecand dupa starea ciudata pe care o simti vad ca esti foarte confuza in privinta fericirii si a vietii, asta ma duce la gandul ca traversezi ciudata perioada a adolescentei. Drogurile sunt ca minciunile.Persista dar pana la urma sunt descoperite.sunt substante daunatoare si nu aduc deloc fericirea.

| Alle666 a răspuns:

Droguri, tigari si alcool. cea mai mare prostie a tineretului din ziua de azi. acolo nu gasesti nimic. multa lume face lucrurile astea doar ca sa se afle in atentia prietenilor...sa se considere COOL.eu nu fumez, nu beau si nu m-am drogat niciodata. ascult metal de mai bine de 5 ani si de obicei, toti rockerii si metalistii isi fac de cap cu droguri si alcool.ma distrez mult mai bine treaza decat sa fiu beata sau drogata. alinarea pe care o gasesti in alcool sau droguri tine doar cateva minute, ore, niciodata o vesnicie. dupa ce iti revi din starea aia de "fericire" princepi ca degeaba incerci sa scapi de probleme ca nu poti...my opinion happy

| JustSmile a răspuns:

Ce naiba aveti cu totii?! pe bune?! a te droga=nu inseamna neaparat ca iti bagi in vena...si in plus nu TOATE drogurile iti creeaza dependenta fizica sau psihica.mrg in cazul asta drogurile sunt droguri...deci iti creeaza o oarecare dependenta. dar nu chiar atat de mare, nu toate.asta e doar parerea mea.
dar mi se pare stupid ca toti care aud de droguri zic ca ai inebunti. dar stiti mcr ce sunt? v-ati informat mcr putin?!