| yet a întrebat:

Intru in clasa a 8a si nu sunt cel mai bun la mate si romana, singurele materii la care nu ma descurc, lectiile s-au acumulat si vreau sa intreb daca am timp un an sa invat bine si la mate si la romana, si la matematica si la romana merg la meditatii care m-au ajutat ceva, mersi

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai timp sa recuperezi intr-un an daca te dedici cu adevarat si depui efort dupa acele meditatii. Unii degeaba dau banii pe ele, asadar fa tot posibilul sa te concentrezi si vei vedea ca atunci va fi bine atat pentru tine cat si pentru rezultatele de la evaluarea nationala.Gasesti inclusiv pe Youtube recapitulari si lectii, exercitii rezolvate.Trebuie doar sa cauti dupa cuvinte cheie.

Succes.

| yet explică (pentru dullcat):

Mersi mult! pierdusem speranta sa fiu sincer XD

| dullcat a răspuns (pentru yet):

Cu placere. Uite aici ce ziceam de Youtube : https://www.youtube.com/......s?/results

https://www.youtube.com/......s?/results

| yet explică (pentru dullcat):

Mersiiiii, chiar cautam pe yt Si nu gaseam. Iti voi scrie peste un an ce nota am luat, Doamne ajuta

| dullcat a răspuns (pentru yet):

Bun asa. laughing Multumesc si eu pentru funda.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea avea timp daca pui mana sa inveti ZILNIC, macar 2 ore extra, fara sa mai stai pe telefon sau pe jocuri, ori computer, ci doar sa inveti.

| yet explică (pentru Violleta2022):

Fix cu asta ma confrunt din pacate, incerc sa raresc timpul petrecut pe telefon, calculator
m

| Hyperion7 a răspuns:

Ai timp,deși pare incomparabil, eu am repetat și pentru istorie, logică și romana cu o lună înaintea bacului, materie mai multă și mai consistentă spre deosebire de EN, și uite-ma că sunt viu!
Multa bafta!

| yet explică (pentru Hyperion7):

Aolo, asta poate insemna ca sti cum Sa memorezi lucrurile foarte eficient, avand in Vedere ca a trebuit Sa inveti la 3 materii intr-o luna?, bravo!

| Hyperion7 a răspuns (pentru yet):

Eh,depinde,dar cert e că dacă vrei, poți!

| xkhldhoudody a răspuns:

Buna!
Incearca ca pana incepe scoala sa iti recapitulezi materia cat se poate de mult, astfel incat sa ai o baza.
Pe parcusul anului, fa ti un program si tine te de el, adica invata luni, miercuri, vineri la romana si marti, joi, sambata la mate.
Nu lasa nici macar 2 zile sa treaca fara sa faci o varianta la ambele materii, si dupa ce le termini sa te uiti pe Youtube la rezolvari. Eu iti recomand pe Youtube sa te uiti la Cristina tunegaru pentru romana, iar pentru mate la pauza de mate, matematica de 10 si la vera pe Youtube, pentru ca ei rezolva simularile judetene, mai ales matematica de zece. Este un domn pe nume sorin care rezolva fiecare simulare judeteana si fiecare test din fiecare culegere si explica exercitiile pe intelesul fiecaruia. (O sa gasesti videoclipurile in playlisturile canalului)
Cumpara ti culegerile de la paralela 45 pentru ca in ele se afla teste care au dificultate mai ridicata fata de subiectele de la examene. E bine sa lucrezi din ele ptc lucrand exercitii mai grele, automat stii sa faci si exercitii mai usoare, ulterior cele care se vor da la examene.
Si fii foarte atent daca simularea nationala la fiecare materie va fi usoara sau grea, pentru ca asta inseamna examenul va fi greu sau usor, depinde de caz. De exemplu, eu am dat anul asta iar simularea de la romana a fost f usoara, iar la examen s-a dat mai greu. La mate s-a dat greu si la examen a fost usor. Anul trecut la simulari la dat greu, iar la examene extraordinar de usor.
Lasa telefonul, filmele si serialele deoparte, o sa ai destul timp de ele dupa examene cat iti doresti.
Si cel mai important, nu lasa timpul sa treaca, profita de fiecare moment sa inveti si sa studiezi, dar cu o zi inainte de examene nu invata, pentru ca o sa iti faci mai mult rau decat bine.
Mult succes la examene si in tot ce iti propui!