| cosmy_7533 a întrebat:

Iti poti gasi prieteni adevarati in ziua de azi? Cred ca este doar o varianta de raspuns : Nu. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Exista. dar sunt foarte greu de gasit.
Dar iti trebuie timp mult sa cunosti o persoana si sa ii intrii la "inima" ca sa zic asa.Eu am avut norocul sa gasesc inca de la gradinita.Mentionez ca suntem de nedespartit de 11 ani.de mic copil iti poti construii prietenii adevarate, eu consider ca acestea sunt cele mai puternice. legate de copilarie si de trecut.Dar asta n inseamna ca nu ne-am certat sau ca nu am avut discutii.bineinteles.dar asa se intampla in orice prietenie este abosult normal.dar daca ne-am certat asta nu inseamna ca trebuie sa ma spuna la toata lumea ce am vorbit eu cu ea sau vice-versa...nu.asta nu s`a intamplat.In afara de respectova mentionez ca intr-adevar nu am mai dat de nici un prieten care sa ii pese de mine sau sa intereseze pe cineva ce spun eu. poate mai vorbesc cu unele din asa zisele mele "prietene" poate pentru a face conversatie dar nimic si am inceput sa ma obisnuiesc.In afara de my BFF am crezut ca mai am o prietena foarte buna si chiar mi-am pus sprijinul mai mult in ea decat in my BFF, lucru care l`am regretat mai tarziu.si m`am hotarat sa ma schimb sa fiu si eu FALSA asa cum este toata lumea.sa vb cu o persoana si pe la spate sa rad de ea sau mai stiu eu.bineinteles asta nu cu toti.cu cei care intr`adevar merita.Te sfatuiesc sa fii si tu asa.sa te simti tu bine sa faci in asa fel incat tie sa iti iasa bine indiferent daca ma intelegi ce vreau sa spun, poti de expl incerca unele persoane sa vezi daca merita sa ti fie prietene.
Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| Malphas a răspuns:

Eu cred că poţi găsi, trebuie doar să ştii să cauţi, şi să fii, la rându tău, un prieten bun. Încrederea se câştigă cu greu, şi se pierde uşor, iar odată pierdută, cu greu poate fi recuperată. Îţi spun din proprie experienţă. Ca să nu fii rănit/ă, trebuie să înveţi să-ţi împarţi încrederea doar persoanelor care merită, ia-ţi un timp să le cunoşti. A avut multe experienţe neplăcute, de-a lungul timpului, cu aşa-zişi "prieteni", însă acum sunt sigură ca mi-am găsit un grup pe care mă pot baza, şi care va fi mereu acolo pentru mine. Nu trebuie să priveşti lumea în gri, doar pentru că un "prieten" te-a trădat. Continuă să cauţi persoane ce pot ţine la tine, şi te pot aprecia la adevărata ta valoare. Şi nu uita, prietenii se mai ceartă, se mai împacă, dar prietenul la nevoie se cunoaşte.
M-am lungit cam multhee hee, m-a cam luat valul. Baftă, şi să-ţi găseşti nişte prieteni de încredere, care te merită, şi pe care îi meriţi!

| Vanyum a răspuns:

Aceeasi intrebare o aveam si eu acum 10 minute dar am zis sa nu o mai postez, nici eu nu cred ca iti poti gasi prieteni adevarati, mai devreme sau mai tarziu toti iti intorc spatele sau fac ceva care sa te raneasca intentionat sau inofensiv, dar asta e lumea in care traim si trebuie sa ne acomodam cu ideea.

| Americana a răspuns:

Sincer,chiar nu stiu ce sa cred, avand in vedere ca prietenii mei mi-au dovedit cat sunt de "loiali". Sunt de parere ca nu trebuie sa ai incredere nici in umbra ta.Stii cum se spune...
"Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc eu!"
o vorba foarte inteleaptawinking

| vi2968 a răspuns:

Desigur ca exista prietenie...asa cum exista sh prieteni niciodata sa nnnuti faci indoeli de prietenii care sunt linga tine sau care te ajuta mai bine spus la bine si la greu.insa nu toti sunt asa unii doar vreau sa te foloseasca ptru binele lor si vreau sa spoon ca un prieten bun intra la inima chiar din clipa in care il zaresti.Nu trebuie sa te razbuni niciodata atunci cant iti face ceva rau sau te vb pe la spate sau poate alcatueste niste vorbe urite.Arata ca tii paralel de tot si acel prieten (dusman vreau s zic) te va invidia prtu ca tu poti trece peste toate consecintele si asta va fi cea mai mare razbunare. Daca iti place punemi panglica:d