| Lucaaragiale23 a întrebat:

La cate absente se anulează bursa de merit? Și la cate absente se scade nota la purtare și cu cate puncte? La liceu
De re-seteaza absențele de la modul la modul sau nu?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

In loc sa iti faci calcule din astea, mai bine iti dai interesul ca sa nu aduni absente.Hai ca nu-i asa greu, nu crezi?

| Lucaaragiale23 explică (pentru dullcat):

E foarte greu, la cat de plictisitoare sunt orele și când ai 4 teste doar într-o singură zi nu îți vine să dai de loc pe la liceu... știi cum e viața e frumoasa dar școala o strică?

| dullcat a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Inteleg ce zici, doar am trecut si eu prin liceu.Dar daca ai impresia ca asta e nasol, stai sa vezi cand ai o slujba ce fun e, mai ales daca alegi aiurea si nu iti place mai deloc. laughing) You're in for a big surprise.Fa efortul de a te duce la scoala, ca altfel nu te vad bine.

| Lucaaragiale23 explică (pentru dullcat):

Daca spui tu...

| Hyperion7 a răspuns:

1.Absentele se cumulează până la sfârșitul anului școlar, nu se resetează la sfârșit de modul.
Așa că trebuie să ai grijă, că abia la final se face situația anului școlar.

2."Bursele de merit, acordate unui procent de 30% din elevii unei clase, nu mai sunt condiționate de obținerea unei medii minime, însă există niște criterii de pierdere a acestora. Astfel, elevii care nu promovează la toate disciplinele sau care nu obțin media 10 la purtare pierd dreptul de a mai primi această bursă, a cărei valoare este de 450 de lei.
Sursa:https://www.avocatnet.ro/......3stra.html

3."(11) Pentru toti elevii din invatamantul gimnazial si liceal, la fiecare 20 de absente nejustificate pe an scolar din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe an scolar la o disciplina de studiu/modul de specialitate, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct."
Sursa:https://www.portalinvatamant.ro/......11879.html

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

Și la 20 de absente se pierde bursa sau la cate? Și se pierde doar pe luna respectiva?
Și încă o întrebare când intră busra pe luna decembrie laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

1.Din câte știu eu, ai nevoie de 20 nemotivate sa nu mai vezi bursawinking
Adică poți să ai 5 absențe nemotivate in septembrie și alte 15 absențe nemotivate in martie, iar din martie nu mai primești bursa deloc.(asta cel puțin știu că era când eram eu elev (anul trecut)
Singura bursa care se taie pe o luna este cea socială, care daca ai depășit 10 absențe pe luna, în luna respectiva nu vei mai primi.
Bursele intra începând cu 15 decembrie, asta daca ai card, la casierie poate sa mai dureze vreo câteva zile, de regulă ±5 zile.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 10 absențe nemotivate se scade un punct. Unele școli raportează absențele la sfârșitul lunii așa că ar trebui sa dai scutirea pana se termina luna! Dacă ai media scăzută la purtare nu mai primești bursa!