| madalinbb19 a întrebat:

La ce facultate sa merg?
M-am gandit la Administratie publica, Stiinte politice, deoarece ma pasioneaza politica, dar si Facultatea de Geografie, ma pasioneaza si geografia, mentionez ca sunt la un liceu cu profil economic, dar nu voi continua pe domeniul economic, si la sfarsitul clasei a-12-a voi avea o diploma de tehnician economic

Răspuns Câştigător
| Oana_6710 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci acolo unde iti place cel mai mult. Conteaza foarte mult sa faci ceea ce iti place. In aceeasi stuatie m-am aflat si eu cand eram in clasa a12a,iar apoi mi-am bagat dosarul la mai multe facultati si sunt chiar multumita unde am intrat desi nu eram atat de incantata atunci cand am intrat, dar pe parcurs m-a atras ceea ce invat. Multa bafta in alegerea pe care urmeaza sa o faci! happy

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Științe Juridice Și Administrative - Fie faci drept fie administrație publică.
Ps: Dreptul le înclude pe ambele.

| michelia a răspuns:

Gindeste-te pe linga materiile de studiu din facultate ( unele iti vor placea, altele nu...) ce urmaresti? Ce profesie te-ar atrage cel mai mult, presupunind ca vei avea sansa sa faci ce ai studiat.
De la geografie - profesor
De la Administratie publica- functionar ( inspector, referent) la Primarie, Prefectura, Consiliu Judetean.
De la Stiinte politice - analist politic, functionar in administratia locala sau centrala, diplomat eventual ( pentru asta iti trebuie mai multe atuuri), functionar in organismele internationale ( daca esti si bun cunoscator de limbi straine si ai abilitati de comunicare).
Ce alegi?

| madalinbb19 explică:

Cred ca o sa fac administratie publica si stiinte politice, au examene comune, dupa care ma inscriu in partidul meu preferat