| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta incep adolescentii sa isi piarda virginitatea si la ce varsta se poate pierde fara nici un fel de problema?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam devreme, unii încep și de pe la 12 ani... ajung să cred că unele o fac de dinainte să le dea primul fir de par la genitalie. Asta-i lumea.
De la 17 ani în sus pentru fete, dar eu zic că de la 18 e mai bine. Ești major, nu depinzi de nimeni, e legal dacă nu o faci cu o persoană minoră, nu există riscuri medicale, devii conștient, matur și maturizat fizic și psihic.
Până la acea vârstă, fetele pot cauza riscul de cancer de col uterin să crească foarte mult.
Ce om normal la cap își va asuma riscul de a se prezenta la ginecolog din șase în șase luni pentru a face investigații complicate doar pentru un minut de plăcere?
Să nu mai spun că am văzut mulți „curajoși" pe la dragoste și sex care o fac fără protecție că se iau după metode eronate de contracepție cum e cea a calendarului (nu reduce complet riscul niciodată) sau coitus interruptus.
Sunt multe mituri despre sex și foarte răspândite, cum e cel cu dezvoltarea haotică, faptul că la primul contact nu poți rămâne însărcinată (când e tocmai invers!), că mereu curge sânge.
Și na, acești copii imaturi o fac și fără să se informeze de unde trebuie, că, dacă ar fi maturi, n-ar face-o.

15 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Își pierd virginitatea chiar și la vârsta de 12 ani, și e normal la 18.

| FallingLeaves a răspuns:

La noi in tara este legal pornind de la 15 ani.
Totusi, multi adolescenti "o fac" doar pentru ca este in trend....si mai si uita de protectie.

| ionuku a răspuns:

De la 14 nu ai nici o problema sau cel putin pana trece pubertatea....si adolescentii o fac de la 14 la 17 sau de la 13 la 17

| anonim_4396 explică (pentru ionuku):

Îți raportez răspunsul pentru inducere în eroare.

| ionuku a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa ce vrei nu am vrut sa sune asa...am vrut sa dau un sfat sau o opine.

| anonim_4396 explică (pentru ionuku):

Toți avem scăpări, dar, la lucruri atât de importante, aș încerca să mă informez, știind că pot schimba viața cuiva în foarte rău.

| ionuku a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exagera

| anonim_4396 explică (pentru ionuku):

Asta e pura realitate.
Sexul e un pas foarte important și periculos dacă nu e făcut cu cap! Nu numai că ruinează viața fetei implicate, dar și a posibilei odrasle apărute din greșeală. Pot continua cu exemple, dar nu am chef.

| ionuku a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nevoie de exemple stai linistita. Cred ca e destul de mare sa inteleaga ca nu tot ce zboara se mananca in cazul nostru nu orice sfat e luat ca atare. Nu am timpul si nici cheful sa ma cert cu tine nu imi pun mintea cu toti fa ce vrei si scuteste-ma.

| anonim_4396 explică (pentru ionuku):

Măi sensibililor, prea vi se pare că vă certați și nu știți să faceți diferența dintre conflict de idei și ceartă, cea din urmă fiind cu jigniri, critici, umiliri și tot tacâmul.
De ce să contezi că vai, nu vede vreo fetiță neinformată și s-ar putea să îl ia de bun? De ce să nu previi? Uite, ți-am reparat eu greșeala. Ar trebui să îmi mulțumești. Nu tu te pui la mintea mea...

| ionuku a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu as recurge niciodata la jigniri iar "conflictul de idei" cum ii spui tu a trecut de mult putea'i sa faci ce ai vrut sa faci de la inceput nu trebuie sa comentezi. Nu am facut nici o greseala dar iti multumessc ca esti cu ohii in patru la tot de pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru ionuku):

A, deci e ok să îți începi viața sexuală la 13 ani. Nu, nu e nimic greșit aici. Serios? De cancerul de col uterin, de responsabilitate, de inteligență, cunoaștere, experiență ai auzit? Cum poți da asemenea sfaturi? Asta încerc să îți explic.

| ionuku a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok bine poate a fost un pic exagerat dar a intrebat de cand nu ai nici o problema iar eu i-am spus de cand.

| anonim_4396 explică (pentru ionuku):

Repet, de la 13 ani nu ai nicio problemă? Sfinte Sisoe... păi la vârsta aia abia începe maturizarea corporală.

| ionuku a răspuns:

De la 13 la 17...nu ai nici o problema de pe la 13 sau pana trece pubertatea.