| 熊Panda熊 a întrebat:

La ce varsta se termina procesul de schimbare a vocii la baieti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand se termina pubertatea simplu

| Violleta2022 a răspuns:

Pe la 15-16 ani
la 12-13 ani esti mult prea mic, inca copilas, si inca nu ai intrat la pubertate.

| OnuOnulică a răspuns:

La vârsta de 16 ani.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe la 15 ani cred.

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde! Exista o teorie, in care se explica teoria pubertatii. Principial, pubertatea incepe si se sfarseste mai devreme in mediul RURAL(statistic). Cauza probabil este psihologica, in mediul rural sunt mai apropiati de natura, de subzistenta dar si de alimentatia sanatoasa, modul de viata sanatos in general.
Deci la satele traditionale (daca mai exista), procesul de restabilizare al vocii se termina si la 13 ani, cata vreme in mediul urban dupa 15 ani.
Pubertatea este procesul de maturizare sexuala, hormonala, mentala.Toate legate intre ele.
Apoi, diferenta intre sexe, de maturizare, este de cam 2 ani mai devreme la fete decat la baieti. Asta statistic. In rest depinde de individualitati, dar plaja nu difera prea mult.

| Divy a răspuns:

Depinde de fiecare în parte dar la încheirea pubertății care pentru uni poate fi devreme, normală sau timpuriu.

Până la vărsta de 16-17 ani de obicei se definitivează schimbarea dar pot exista și excepții.

| Sportfreak a răspuns:

Daca stau sa ma gandesc rolling on the floor vocea se schimba constant. Dar cel mai mult se schimba intre 12-18 ani

| alchimistuinfinit a răspuns:

12-13 ani, depinde de fiecare.

| MistretulPufos a răspuns (pentru alchimistuinfinit):

Te contrazic

| alchimistuinfinit a răspuns (pentru MistretulPufos):

La mine cam asa a fost. big grin

| Nicolae_Ionut_1993_0iSP a răspuns:

La mine a început acum câteva luni, am 12 ani si din ce a spus doctorul de la ORL durează doi ani