| Florinalul a întrebat:

La facultate studentii din camine chiar sunt in petrecere non-stop? Destrabalare, party, sex, bautura, etc? E asa distractiv la facultate?
Sau e mult de invatat, in timpul liber te duci in biblioteca sau citesti pe o banca in parc?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de tine laughing e destul de multă destrăbălare, acu depinde și de cămin. nu în toate camerele se întâmplă asta. sunt și destui care nu-s fani așa ceva și preferă alte activități și să învețe. de învățat tu stabilești cât înveți, ori doar în sesiune ca majoritatea ori și-n timpul anului, da aia mai mult dacă vrei să te perfecționezi în domeniu. da, e distractiv la facultate, aia e clar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e ca in filmele americane.

| Mosotti a răspuns:

Da, este distractiv dar trebuie si carte, ca majoritatea studentilor se si distreaza dar mai si iau examenele, deci putin echilibru, multi invata in sesiune, depinde de cat de greu este. Cum majoritatea iau, e clar ca mai si invata chiar daca se distreaza destul, nu?

Daca ar sta doar pe banca in parc, pe pat in camera sau unde o fi, ar muri dracu, ca e nevoie si de amuzament, distractie, sex, destindere.
Aia care exagereaza si nu se tin de carte, nu termina facultatea, aia este, la alea de stat zic, ca la alea private mai merge. Insa e bine sa inveti si pentru tine ca te ajuta mai in colo. Unii angajatori mai tin cont si de medii ca sa isi dea seama seriozitatea, depinde, dar ai avantaj oricum cu medii mai mari.

| Furnicuta000 a răspuns:

Asa am auzit si eu de petrecerile din camine. Si cand am ajuns la facultate ghici ce, era o plictiseala si o liniste totala. Am stat 3 ani in cel mai mare si renumit complex studentesc din tara si nu am vazut decat o petrecere o data pe luna (daca era si aia) si neaparat sambata ca sa nu ii deranjeze pe cei care dormeau, invatau sau aveau cursuri a doua zi. Dar oricum sambata mai ramaneau mai putin de 50% din studenti acolo pentru ca foarte multi plecau acasa.
Daca indraznea cineva sa asculte muzica era vizitat de administrator si daca se strangeau mai multi si faceau galagie erau parati de cei pe care ii deranjau.
In complexul acela sunt multe pub-uri/restaurante si cine avea chef de distractie, socializare etc acolo mergea.
Asta a fost experienta mea, si vorbesc de o perioada recenta, nu acum 100 ani.

| Justme1997 a răspuns:

La facultatea de litere cel putin eram ori in biblioteca, ori la cantina ori in parc. Cateodata reuseam sa conving fetele sa mai iesim si noi la o cafenea dar nici macar o bere nu am avut cu cine sa beau.

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Sunt bobocel la Iasi intr-un camin mixt si sa stii ca in orice camin exista un administrator caruia ii revine sarcina de a nu permite celorlalti sa faca ce vor din caminul respectiv. Am fost si eu ca tine, ma gandeam la exact aceleasi lucruri pe baza a ceea ce am vazut in serialele americane. Legat de distractie, te poti distra cu colegii in oras, in cluburi, sau te poti distra pe cont propriu intrand intr-o liga studenteasca. Cursurile nu sunt obligatorii, nu se tine cont de prezenta acolo, ci doar la seminarii unde prezenta reprezinta un procent din nota finala. Cantitatea de materie de invatat difera de la o facultate la alta, nu poti compara medicina cu literele cum nu poti compara IT-ul cu filosofia. De obicei, majoritatea profesorilor dau spre finalul semestrului, in apropierea vacantei de iarna, un suport de curs, adica rezumatul la tot ceea ce trebuie sa inveti tu pentru examene, e foarte super daca ai profesori de genul, te scuteste de multe batai de cap. Orarul difera de la o specializare la alta, poti avea cursuri de la 8 la 10 sau de la 8 dimineata pana la 8 seara, sau poti avea doar un curs/seminar toata ziua. ( un curs tine doua ore, si un seminar la fel). Timpul liber ti-l ocupi cum vrei, poti sa inveti, sa citesti, sa faci voluntariat, orice vrei tu.