| iamthewildyouth a întrebat:

La mine in scoala s-a impus o regula: baietii nu au voie cu parul lung si sunt obligati sa se tunda. Mie mi se pare o prostie, avand in vedere ca niciunul nu are parul mai lung de umeri, si pana la urma stilul asta ii reprezinta. Voi ce parere aveti? Si ce ar putea face sa ajunga la un numitor comun cu profesorii?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Regula asta mi se pare aberanta pentru perioada in care se presupune ca traim. Nu inteleg cu ce poate deranja lungimea parului, indiferent ca e vorba de parul unei fete sau al unui baiat. E par si atat, nu vad de ce i se acorda atat de multa importanta sau de ce e considerat indecent de catre unii profesori. Daca regulamentul e strict, atunci nu prea e nimic de facut, dar daca nu se tine atat de mult cont de reguli (de exemplu, daca se presupune ca aveti uniforma, dar nu prea se respecta si fiecare vine cum doreste etc.), atunci cred ca se poate trece cu vederea sau daca cineva are parul indeajuns de lung, il poate prinde. In cel mai rau caz, persoana in cauza le poate cere parintilor sa discute cu profesorii si sa ii determine sa faca o exceptie, dar repet, depinde de scoala/ liceu.

| carinutza25dragutza a răspuns:

Buna. Sunt fata deci imi dau cu parerea.
Vorbiti cu domnul director. Spune-ti-va problemele, poata va va intelege. Si la noi in scoala e regula asta, dar am vazut si unii baieti cu parul mai lung. Pana la urma ce pot profii sa iti faca? Sa te tunda ei cu forta?

| iamthewildyouth explică (pentru carinutza25dragutza):

Nu, dar pot sa-ti scada nota la purtare

| Hardsky1 a răspuns:

Aceiasi problema am avut si eu anul acesta, aveam parul mare nu era mai mare de umeri nici pana la umeri nu era macar dar nu pot zice ca era mic... ma rog eu m-am luat cu directorul in gura exprimandu-mi opinia, i-am spus ca dupa scoala am si o viata, diriga la fel, niciodata n-o sa iesi cu un profesor nicaieri trebuie sa-i faci pe plac, in cele din urma m-am tuns 2 cm din par si nimeni nu mi-a mai zis nimic doar trebuie sa le faci pe plac, in prezent m-am tuns si eu laughing

| xDyaDya a răspuns:

cemai regulaaa.si da...Ai dreptate.Nota la purtare este o mare amenintare.
Cel mai bine este sa va spuneti punctul de vedere.Dar totusi, voi baietii..de ce sa purtati parul lung?
Bafta!:*