| Violeta_Diana_1994 a întrebat:

"LL" se pronunta un "l" slab + "I" scurt (in America Latina: Mexic, Peru, Argentina - se pronunta "GI" slab)
Exemplu: llamar (a chema) - se pronunta [liamar] ([giamar] in America latina)

Buna TPU. Vreau sa invat spaniola, dar nu inteleg aici la ce se refera. Adica "LL" are 2 pronuntii? Daca da, cum imi dau seama cand se pronunta prima varianta si cand a doua?

Răspuns Câştigător
| Enanita a răspuns:

Buna!
Da, "ll" are 2 pronuntii. Simplu, depinde unde te afli, asta reiese si din primele randuri scrise mai sus. In Spania vei pronunta "i" ("lluvia"-"iuvia"), in Mexic, Peru, Argentina vei pronunta "gi" ("lluvia"-"giuvia").
Pa-pa!