| Emiliiia a întrebat:

Luna viitoare e majoratul unui prieten si tata nu ma lasa. Parintii mei sunt "pocaiti" dar mama ma lasa. Eu nu am treaba cu religia si nici nu merg la biserică. Tata ma vede inca un copil mic chiar daca am aproape 18 ani...
Cred ca o sa l mint si o sa plec la majorat.
Ce ar trebui sa fac?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi pe ce motiv nu te lasă? cu asta trebuia să începi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am o idee. Ai auzit ce a zis Henric al 4-lea rege al Franței?
Parisul merită o liturghie.
Și a schimbat religia.
Așa zic eu, de mâine mergi la biserică cu tata ( acolo sunt fete pocăite, din acelea cu fuste lungi, care nu ridică fusta așa ușor, care vor iubire, soro, trupul meu te dorește, chestii).
Apoi îi zici lui tata, că tu nu te duci la majorat num-așa, ci ca să faci cunoștiințe noi pe care să le convertești apoi. Funda!

| Emiliiia explică (pentru sadrian46):

Binerica nu e solutie pentru ca nici ei nu mai fac parte din cult, deci nu merg nici ei

| Fatamuntilor a răspuns:

Trebuie sa stii ca pentru parintii tai vei fi tot timpul copilul lor atata timp cat ei vor fi pe acest pamant.
Un tata de fata e foarte protectiv.Are suspiciuni ori de cate ori apare un Fat -frumos in viata fetei lui...DAR nu ai pomenit de asta.
Parintii tai cred ca banuesc ca in general la petreceri se intampla tot felul de chestii.Consum de alcool,baieti,provocari de tot felul, baieti care vor vrea sa fie cu tine, sex...
In nici un caz sa nu ii minti,
O luna de zile ai timp sa discuti, sa iti cunoasca anturajul, locatia unde va loc petrecera.
E DOAR o petrecere.

| Emiliiia explică (pentru Fatamuntilor):

Știu că e doar o petrecere dar simt mereu ca ii dezamăgesc daca le cer asa ceva si nu inteleg ca eu chiar vreau sa merg si sa trăiesc si eu o data normal, de abia ies din casa din cauza lui si stiu ca nu i ar conveni sa merg...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Emiliiia):

Dupa cum spuneam COMUNUNICAREA e cea mai buna solutie!
Nu ai cum sa ii dezamamagesti daca le spui ca iti doresti. Spui ca o ai pe mama de partea ta.Nu ramane decat sa vorbeasca cu tatal tau si sa il convinga sa te lase cateva ore la acea petrecere.Probabil vor stabili niste conditii, gen telefon deschis sau macar dat pe vibratii, o ora decenta de venit acasa, sa promiti ca nu consumi alcool...
ai doar 17 ani, ai tot timpul sa traiesti normal.
Daca ai tai stiu ca esti cuminte, nu ai de ce sa iti faci griji.

| Emiliiia explică (pentru Fatamuntilor):

Pai sunt cuminte, nu beau nu fumez nu ma droghez, am a2a medie din clasa, le fac mereu pe plec si cred ca m-a certat o singura data pe tine

| Andreeush a răspuns:

Dacă mama ta îți dă voie ai putea să mergi.
Era mai grav dacă nu îți dădeau voie nici unul dintre părinți.

| NLS a răspuns:

De acord cu ce au zis antecomentatorii, parintii nu ar trebui mintiti sub nici o circumstanta, decat daca sunt dusi de tot cu sorcova, si prin ceea ce iti impun sa faci, iti pun serios viata in pericol.
DAR nu e si cazul de fata, cand el iti vrea mai mult binele.
Degeaba o ai pe mama ta de partea ta, daca va afla tatal tau ca ai fost pe ascuns, (si te asigur ca mai repede sau mai tarziu va afla, au parintii un al 6-lea simt de nu-ti dai seama)...se va supara pe amandoua, si va izbucni, posibil, si un scandal monstru.
Trebuie sa lamuriti impreuna si sa il faci sa aiba incredere in tine.
Deci ce as face eu:
1. partial ce a zis si Sadrian46, as merge la biserica cu el, chiar daca "doar" de ochii lumii (in viata e bine sa faci compromisuri, stii cum se spune: te faci frate si cu dra cul pana treci puntea).

2. spune-i ca desi nu ai mers pana acum la biserica, si el te considera o rebela in devenire, nu e deloc asa, si iti pasa ca are grija sa nu ti se intample nimic rau.
Totodata, asigura-l ca NU o sa bei, fumezi, droghezi, sau mai stiu eu ce... si o sa ajungi intreaga acasa.
Asa sunt unii parinti, mai posesivi, din grija si dragostea pentru fiicele lor. NU o sa-l poti schimba, dar din experienta iti spun ca nu e prea bine sa iti transformi parintii in dusmani (si eu am avut destule probleme cu maica-mea).

| Emiliiia explică (pentru NLS):

El se cearta foarte mult si mi frica de el. Singura solutia ca sa pot evada din lumea asta e sa l mint

| MaraAlexandra87 a răspuns:

Cred ca un avantaj in situatia asta ar fi cu siguranta mama ta, daca tu nu il poti convinge poate reuseste mama ta. Este adult si vazand ca un alt adult considera ideea asta ca fiind buna poate reuseste sa fie convins. Incearca sa discuti cu el pe indelete despre majorat, da-i cat mai multe detalii despre prietenul la care mergi, cine o sa fie acolo, unde este majoratul, cat dureaza si asa mai departe astfel incat sa vada ca esti in siguranta si esti responsabila pentru ca stii cat mai multe detalii despre locul unde vrei sa mergi. Explica-i impreuna cu mama ta de ce este o idee buna sa mergi acolo, mai ales pentru ca este ziua prietenului tau. Promite-i ca nu o sa faci nimic periculos acolo sau care sa iti creeze probleme. In niciun caz nu trebuie sa il minti, pentru ca daca va afla dupa vei avea si mai multe probleme si chiar nu va mai avea incredere in tine pentru urmatoarea data cand vrei sa mergi undeva, mai ales ca e tatal tau si mai bine stie unde esti in cazul in care ai nevoie de ceva la acel majorat. Succes!