| Mishaa645 a întrebat:

M-am cam săturat să mă bârfească 90% din clasa mea pentru că ascult muzică rock, pentru că fac poveşti cu vampiri etc, m-am săturat să mă facă toţi ciudată, m-am săturat să mi se zică că m-am schimbat când eu îmi arăt doar adevărata faţă. M-am săturat să mi se zică "EMO" doar pentru că port negru. Pe bune! Nu înţeleg ce este în lumea asta. Toţi mă critică pentru nimicuri, simt că înnebunesc. Încerc să-i ignor, dar eu, cum mă enervez extrem de repede şi acţionez nu prea frumos, cum aş putea face faţă unor cuvinte batjocoritoare? M-am săturat de prieteni falşi şi de toţi idioţii din anturajul meu. Nu ştiu ce să mai fac. De multe ori îmi vine pur şi simplu să urlu, să-i bat, să-i... Simt că explodez şi nu am nici cea mai vagă idee ce să fac.
Mă puteţi ajuta cu un sfat... Mai lung?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Ai descris o parte din mine la inceput. Doar ca eu m-am obisnuit cu asta si ocazionalele jigniri sau tachinari sunt un lucru obisnuit pe care chiar nu-l mai iau in seama sau in serios de cativa ani buni. Am refuzat sa ma prefac ca sunt altcineva decat sunt cu adevarat doar pentru a ma integra sau a parea ceea ce este considerat "normal" in ziua de azi, chiar daca in felul asta m-am indepartat de majoritate pana in punctul in care pot sa spun ca nu am prieteni. Am doar cateva cunostinte si imi ajung, oricum nu sunt o fire sociabila.
Daca vei continua sa fii tu insati si nu vei renunta la lucrurile care iti plac doar pentru a parea "normala" in ochii majoritatii, cu siguranta ca te vei obisnui, cu timpul, cu toate astea si nici nu vei mai baga de seama cand se intampla un incident de genul. Asa eram si eu initial, ma deranja orice jignire si luam totul mult prea in serios. Gandeste-te ca majoritatea nici nu face diferenta intre subculturi, genurile de rock si metal si asa mai departe. Pentru ei, tot ce e negru e "satanist", "emo" sau orice altceva cu care il pot asocia (in mod gresit, desigur). Poate reusesti sa-ti schimbi grupul de prieteni la un moment dat, poate vei da de un/o prieten/a care sa iti fie mai mult decat suficient/a, iar daca nu, poti foarte bine sa supravietuiesti si singura (daca nu te deranjeaza prea mult lucrul asta).
Momentan nu ai decat sa incerci sa ignori toate aberatiile altora si sa iti vezi in continuare de ceea ce te pasioneaza, fara sa-ti bati capul cu ignorantii.

| Mishaa645 explică (pentru thegatekeeper):

That's the thing. Eu iubesc să fiu singură. Să mă lase toţi în pace şi să-mi înec amarul în rock.

16 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu aplica urechea la ce spune plebea. Esti mai matura si ai gusturi mai eclectice decat ei. Poate ca acum e o povara dar in cativa ani asta va va deosebi...Tu fiind cineva si ei traind din trecut. Nu-i bate, nu-i injura, cineva trebuie sa fie persoana mai mare si sa lase de la ea. Spui ca scrii?happy

| MaskOfSanity a răspuns:

Singurul sfat pe care ţi-l poate da cineva, este să ignori părerile celorlalţi, care cred eu, nu contează nici 1 %. Nu găseşti vreo altă rezolvare aici, pe TPU.
Şi nu te mai plânge atât.

| Mishaa645 explică (pentru MaskOfSanity):

Dear, am nevoie de un sfat. Atât. Nu mă plâng.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Mishaa645):

Nu te simţi bine până nu bagi vreun alint în engleză? Nu ai nevoie de niciun sfat. Sfaturile nu te ajută.

| Decrepit a răspuns:

Am o vaga temere, cu privire la tipul de rock ce tu-l asculti.Include cumva genurile metalcore sau screamo? Iar,sincer, daca as cunoaste pe cineva care baga pe hartie vampirisme, nu l-as barfi, ca nu-s o curva mica sa bag strambe, ci m-as duce direct sa-l plesnesc peste cap si sa-i ard fituicile pe care scrie.Nu e nimic anormal ca cineva sa displaca/deteste vampirismele, pentru ca sunt poluante si antiliteratura.IMHO.Poarta ce vrei, asculta ce vrei, dar, daca te-as cunoaste si te-as vedea scriind vampirisme/adolescentisme, meriti plesnita.Barfita nu, pentru ca asta e ceva la care se preteaza prostituatele.

| Mishaa645 explică (pentru Decrepit):

Nu ascult rock nebun, gen Black Veil Brides. Ascult un rock obişnuit.Ex :Evanescence, Paramore, Flyleaf etc.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Mishaa645):

Ce vrei să spui cu "rock nebun gen BVB" thinking

| Decrepit a răspuns (pentru Mishaa645):

Ce-mi plac mie formulele de genul "rock obisnuit","rock normal","rock de satanisti","rock de descreierati" samd.Americanii au o locutiune, care suna cam asa "You've got X written all over you", unde X e o anume atitudine.Ghici ce e X la tine si tranteste dupa si un vampirism de-al tau pe Wattpad, sa ne clatim si noi cu ceva de calitate ochii pervertiti de atatea prostii in literatura moderna.

| Mishaa645 explică (pentru MaskOfSanity):

Un rock satanic, mă refer. BVB mi se pare o trupă cam satanică. Mai ales videoclipurile lor. Mă rog...

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Mishaa645):

BVB sunt satanişti, mă? Sper că nu vorbeşti serios, copilă.
Atunci, de Gorgoroth ce vei mai spune?
http://youtu.be/iUl5rJICmnA
Nu compara ceva atât de bestial cu BVB, nişte metrosexuali comerciali.

Dar tu rămâi la Paramore şi restul trupelor de rock mediocru. Nici nu ai dreptul să te vaiţi că se uită lumea ciudat la tine. Evanescence poate asculta orice ţoapă moartă după Alex Velea. Nu-i exclus.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Decrepit):

Am mai văzut pe undeva pe site "metal de cârciumă " despre folk metal.

| Decrepit a răspuns (pentru MaskOfSanity):

O parte a folk metal-ului merge ceas combinat cu troscau, la fel cum o alta parte a lui merge ceas cu tolba si spada-n mana, wanderer-style, a la Enisferum.Zi tu ca nu-s buni Korpiklaani pentr-o betie!

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Decrepit):

Ăla de-a zis-o, un thrasher înrăit, generaliza. Acum e normal ca fiecare trupă să aibă o temă şi un stil propriu, dar nu toate de folk sunt aşa. În discuţie atunci nici măcar nu era Korpiklaani şi ăla a spus-o în scârbă.
Şi da, ăştia chiar ar merge de-o beţie, că-s prea veseli şi amuzanţi.

| ChrissvonEstevan a răspuns:

M-a impresionat postarea ta, te pot ajuta daca dorestihappy, astept raspuns.