| Blnda17 a întrebat:

M-am certat cu mama. M-am săturat să mă facă tâmpită proastă s. aBa mai mult mi-a scos ochii că am mâncat:o că cică atâta timp cât îi mănânc mâncarea pe care da da banii fac ce vrea ea. Şi eu mănânc un măr pe zi de 2 săptămâni şi alea de la nasa mea.i.am zis că plec nu a interesato am plecat da m-am întors în 2 ore că na e târziu am mai plecat odată şi toată noaptea mi-a fost frică a doua zi m.am întors asta e îmi spuneţi şi mie cum să depind cât mai puţin de ea? acum am de la da doar acoperisul că stau într-o camera în care nu face focul şi e ca afară da din păcate şi telefonul da fără el sunt moartă că vorbesc cu voi cu prietena mea. ştiţi licee cu cămin şi alte sfaturi? fără e mama ta s. a că numai eu ştiu prin ce trec doar să fiu cât mai independentă de ei. Din răbuf nu pot lucra.Am 15 ani neîmpliniţi

16 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Este inuman sa stai nemancata si in frig! Nu stiu ce sa cred de mama ta, dar tata nu ai? Daca situatia e asa grava cred ca e o idee buna cea cu protectia minorilor. Ei pot sa te duca la un centru unde macar ai mancare si minimum de conditii.

| unione a răspuns:

Lollipop, mi-e teama sa-ti spun ca nu ai ce face, chiar si in liceele alea cu camin despre care vb nu te poti inscrie de capul tau.
Gandeste-te ca mai sunt si perioade din astea in viata.
Apropo, si la 18 ani nu o lua pe carari, ca ai fi majora, 18 ani nu inseamna nimic.inseamna un drept de vot, poti face sex cu orice baiat, cu voia ta, fara sa fie cercetat penal, etc... dar gandeste-ta ca fara ajutorul parintilor esti 0 (zero) buni sau rai cum or fi ei...fii mai nesimtita cu ghilimelele de rigoare, nu ai ce sa faci.
e mama ta naturala? hai, astept raspuns si ai grija de tine!

| Maia a răspuns:

Foarte grea situatia prin care treci sad! N-ai cum sa-ti gasesti gazda sau sa stai la camin pentru ca nu ai un venit, insa daca ai rude vorbeste cu ele si incearca sa stai la ele, macar pentru o perioada, dar in acest timp nu uitat de mama ta si incearca sa te bagi "pe sub pielea ei". Incearca sa-i faci pe plac chiar daca este greu, banuiesc ca stii vorba aia "fa-te frate cu dracu pana treci puntea" tine cont de ea si cred ca totul o sa se amelioreze, poate nu in intregime dar macar partial! Succes si ai grija de tine happy!

| Barajag a răspuns:

Solutia este sa mergi la nasa ta si sa-i spui situatia, poate te va ajuta cumva, din cate vad eu mama ta nu mai vrea sa aiba grija de tine mai ales ca esti fata ar trebui sa-ti dea sfaturi despre viata, sa-ti fie cea mai buna prietena.Esti intr-o situatie delicata si este pacat de tineretea ta, in loc sa fi o adolescenta care nu sufera de nimic, ai ajuns de pe acum sa stii care sunt greutatile in viata.Este pacat ca nu stie sa se bucure de copilul care i-a dat viatasadIti doresc sa gasesti o cale de a rezolva aceasta problema grava, pot spune eu.Bafta si ai grija de tine, daca nu are mama ta!

| SeNyS a răspuns:

Ma, ce mama e aia care te lasa in friga si fara mancare? Ai abia 14 ani, si oricat rau ai face unui parinte nu trebuie sa se comporte asa, ce naiba, e denaturata, sau nu e mama naturala! Vb fata cu ea si explic-i ca tu nu mai poti continua asa, sa iti explice de ce se poarta asa cu tine sau vb cu tatal tau, daca ai, ca doar nu esti un caine esti copilul lor! DACA NU SE AMELIOREAZA NMK MERGI LA PROTECTI MINORILOR, CUM S-A SPUS SI MAI SUS

| Kate21 a răspuns:

Toti au dreptate

| campanario a răspuns:

Scumpa mea, singurul meu sfat e sa ai rabdare, pentru ca inca esti o copila, si in plus nu ai 18 ani! Mai incolo cand o sa ai un loc de munca, si ai sa te vezi tu stabila pe tine, si cand zic stabila, ma refer la fata cuminte care isi vede de treaba, nu baieti si alea alea! ATUNCI abia poti sa pleci in chirie! In rest sunt de acord cu cei care ti'au raspuns pana acumwinking si anume sa apelezi la o ruda sau la cineva apropiat. Te rog eu din tot sufletul nu te aventura in ceva ce nu stii, ai rabdare fica mea, si incearca sa TACI si sa nu'i comentezi pentru ca asa nu o sa se aprinda mai tare situatia, daca ma intelegi ce zic. Si eu am fost ca tine si e dureroasa treaba, deci te inteleg perfect crede'ma! In final am ajuns sa ma duc in chirie, si atunci abia am vazut ce grea e viata! Am avut norocul ca is o persoana echilibrata, ca de nu, era vai de capul meu. Deci nu te sfatuiesc sa pleci nici intr'o chirie, incearca sa vb cu eawinking Am o intrebare totusi : Tatal tau e vitreg sau? Sau doar cu mamica ta ai probleme?! Sper sa ma anunti ce vrei sa faci! Ca am sa iti raspund garantatwinkingUn pupic si o inbratisare de la mine si te rog sa fii tare!

| danutzika a răspuns:

Cel mai bine cred eu ca ar trebui sa vorbesti ca mama ta petru prima data dar daca nu merge asta te as sfatui sa mergi la o ruda apropiata, in caz ca nu ai asa ceva cel mai bine ar fi sa mergi la protectia minorilor(daca este chiar atat de grav precum spui tu).

Răspuns utilizator avertizat
| floflory a răspuns:

Poi si la un camin de la liceu trebuie sa platesti.Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa te duci la cineva apropiat si sa-i spui ce se intampla intre tine si mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fi asa pornita. Cred ca la fel reactioneaza si mama ta. Semanati si de-aia scanteile astea. Daca este asa cum spui nu este ok, dar pana n-o sa mergi la un liceu/ facultate, nu poti fi destul de independenta. SFAT: pentru independenta fata de mama ta/ oricine din aceasta lume poti face un singur lucru: sa mergi la scoala si sa inveti. Este singura sansa sa ai independenta. Si foarte bine pentru tine asa ca da-ti seama inca de acum ce ti-ar place sa faci in viata profesional vorbind si incearca sa pastrezi drumul ales, cel de a fi independenta. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Furai bani si ia-ti de mancare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea situatia prin care treci este intr-adevar destul de complicata, probabil ca sunt foarte multe probleme in spatele comportamentului si relatiei dintre tine si mama ta de s-a ajuns la lucruri atat de grave. probabil ca ai auzit sau inca nu, dar cel putin in orasele mari exista centre de zi pentru copii unde primesc o masa gratuita, participa la grupuri şi isi fac temele chiar si pentru adolescenti trebuie doar sa cauti pe google sau suna la Directia de Protectie a Copilului de pe raza judetului in care locuiesti. Tu esti unul din cazurile fericite care are acces la internet si poate sa se informeze dar gandeste-te cati copii si tineri nu sunt traumatizati de parinti lor care au probleme cu mansarda. Nu stiu in ce masura nu ai si tu o parte din vine dar oricare ar fi vina ta privarea de hrana este foarte grava asa trebuie sa discuti cu mama ta iar daca nu se poate sa te adresezi unor persoane apropiate in care ai incredere sa te ajute. Nu e ok sa pleci de acasa, stii foarte bine ca sunt foarte multe riscuri pentru tine deja de la varsta asta esti domnisoara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu m-am certat cu mama dar m-am mutat la mamaie si astept sa vad cam ce face ea daca nu vb cu ea. sfatul meu este sa mergi la nasa ta si sa-i spui ke sa intamplat...trebuie sa ceri un sfathappysucces

| YukiMrM a răspuns:

Mama proasta, tampita. poti ajunge la o casa de copii si cred ca ar fi mai bine pentru tine acolo decat cu monstrul asta despre care vb.

| lolomiley28 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbesti cu un adult cineva din familie despre ce ti se intampla (nasa ta thinking ai scris ca mai iti aduce si ea ceva) si poate chiar (daca te intelege) sa te gazduiasca...nu stiu cum ar fi mama ta de acord cu asta...chiar nu stiu nimic sa te ajute esti intr-o situatie dificila