| mberleal354 a întrebat:

M-am îndrăgostit de un țigan.
Ce sfaturi imi dati?

11 răspunsuri:
| V77Narcis a răspuns:

Contează ce gen de țigan este. Dacă este genul cu anturaj dubios, mai bine zi pass. Dacă este țigan doar cu aspectul, insă cat de cat educat și bine crescut nu ai nimic de ce să te ferești.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ai grija cu cine te incurci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faci corcituri.

| ambicio a răspuns:

Să fugi de el.

| FloareaSoarelui96 a răspuns (pentru ambicio):

Ce mentalitate de c**** ai. Nu sunt deloc de acord cu generalizarile, indiferent de ce natură sunt. Trebuie să-ți oferi timp să cunoşti un om înainte să-l cataloghezi ca fiind într-un anume fel. Poate băiatul e chiar ok. Şi eu am un prieten de etnie care e cu o româncă şi au o relație frumoasă, şi omul e mai om decât mulți români.

| ambicio a răspuns (pentru FloareaSoarelui96):

Tocmai pentru că nu a specificat vârsta am zis asta. Dacă nu are o vârstă decentă s-ar putea să se încurce rău. Având în vedere că marea majoritate a romilor sunt cum sunt, cel mai bun sfat era să îl lase. Bănuiesc că dacă era un băiat ok întrebarea asta nu era postată.
Mulțumesc pentru remarcă!

| FloareaSoarelui96 a răspuns (pentru ambicio):

Tocmai pentru că nu a specificat nimic altceva decât etnia lui. Cum poți să îți faci tu o idee despre un om doar din asta? Poate a întrebat pentru că are o reținere să-l cunoască din cauza etichetelor pe care lumea le pune asupra lor.
Și nu-mi spune că e din cauza vârstei, că dacă ar fi spus pur și simplu băiat și nu țigan, nu ar mai fi primit acel răspuns. Nu mă înțelege greșit, dar hai să dăm o șansă oamenilor, fără să-i judecăm pentru lucrurile ce nu țin de ei, cum ar fi etnia în cazul de față.

| T0T a răspuns (pentru FloareaSoarelui96):

Las-o, e fată inteligentă însă are idei mai prostești ce pot fi remediate, sunt sigur că poate. Nu o condamna.

| FloareaSoarelui96 a răspuns (pentru T0T):

Am eu o oarecare indignare cu privire la cei ce generalizează, dar asta nu mă face să condamn pe nimeni. Doar că, nu strică să le atrag atenția cu faptul că înainte de toate aceste păreri trebuie să existe cunoaştere.

| T0T a răspuns (pentru FloareaSoarelui96):

E adevărat, și eu urăsc generalizarea. Bine că ai semnalat-o, însă doar spuneam că e genul de persoană care chiar va înțelege ce i se spune. Oricum sunt de acord cu tine. Sunt și țigani ok cu care poți întemeia o familie. Am și rude ca exemple...

| MelissaAdela a răspuns:

Wow cati rasisti pe aici