| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

M-am saturat...am dar 16 ani dar am trecut prin multe si nu mai pot mam saturat vreau sa ma pun sa dorm iar maine sa nu ma mai trezesccryingcryingcryingcryingcryingde obicei sunt optimista si am trecut peste toate problemele sunt o fire tare si puternica dar nu mai pot vreau sa morcryingcryingnu mai suport...simt ca toata lumea profita de mine nimanui nu-i pasa de mine nimeni nu tine la mine cu adevaratcryingcryingcryingcrying

Răspuns Câştigător
| PsIhOlOgUl_21 a răspuns:

Sall...sa vb deschisbig grinbig grin:big grin... da plz sa-mi zici, dc te-ai saturat si vrei sa mori? k si eu la 20 ani, sunt satul pana peste cap de viata asta, si eu vreau sa mor, si eu simt k innebunesc, si eu ma gandesc tot mai des la moarte...si pentru ce?
Pt motivul k mama m-a facut si la 2 saptamana dupa nastere m-a uitat in spital (cel putin asa scrie in ancheta sociala din 16 iunie 1989) si k n-am avut cui sa-i spun mama/tata, (noroc k D-zeu a lasat-o pe bunica), si k in 4 aug 2005, am inceput sa fiu dependent de dializa de 3 ori pe saptmana, si pana sa fiu inscris, am suferit 3 interventi chirurgicale, pentru a face FISTULA, care vena este legata de artera (expl in termenii mei)... daca ai vedea cum arata mana dreapta la cot, imi vine s-o tai...sti cum e sansatia aia, ca vara nu poti purta tricou sau maieu? tot timpul trebuie sa am bluza cu maneca lunga... e ceva cumplit...deci 2 motive pentru care doream sa-mi pun sfoara la gat, sau sa i-au ceva pastile...
In 9 mai 2007, am *** transplant de rinichi, donator fiindu-mi fratele...
In aceiasu data, la ora 19:18 min, cand m-am trezit din anestezie, m-am trezit, am sunat-o pe soramea, si de bucurie am inceput sa plang de bucurie...Primul cuvant care l-am scos din gura din anestezie, a fost LIBERTATE de 3 ori...sti cum a fost sensatia aia cand m-am vazut k urinez din nou? Nu este cuvinte, e doar sensatie si bucurie...
In iulie 2008, rinichiul a cedat, am inceput sa urinez sange, si a fost din nou scos, si a doua zi, ajung din nou pe dializa, m-am pierdut...am simtit k innebunesc, am avut o ura, si am ura si acum...
In fine...de atunci fac iar dializa, lui fratele nu i-am spus nici in ziua de azi ca am pierdut rinichiul, si sunt distrus psihic, si sufleteste... da incerc sa trec peste astea, si ma gandesc...cate zile mi-o mai da D-zeu, ma bucur de ele, si-mi traiesc viata din plin...de prieteni ce sa zic...prieteni sunt prieteni, pana la bani...prieteni adevarati nu exista, toti vor sa ia ceva de pe tine... apoi ce sa mai spun k desi lucru de 3 ani in primarie, si tot de 3 ani, am depus dosar pentru o locuinta ANL, nici in ziua de azi inca nu am prinmit locuinta...bine ca primesc altii, care sunt tari in clanta, si stiu sa stropeasca mult din guralaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing...lasa k e cineva acolo sus, si ne vede...si ne iubeste pe fiecare dupa meritele sale... dar nu te lasa de izbeliste, are grij de u...
Intrebarea mea, pentru tine, e urmatoarea...
La 16 ani cati ai, si multi inainte, si sa te bucuri de ei cum sti tu mai bine, esti sigura k vrei sa nu te mai trezesti a doua zi, l si sa mori? da sti cum ma simt eu la ora actuala, stiind k sunt dependent de un nenorocit de aparat? Sti cum e o leguma necoapta, care nu a luat destula apa, si apoi da seceta in ea? exact asa ma simt si eu, da asta e viata, mergem mai departe...
VOI ASTIA SANATOSI, SI AVESTI SANATATEA PE CARE ALTII N-O AU, DC VA DORITI MAI MEREU MOARTEA? U CAND TE PLIMBI PE STRADA, SI VEZI UN HANDICAPAT, SAU UN INVALID, NU TE BUCURI K ESTI SANATOASA, K AI O MAMA SI UN TATA? PUR SI SIMPLU NU STI SA PRETUIESTI VIATA...VIATA E SUPER COOL...
cand iti vin sa plangi, aduti aminte d clipele in care zambeai...cand simti k viata nu are nici un rost, gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait, cand simti k vr sa mori, gandeste-te k altii ar da orice sa traiask, iubeste-ti viata si prietenii, e cel mai d pret lucru...
Si k tot zici ca nu te iubeste nimeni...
Uite, in caz ca mai vrei sa vb cu cineva, sau sa te descarci...ma gasesti 25/24 pe mess, mai putin cand e tura de dializa...
Id meu e cipriancandea_20...papa si ai grj d u, si bucurate de viata... o viata ai...inca nu i-ai aflat si descoperit sensatia vietii, sa vezi cat e de misto sa traiesti, si sa te bucuri ca ai vazut din nou lumina diminetii.
Si sa vezi cat e de tare cand mama/tata te intreaba cum o fosty azi la sk sau cand iti spune neata/nb...sau cand te cearta, e atata de tare, k e cineva langa tine...
O sa zici ca te plicti ce zic eu, k sunt expiratlaughinglaughinglaughinglaughinghappylaughinglaughinglaughing...as putea sa-ti spun multe, si despre tot ce vrei... apoi ce sa-ti zic, despre EMOKIDS, k si eu am fost emo, cu noua generatie nebuna...prin ce treci u, am trecut si eu...si pe vremea mea, era emo, si pe vremea mea, era teribilism, si pe vremea mea era sistemul indobitocit al tineriilor... ce e pe vremea ta, a fost pe vremea mea, si e si acum la 20 ani... q sa vezi k mi-emi pasa de u... o zi plk in
continuare...pace:X...P.S...16 ani si vreau sa ma omor, k nu stiu ce taran de baiat mi-a dat papucii, sau parinti nu-mi inteleg adolescenta... exact asa gandeam si eu, la 16 ani, vroiam sa mor, ca si la 20 ani vreau sa mor...de 4 ani, tot vreau sa mor, dar ceva nu ma lasa si ma mai tine aici in lumea asta, sa zicem...nu frica... o speranta, o sansa la un alt transplant, si sunt fff sigur ca am sa fac inca unul...desi nu stiu de unde, sau ce donator o sa am, da sunt sigur... o speranta sa i-au bacc-ul, desi n-am invatat deloc, nici n-am deschis o cartelaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing da sunt sigur k il i-au...ink odata papa si ai grij de U...ne mai auzim... poatehee heehee heehee hee...va urma...pace:X

19 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Alo ochioaso, uite ce mesaje frumoase ai primit.
Doamne la16 ani, stateam in clasa si ma dadeam absenta, chiuleam la ora de Desen, am vazut pentru prima oara o eclipsa, iubeam un baiat frumos, inalt, blod cu ochia albastri ca cerul zilelor de vara si aveam o gramada de vise(visuri) si dorinte de realizat, dar sa spun ca m-am saturat de viata, nici atunci, nici acum si niciodata.
"Fruntea sus si pieptul afara, generale!"

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E o varsta foarte dificila... Dar, cum ai spus-o si tu, esti o fire tare. O sa treci cu bine si peste asta... O sa-ti scriu niste versuri in speranta ca reusesc sa-ti ridic moralul... Le am scrise pe o bucatica de foaie pe care o tine tot timpul in portofel...
"Aceasta-i arta de-a invinge
Sa ai curajul sa spui DA
Sa ai curajul sa spui NU
Si-n fiecare clipa grea
Sa fii mereu acelasi TU.
Sa stii sa crezi cand altii TE INSEALA
Sa te ridici cand altii TE DOBOARA
Sa poti pastra ce altii vor S-ALUNGE
Sa stii sa razi CAND SUFLETUL ITI PLANGE
Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge"
si
"Ai castigat sau ai pierdut
Nu te opri din drumul inceput
Lupta sperand ca intr-o zi
Tot ce-ti doresti se va-mplini.
Regreta doar timpul pierdut,
Tot ce puteai sa faci si n-ai facut..."

| inna a răspuns:

Printr-o situatie asemanatoare am trecut si eu. Te inteleg mai mult decat perfect. Oricat ai fi de tare in anumite situatii simti ca nu mai poti si n-ai ce face.Multi dau sfaturi, putin stiu... Dar capul susu, nu trebuie sa renunti mai ales daca ai 16 ani. Daca de acum cedezi ce vei face mai tarziu cand te vei confrunta cu adevaratele probleme ale vietii? si eu ma gandeam... poate fi mai rau? Da poate sa stii, asa ca fa-ti curaj, incearca sa te ridici cand altii te doboara si pastreaza langa tine putini prieteni dar adevarati.Gandeste-te ca unii oamneni au probabil probleme mai mari ca tine, gandeste-te la cei condamnati la moarte desi si-ar dorii sa traiasca, ar da orice... ce ar crede ei daca te-ar auzi ca tu vrei sa renunti? Cum te-ar judeca? Daca ai alaturi de tine persoanele care te iubesc cel mai mult pe lume parca nimic numai conteaza...

Succes si capu' sus!winking

daniela
| daniela a răspuns:

Hei! Hei! Hei! Eu cred ca viata totusi trebuie traita asa cu e ea. Azi are greutati dar maine poate rasari soarele si totul sa fie superb. Nu asa trebuie sa ataci problemele. Mama avea o vorba copil mic probleme mici, copil mare mrobleme mari, adul probleme si mai mari... Deci atitudinea ta nu este una a unui om puternic asa cum ar trebui sa fie. Gata. uite noua ne pasa de tine si ori de cate ori ai o problema fuguta vino pe TPU si noi macar ca o sa te ascultam daca nu reusim sa te ajutam si tot e ceva.

| Zâmbărici a răspuns:

Hey dar nu trebuie sa te gandesti la moarte....trebuie sa lupti deoarece problemele vor fi toata viata dar tu dupa cum ziceai esti o fire tare si puternica si trebuie sa treci peste toate asteah...si cei care profita de tine nu stiu sa te aprecieze...incearca sa te departezi de astfel de oameni...bafta si fii tare:X:XX:Xkiss

auran
| auran a răspuns:

Cred ca in majoritatea cazurilor din ziua de astazi, toti adolescentii ca au o viata de rahat si ca nu-s iubiti si de altfel neintelesi - candva gandeam ca tine - toti avem anumite probleme in familie care ne pun la incercare
trebuie sa te remontezi pentru ca, ce sa spun nu se termina aici, vor mai fi si altele - iti spun din propria experienta
esti tanara asa ca este pacat sa-ti doresti moartea pentru ca la un moment dat vei ajunge sa-ti fie frica de ea asa ca, bucurate de viata, de prieteni, colegi, familie si tot ce te inconjoara
sa stii ca putini sunt cei care se pot lauda cu un psihic bun in ziua de astazi asa ca, iti doresc succes

| greg a răspuns:

Eu tin la tinewinking
Imi place sa protejez oamenii aflati in impas. Daca ai nevoie d ceva da-mi mesaj in privat.

| greg a răspuns:

Bafta psihologul!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Nu este aceasta o atitudine de om puternic. Aduna-te, odihneste-te, pe urma te trezesti, strangi din dinti si pleci la lupta. "Vreau sa mooooor", pacate amarate; asta e atitudine la 16 ani? Si pentru ce? Toata lumea profita de tine? De ce-i lasi? Puterea este la tine, daca nu-i lasi - nu au cum sa profite. Nimeni nu tine la tine? Dar tu? Tu tii la tine, tie chiar iti pasa de tine? Daca DA, atunci ridica-te si lupta!
"Din zei de-am fi scoboratori,
C-o moarte tot suntem datori.
Dar, nu-i totuna leu sa mori,
Ori, cane-nlantuit" Memoreaza aceste versuri! Te vor ajuta!

| giovana a răspuns:

Profita, pentru ca le permiti! Ia fi si tu mai al dracul sa vezi cum trec la respect. Fii puternica si nu-i lasa sa ti se urce in cap si, nici nu te da pe mana nimanui. Nu merita sa te stresezi din cauza unora care nu pot trai decat cocotzatzi in spatele cuiva mai puternic decat ei. Daca vrei, vorbim si in privat.

| copilu a răspuns:

Hai mai ...nu trebuie sa renunti la lupat aici ai p cineva langa tine toti d aici sunt prietenii tai si iti vor binele deci nu renunta la lupta intr o zi ai sa ii vezi pe cei care tin la tine. Acum ca esti suparata nu trebuie sa reactionezi aiurea ...nu moartea e o solutie ...asta e solutia pentru cei slabi .deci alege sa lupti cu ce iti face rau asa o sa devi mai puternica decat esti... ce sa zic ce nu te omoara te intareste ...bafta...

| amberjuly a răspuns:

Mai avem si zile proaste, avem momente in care avem voie sa ne plangem de mila, dar nu trebuie sa dureze multwinking. Iti reincarci bateriile de optimism si mergi inainte. Daca te concentrezi pe lucruruile rele le vezi doar pe alea. Mereu vor exista, oamenii sunt rautaciosi, profitori, prefacuti...etc. In viata trebuie sa iti hranesti cheful de viata cu lucruruile bune pe care uneori aproape ca le inventezi, doar ca sa ai pentru ce merge inainte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cit ai, 16 ani? Pai nu ai trecut prin nimic, asculta-ma pe mine. Cind o sa treci prin ce am trecut eu, o sa poti spune ca te-ai saturat si nu mai poti. Crede-ma, sint altii mult mai napastuiti. Intotdeauna cind dai de greu, sa te gindesti ca se poate si mai greu. Cind dai de rau, sa te gindesti ca sint alti si mai rau. Sint oameni care nu au unde locui si traiesc in canale, care nu au ce minca si traiesc din resturi pe care le cauta in cosurile de gunoi. Sint oameni bolnavi, pe moarte, care ar da orice numai sa mai poata trai. Priveste partea buna a lucrurilor, nu trebuie sa dramatizezi. In plus, aici poti gasi prieteni care sa te asculte si sa te ajute. Nu esti singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita, Il ai pe Dumnezeu.Pentru asta traiesti doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

STAI NUUUUU! inainte sa o faci, pot sa profit si eu de tine?! laughing
Vorbind serios, merita sa traiesti, viata e plina de surprize, schimba prietenii, schimba ce vrei tu, fa-ti un hobby, treci peste aceste lucruri. Daca vrei sa mai vorbim ma gasesti pe adresa de Y! M : Dj_alyn1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata ai doar una probleme's destule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce draga?

| roxana_9191 a răspuns:

Nu mai gandi asa! Ai tu impresia ca nimeni nu te iubeste; exista cineva, undeva, candva, care sa te iubeasca si pe tine! Asa gandeam si eu la un moment dat din viata mea, pana nu am mai putut...si am inceput sa fiu indiferenta, sa ma port cu lumea cu respect si cu vorbe frumoase chiar daca ei nu faceau la randul lor asa...si indiferenta doare cel mai mult.Capu sus! Ai o viata de trait si inca esti mica sa te gandesti la asa ceva. tu inca mai ai multe de facut(ca si mine). Incearca sa fi nepasatoare, indiferenta...si zambeste intotdeauna orice problema ar fi ca asa treci mai usor pestewinking. Iti spun din propria experienta...am trecut si eu prin multe si am suportat multe batai si vorbe urate si ma consumam (din partea tatalui vitreg si a familiei mele)si am numai 18 ani.Mergi mai departe ca in viata sunt si suisuri si coborasuri!

| latyfah a răspuns:

Totul trece ...mai ales tu ai doar 16 ani...in viata vei mai trece prin multe. buune, rele dar trebuie sa mergi mai departe...nu trebuie sa dramatizezi.