| anonim_4396 a întrebat:

M-am simțit tare rău sâmbătă seara și nu am dormit toată noaptea. Pe la 11 dimineață am adormit doar o ora. Spre seara am crezut că înnebunesc de rău și am început să urlu de groaza. Am urlat, ras, am făcut incantații pe mobilier vreo 10 minute totul în total. Vecinii mei au chemat poliția și când a ajuns eu tăceam. A bătut la ușă dar nu am deschis. Și a plecat. Problema e că eu nu-pmi mai revin de la acest episod. Mă simt extrem de supărat, nu prea mai pot continua și nici capabil sa mă omor nu sunt. Nu mai pot ieși din casă, nu mai pot face dus, nu mai pot nimic. Nici să dorm. Nici să mănânc. Nu mi-a fost niciodată în viața mea așa de rău. Nu pot avea prieteni, nu am avut prieteni niciodată. Am inceput sa nu mă mai pot apropia nici de bărbați nici de femei. Mă îngrozește prea tare totul și am ajuns fara nimeni pe niciun plan.

13 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Poți să explici ce înseamnă "m-am simțit rău"?

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Foarte foarte supărat, nu puteam sa dorm, ascultam muzica la maxim în căști și îmi imaginam că trăiesc Intr o alta lume, îmi venea să plâng dar nu puteam

| Hammurabi a răspuns:

E foarte posibil să fie vorba de depresie și anxietate. Am avut un coleg care avea genul ăsta de stări și știu că se trata naturist cu tinctură de valeriană de la DaciaPlant. Purta sticluța cu el permanent. Spunea că îi face bine și îl liniștește.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Nu te adoarme aia? Sau poți conduce daca iei? Ajuta și la depresie?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te adoarme, doar te relaxează, și ajută și la depresie.
Nu influențează capacitatea de a conduce.
Singura chestie de care trebuie să ai grijă e că dacă o folosești o perioadă foarte lungă (luni de zile) fără pauză, poate crea dependență.

| haileewatson a răspuns:

Din intrebarile tale, suna ca si cum esti in depresie grava, te-ai gandit la suicid si probabil ai si alte probleme mentale.
Ideea e ca trebuie sa ceri ajutor specializat. Nu ai pe nimeni apropiat care sa te insoteasca la terapie?

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Fac terapie din 2019 dar tot e foarte rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Distimie pare a fi.
Ai nevoie de tratament antidepresiv, la forma asta severa recomand Venlafaxina 150 mg,după o lună jumate o sa îmi mulțumești, pe lângă poți lua și xanax jumate de pastila, sau o pastila când ești foarte agitat la nevoie.
Nu exista alternativa decat tratament antidepresiv sa îți blocheze gândurile de suicid și să îți restabilească nivelul de serotonina, dopamina, norepinefrina fiindcă sunt toate in deficit.
Ai nevoie și de un psiholog sau de un duhovnic care sa te asculte, sa îți asculte suferință psihică, singurătatea și să te îndrume cumva pe drumul cel bun.
Am avut depresia ca a ta și tratamentul m-a ajutat, ar vezi că nu ai voie sa îl întrerupi sau sa bei alcool sau sa iei droguri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Minim 1 an ar trebui sa le iei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai avut multe efecte secundare de la tratament?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De la Venlafaxina? Nu! Pentru depresie majora sunt foarte eficiente

| vodami92 a răspuns:

Incearca sa elimini cumva anxietatea si depresia din viata ta!