| Cocis_Victor_1947 a întrebat:

M-ar interesa sa invat limba Greaca si Latina, rapid si eficient pentru a ma juta la Liceul si Facultatea de TEOLOGIE
Daca ma poate ajuta cineva sa isi lase o adresa de mail la raspunsuri (sunt elev in cluj, clasa 6 - a si m-ar ajuta orice fel de material pentru invatare)

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poti contacta un profesor de la comunitatea Elena ori de la facultatea de teologie pentru a invata limba greaca. A invata cu profesor o inveti intre 6 - 9 luni.

| DeKoniec a răspuns:

Daca esti a-6-a, mai ai destul timp pana la facultate, de ce nu incerci sa i-ei legatura cu niste profesori specializati in limbile respective? Clujul este mare ...cu siguranta gasesti
Succes!

| Cocis_Victor_1947 explică (pentru DeKoniec):

M-ar costa bani si pentru moment doresc sa invat de acum pentru ca mai tarziu sa imi fie mai usor, intelegi, GRATIS

| MihaelaDart a răspuns (pentru Cocis_Victor_1947):

Gratis nimeni nu te invata, in special in Romania! Pe cand in Grecia, ai cursuri gratuite timp de 9 luni, in aceste luni ai testari. Programul este de la Ministerul Invatamantul Grec, cei care tin gratuit sunt cu profesori preoti greci ce te invata de la zero limba, cu toate ca te iau in greaca direct, nu din romana-greaca ori alta limba.

Alte cursuri gratuite sunt la Univ Aristotel din Salonic, cu toate ca aici trebuie sa fi student si sa te incadrezi pentru bursa Erasmus. Ai 20 de ore de limba, ceea ce e putin, nu prea prinzi tot. In rest daca doresti sa inveti mai mult, cursurile la greci ajung pana la 870 euro, pe cand in Romania, un profesor poate lua intre 15-20 lei pe o sedinta (cate 2 ore).

Daca o inveti fara profesor (gratis, numai tu cu tine insuti), limba pentru a o vorbi cursiv o inveti in circa 4-5 ani.