| Delia a întrebat:

Ma adresez fetelor adolescente in special:voi cum ati dori sa fie o mama ideala? Adica s-o priviti ca pe o prietena, sa vorbiti cu ea deschis despre orice, sa aveti nevoie de ea in primul rand cand aveti o problema.Si ce ar trebui sa faca o mama din punctul vostru de vedere ca sa se apropie cat mai mult de fiica ei? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| madaluhsha a răspuns:

Buna.
cred ca mama ideala nu exista pentru ca e greu pentru o mamik sa nu-si protejeze puiul, dar cred ca ar fi cea care incearca sa-i spuna lucruri importante despre viata la o varsta potrivita, sa incerce sa explice lucrurile normale din ciclul vieti. Sa-i spuna despre copilaria ei, sa-i povesteasca despre prima data cand s-a indragostit. Evident ca in toate relatiile mama-fica o sa exista mereu unele conflicte din cauza ca mama isi protejeaza puiul. Succes in viatawinking

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mama ideala pentru mine este chiar mama meahee heeMa asculta mereu chiar si atunci cand "problemele" mele pentru care eu mut muntii din loc o fac sa zambeasca.Mereu are cate un sfat bun.Mereu eu cu zambetul pe buze.Ma intreb daca eu sunt fata eilaughing
Sunt niste firi diametral opuse in esenta. Ea, optimista.Eu,negativista.Ea,vesela.Eu,ganditoare.Ea,solitara.Eu,sceptica.Ea,iubitoare.Eu,reticenta.Ultimul aspect e cel mai grav.Lista poate continua la nesfarsit. A incercat sa ma schimbe, sa ma faca mai deschisa dar racul tot in carapacea lui se baga si cand e soarelaughingCred ca mama e singura persoana pe care am iubit-o, o iubesc si o voi iubi vreodata cu adevaratwinking

| Libelle a răspuns:

Mama ideala ar trebui sa:
-ma inteleaga cand am gacut o greseala si sa ma ierte
-nu urle la mine daca ii spun ca nu vreau sa fac ceva, ci sa ma intrebe de cu nvreau, caci dk vorbeste frumos siur am sa fac acel lucru
-ma lase sa am un prieten la 14 ani
-sa se intereseze de ce fac la scoala dar sa nu intre in discutii persoanale despre mine cu profii
-imi dea bani de buzunar pe luna
-imi ia ce haine vreau eu
-sa nu ma alinte, sau sa ma ia la``puricat``in public
-sa ma inteleaga cand am o problema
-sa discute cu mine cand o intreb ceva sau ii cer un sfat

| LoveForShania a răspuns:

In primul rand copilul trebuie sa isi considere mama ca o prietena, apoi ca un parinte. Unele fete nu le spun mamelor problemele lor (ca au facut sex, ca s-au certat cu iubitul etc.), pentru ca se gandesc ca mama imediat va incepe sa tipe ceva de genul :,, vai esti o curva, cum ai putut face asa ceva, copil ca tine etc.''
Si stii de ce le trec fetelor prin cap aceste lucruri? Deoarece cand vorbesc cu mama lor simt ca vorbesc cu un parinte, nu cu o prietena. Prietena ta cea mai buna stie tot despre tine, deoarece tu cred ca ii povestesti despre prietenul tau etc. Si mama ta ar trebui sa stie pentru ca e o prietena a ta, bineinteles daca tu o consideri asa.
Pana in adolescenta mama trebuie sa aiba o relatie de prietenie cu tine, deja trebuie formata aceasta relatie. Daca nu este, ar fi bine sa inceapa acum, deoarece un nou inceput nu este niciodata refuzat.
Tu trebuie sa fi prietena cu mama ta pentru ca si ea a fost fata si a trecut prin atat greutatile cat si bucuriile din adolescenta.

Eu nu am nevoie de o mama ideala, deoarece nici eu nu sunt ideala. Mama intelege nevoile mele de adolescenta, asa ca si eu o inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa fac sex cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. nu stiu sigur. eu o iubesc mult pe mama dar se baga in lucrurile mele si nu pot vb deschis cu ea. cred ca ma intelegi! pa!