Abh
| Abh a întrebat:

Ma adresez tinerilor care locuiesc cu parintii. Primiti bani de la parinti si pentru ce?

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Cum numai mama lucrează la noi în familie mi'ar fi şi ruşine să'i mai cer şi eu bani pe lângă că se descurcă cum poate. În rest, ma descurc cu bursa de la şcoală happy

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru a achita darile la scoala, pentru pregatirea la mate, pentru a iesi la un sucbig grin

| Ramonaaaa a răspuns:

Da primesc banii de la parinti pentru rechizite, haine, pentru a iesi la un suc cu fetele, cate 2 lei la scoala pentru pachet, excursii, revistehappy

| คиค a răspuns:

Dap, eu am 13 ani primesc adesea bani de la mama si de la tata.
Sa-mi platesc abonamentul la revista, sa merg cu fete la un suc, la o pizza, uitasem sa specific pentru la scoala zilnic cam 4-5 lei/ zi, pentru diversele carti si tot necesarul de rechizite, pentru bluzite, fustite, rochite, bluegeans, meditatii, toate chestiunile pe care l; e vreau, aberatiile...etc
Bani trebuie pentru orice, insa trebuie si o anumita limita pe care sa ne-o impunem noi singuri.

| OanaG a răspuns:

Da normal, daca nu m-ar finanta ei cu bani, eu de unde as face rost!

Pentru tot ce am eu nevoiehappy

| Ana a răspuns:

Da primesc, pentru mine, doar nu vrei sa-ti spun acum ce fac cu ei.

| Catalion a răspuns:

Eu primesc si nici nu e nevoie sa cer, ca nu imi sta in fire sa cer bani. Pentru ce? Pai ca sa am de buzunar, sa-mi iau dulciuri, prezervativerolling on the floor sau orice vreau eu, cel putin depinde de cati bani am primit.

| Pupily92 a răspuns:

Mama e plecata in strainatate, iar banii sunt pe mana mea. dar sa stii ca nu abuzez.intotdeauna administrez banii in asa fel incat sa ne platim facturile, sa iau mancare, si sa ne mai ramana bani.la scoala imi iau cel mult 5 lei.(si nu ii stric pe toti.depinde de zi si de necesitate). tot timpul cadn iau bani de la "seif" ii spun tatei.
cand e mama acasa, ea se ocupa de toate, banii sunt pe mana ei.eu atunci sunt nevoita sa-i cer bani.happy
banii ce le cer sunt de buzunar.sau pentru scoala.ca mai tot timpul noi, elevii, sponsorizam scoala:ba pentru jaluzele verticale, ba pentru zugravit, ba pentru motorina(avem incalzire prin centrala pe motorina). ba daca dam un examen, noi adunam bani de protocol(de pe banii nostri profesorii supraveghetori mananca, sunt cazati la hotel, unde se mai adauga si spaga...ca doar suntem in Romania! si banii ne obliga sa ii dam.anul trecut un coleg nu a vrut sa dea bani "spaga" la pentru examen, si dirigintele si maistrul l-a amenintat ca daca nu da bani, nu intra in examen happy )

| adi4ever a răspuns:

De primit primesc ca doar am 14 ani, pentru ce? Pentu toate aberatiile pe care le vreau sau bani de buzunar

| Arfina a răspuns:

Da, primesc love struck pentru diferite lucruri... straight face bani de buzunar etc. :*

| yoshiko a răspuns:

Eu am 13 ani asa ca primesc bani pentru mancare la scoala, cand ies cu prieteni, pentru diferite concursuri etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu locuiesc in permanenta cu ei, dar o treime din an sunt cu ei(desi cu amandoi rar de tot). Nu sunt obisnuita a primi bani pentru un lucru care-l fac. Cand ii ajut cu ceva, o fac pentru a-mi respecta indatoririle.Recompensa nu o astept si nu`s obisnuita cu ea. Parintii/bunicii imi dau bani atunci cand am nevoie. La parinti este o situatie mai dificila: cum nu locuiesc alaturi de mine, imi trimit lunar o suma de bani, haine si produsele care-mi trebuie.
Pe plan material, nu cred ca-mi lipeseste ceva. Insa din punct de vedere sentimental, sunt saraca! Oricati bani ar primii copiii de la parinti, oricate dorinte le-ar indeplinii, chiar daca ii tin in al 9-lea cer, vine un moment in care se satura de asa ceva si-si doresc sa-i aiba alaturi, fara niciun ban.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mai primesc demult dar isi "pindesc"nepotul cind e singur si ii mai dau ceva bani asa ca de la bunici. Faza de coma consta in intrebarile mele adresate hamsterului;-Nu-i asa ca n-ai primit nici un banut?