| BeInnocent a întrebat:

Ma ajutati si pe mine su prepozitiile specifice cazului dativ si genitiv?sad

3 răspunsuri:
| AlleSss a răspuns:

Buna.
Dativ: contrar, gratie, multumita, aidoma, asemenea, conform, potrivit.

Genitiv : contra, impotriva, inaintea, inapoia, in josul, in susul, imprejurul.

Sper ca te.am ajutat! happy

| Sophieeeeeee a răspuns:

Dativ: multumita, datorita, gratie, conform, contrar, potrivit, asemenea, aidoma
Genitiv: inaintea, inapoia, indaratul, dedesubtul, contra, impotriva, imprejurul

| vladix2011 a răspuns:

La gentiv sunt:pe,si,de,dupa,de dupa, de pe dupa, sub, langa, peste,.de peste etc si genitiv este si sau articolul genitival(care bine inteles nu e prepozitie)Funda?