| AyameKyaa a întrebat:

Prepozitiile a,ale, al sunt prepozitii ale cazului genitiv? URGENT.

Răspuns Câştigător
| mara67 a răspuns:

Atribut genitival pentru ca "ale " nu este prepozitie...ai incredere in mine
poate ai mai multa incredere daca iti zic ca am numai 10 la romana si am mers la multe olimpiade( nu vreau sa ma laud, doar ca sa ai incredere)

8 răspunsuri:
| IL03ELO a răspuns:

Da sunt

| Crucified a răspuns:

Nu baaa sunt articole posesive genitivale rolling on the floor

| Ađřıαηηα a răspuns:

Heii big grin
Nu doar a, ale, al dar si ai. Toate sunt prepozitiile Genitivului happy
Sper ca te-am ajutat happy
Pa-pabatting eyelashes

| iuliaiuli18 a răspuns:

Da.

| mara67 a răspuns:

Nu sunt prepozitii ci articole posesive genitivale
funda? puppy dog eyes

| Artemis16 a răspuns:

Daahappy

| NeyyMar11 a răspuns:

Atribut genitival pentru ca "ale " nu este prepozitie...ai incredere in mine
poate ai mai multa incredere daca iti zic ca am numai 10 la romana si am mers la multe olimpiade( nu vreau sa ma laud, doar ca sa ai incredere)

| AyameKyaa explică:

Dar daca,, ale ei " ar fi un atribut ar fi atribut pronominal genitival sau prepozitional?

| mara67 a răspuns (pentru AyameKyaa):

Atribut genitival pentru ca "ale " nu este prepozitie...ai incredere in mine
poate ai mai multa incredere daca iti zic ca am numai 10 la romana si am mers la multe olimpiade( nu vreau sa ma laud, doar ca sa ai incredere)