| alina14 a întrebat:

Credeti ca e corect ce face si cum se comporta mama cu mine? Tatal meu a murit in urma cu 5 ani, iar acum in prezent locuiesc eu, sora mea de 11 ani si mama intr-un apartament mic. Vreau sa va spun ca am ajuns sa nu o mai suport nici pe mama mea, dar nici pe sora mea. Mama doarme in dormitor cu sora mea, iar eu dorm singura in sufragerie. Eu nu stiu ce sa mai fac sa ma comport frumos cu ele, intotdeauna am fost calma niciodata nu am ridicat tonul sau sa tip la mama, si tot rea este si isi bate joc de mine.
Inainte sa luam vacanta i-am zis lui mama sa-mi dea bani sa-mi iau pantaloni de vara ca de 3 ani de zile am aceeasi pantaloni (in schimb sora mea isi ia in fiecare luna ceva de imbracat), si a inceput sa tipe la mine, la care in final mi-a zis ca imi da bani doar daca o sa am la scoala media generala cu o nota mare.
A venit si momentul acela si i-am aratat ca am luat cu nota mare. Si tot nu mi-a dat bani, asta nu inseamna bataie de joc? in schimb cu sora mea cheltuie milioane, dar am zis hai sa fiu intelegatoare si sa tac ca nu am chef sa ma cert cu ele. Ca de fiecare data cand tipa mama la mine, sora mea tipa si ea la mine (si e mai mica decat mine) si dupa aia se duc in ultima camera si vorbesc intre ele, si sora mea se comporta foarte urat, chiar ma injura, si eu nu pot sa-i spun nimic, nu am voie nici macar s-o ating cu un deget... ca se preface si minte ca am dat in ea, si mama tipa la mine. O data sora mea mi-a luat telefonul mobil si imi citea mesajele la care eu am vrut sa-i iau tel din mana si fara sa vreau am zgariat-o, atunci s-a dus la mama plangand si i-a aratat zgarietura si a zis ca am facut intentionat si mama atunci mi-a tras o palma, ca ce am avut cu aia mica? Dar asta nu e nimic o zgarietura... sora mea face lucruri mult mai urate da in mine si ma si injura, si eu tac fara sa comentez nimic, pur si simplu nu o bag in seama ma fac ca nu o aud, pentru ca daca comentez ceva atunci ne luam si mai tare la cearta si oricum mama tine mai mult cu ea. Eu am discutat cu mama problema asta dar nu intelege tot ei ii ia apararea, zice ca e mai mica, si ei trebuie sa ii ia mai multe, ei ii da zilnic in buzunar bani, mie nu imi da nici macar un leu, si doar are bani am vazut ca are milioane, in afara de faptul ca munceste la un magazin de imbracaminti are si un amant care ii tot da bani, dar ce face cu banii aia eu nu stiu. Am ajuns sa o urasc, Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

Iti zic ce as face eu. Poate nu e cea mai buna solutie dar eu aia as face.
In primul rand nu i'as arata ca sufar. Presupun ca tot pe tine te pune sa faci treaba, sa mergi sa'i cumperi chestii si altele. Eu m'as opri. I'as zice: "cand ti'am cerut bani de x, nu ai vrut, desi lu' sor'mea ii dai de toate prostiile, uite acum nici eu nu vreau sa ma duc... du'te singura". Daca tipa, urla, face ca toate alea, o ignor. Daca vrea sa dea in mine, ii opresc mana, simplu. Intr'un cuvant nu ma las calcat in picioare. O rasplatesc cu aceeasi metoda pe toate planurile. Vrea, nu vrea, data viitoare cand ii cer ceva va fi mai intelegatoare.
Cu sora la fel. Daca injura, ma insulta, ii dau 2 palme. Fuge la mama. Aplic prima metoda. Ii explic calm: "ea m'a injurat/insultat/a dat in mine". Daca intelege bine, daca nu sanatate. Daca da in mine, ii opresc mana calm, NU DAI IN PARINTI, dar nici pe ei nu ii lasi sa dea in tine cand situatia e nedreapta.
CEL MAI IMPORTANT, e sa fii indiferenta, sa nu tipi, sa nu urli. Las'o pe ea sa tipe, sa se comporte ca in jungla, TU esti calma, ii vorbesti respectuos, frumos.

Probabil nu e cea mai buna metoda de a intretine si regenera o relatie MAMA-FIICA, dar e o metoda excelenta pentru a'ti rezolva problemele.
Mama ta a vazut deja ca te poate calca in picioare, si s-a invatat. RETINE in lucru: Nu orice mama este buna. Asa cum vezi oameni rai pe strada, asa poate fii si mama ta. Daca ramane insarcinata asta nu o schimba, mai ales cand are 2 copii, 1 mai mare, 1 mai mic, ea tinte sa'l protejeze pe ala micu'.
Desigur mai sunt si oameni corecti. Eu de ex, am un var de 6 ani. Cand avea 3-4 ani, mergeam la fel, ne jucam. Cand nu mai vroiam sa ma joc cu el, si ma uitam la TV, venea sa'i dau pe desene. II dadeam, mergeam la PC. Venea dupa mine. M'am intors la tv, a venit si el. Atunci am continuat sa ma uit la ce vreau eu. A fugit repede la mama (matusha). Ea a venit calm la mine, zambareata: de ce nu vrei sa'i dai la desene? Eu: i'am dat, nu s-a uitat, am plecat la pc, a venit dupa mine, acum iar. Sa fie sanatos!
Atunci ea, l-a luat, si i'a gasit ceva de facut.
EU CONSIDER ca atunci cand ai 2 copii, faci diferenta intre ei (in sensul ca trebuie sa stii ce nevoie are fiecare) DAR ii iubesti in mod EGAL chiar daca nu in acelasi timp.

Sper ca intelegi ceva din postul meu. Daca il citesti cu atentie, ai sa vezi, ca eu ti'am explicat cum ar trebui sa se comporte mama ta, si cai de a rezolva acest lucru.

BAFTA!

16 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Se intampla uneori ca parintii sa greseasca prin faptul ca fiul(fiica ) mai mica este tot timpul in centrul atentiei si mai grav vizibil! Incearca sa ai o discutie cu mama ta si sa ii spui pe un ton cald ceea ce simti tu. Sper ca inima de mama sa simta ca ai nevoie de caldura sufleteasca, de o prietena adevarata! In ceea ce priveste problema amantului mamei, banii pe care ii primeste este strict problema ei si nu trebuie sa ii ceri socoteala.Armonia,discutiile deschise si sincere sunt secretul!

| claudiea79 a răspuns:

Buna.eu am 32 de ani. mama ma urit toata viata ma injura si acum si tipa la mine.il iubeste decit fratele meu care este mai mic asa face si tata. eu ii fac curatenie ii spal si veasele si atagazul si baia ii platesc si chirie. si fratele meu primeste banii de la ei. nu ai ce sa faci. degeba le urasti. poti sa astepti sa faci 18 ani pina atunci faci liceu te angajezi te muti cu chirie sau iti gasesti un prieten te indragostesti si te mariti si placi de acolo.nu se mai schimba. si eu aveam la scoala doar o pereche de pantofii si o pereche de pantalonii ii purtam pina se rupeau.parintii fac diferente intre copii lor. asa eu ei educatie. nu esti tu devina. daca o sa ai copii sa nu faci asa.trebuie sa ai rabdare cu ele sa nu te certi cu ele pot sa te bata. la telefonul copilului ai sunat? poate te ajuta ei.

| Madalina1455684 a răspuns:

Cine stie daca Copi contra parinti este cu adevarat o emisiune la care poate apela si ea? Ai ptea apela la aceasta emisiune. M-ai a fost odata un caz care semana exact cu al tau.Si femeia aia[mama copiillor]vaea un amant si cand a vazut amantul ca trebuie sa aiba grija si de copii femeii atuncea a lasat-o balta iar femeia sa trezit la realitate si si-a dat seama ca el doar cat venea si ii dadea ei bani si ii amagea pe copii cu cate o ciocolata. Daca se poate ar fi bine sa apelezi si tu.

| Anonim21321 a răspuns:

Pai.thinking
eu cred ca ar trebui sa scrii pe o foaie.ceva...ca pleci ca te-ai saturat de ele, ca tu nici macar nu esti bagata in seama, parca ai fi cenusareasa, ca cea mica e o scorpie si ca minte mereu doar ca sa iti faca tie rau, si la urma zici asa... daca nu ma crezi o sa-l visezi intr-o seara pe tata si o sa-ti para rau dupa.
Asta o lasi pe o masa si tu pleci cateva ore prin oras.iti iei telefonul cu tine, iar daca suna raspunde dar nu asculta ce zice ...defapt inainte sa zica ceva. spune-i: auzi...ma lasi in pace sa-mi traiesc viata.Tot timpul mi-ai facut-o amara, si ai furat banii tatalui meu doar ca sa traiesti tu si cu fica-ta bine.Eu am fost mereu un obtacol inaintea ta si a "carierei tale". acum lasa-ma macar sa respir aerul pe care tu mi l-ai furat.
Daca ai bunici sau prieteni...mutate la ei pentru un timp...sa vezi daca se intereseaza mama ta de tine.
Succes...ps.ideea e venita pe momenthappy

| swet girl 22 a răspuns:

Melanya are dreptate.si eu tot asa as face.si raspunedeme te roog cati ani ai?

| versavia a răspuns:

Cati ani ai? La18 poti sa te muti cu chirie si sa-ti cauti servici. Ar fi cea mai buna solutie.

| SeRcOoLbOy a răspuns:

Incearca sa te calmezi si cheamo intr-o zi pe mama ta singura si explica-i intreaga situatie si spune-i ca chiar daca eu sunt mai mare si mie mai imi trebuie niste bani ca sa-mi cumpar si eu ceva sa nu rada lumea de mine cu aceaiasi pantaloni de 3 ani( la mine a mers)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare foarte rau.
Ce pot sa spun... Daca ai facut deja 18 ani casatorestete si scapi de tot stresul xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, grea problema, eu sinccer n-am nici o idee cum leai putea aduce cu picioarele p pamant...

Chiar e pfff si sinccer nu stiu ce femeie sar comporta asa facand o asemenea comparatie intre voi doua...

PS : Ai putea sa vb cu sorua si s-o iei cu frumosu si s-o intrebi daca vrea sau sa faceti cumva sa fiti prietene si daca printr-o *minune* ar merge asa, soruta va zice ca vrea sa se culce cu tine iar maicata o va asculta si sar culca maicata in sufragerie, iar asa ei iar fi un pic rujine ( sa zic ) sa fiti amandoua cand tu ai o pereche de pantaloni de 3 ani, iar ea si. i schimba lunar si sa zic ca sar cam rezolva...

( e doar o idee aiureasca ce mi-a venit in minte dar c sa fie ma socat ce ai zis. Sinccer mama ta cred ca te considera ca o femeie d p strada care nimic no cunoate sau poate nu stiu... esti infiata iar soruta e cea genitala, sau u esti facuta cu taicatu si maicata si soruta ca maicata si amantuso, iar maicata so fi maritat asa d bani, mrg, ma gandesc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui cel mai bine sa iti gasesti un serviciu sa strangi bani si sa it cumperi un apartament (sa stii ca o sa se ieftineasca mult) apoi te muti si iti faci propria ta viata nu o lasa atunci cand o sa imbatraneasca sa cada pe capu tau ci pe capu lu sora`ta ca e preferata ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai in cap, inpusco, taiei gitu, jupoaiei pielea si unjio cu sare, punii feru di calcat pi chept! si nu ti duce capu cum trebu di facut trebu di facut! tat trebu sat spun
!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai zic pentru ca si eu sunt cam in aceeasi situatie adica aproape :d hai sa iti povestesc:
Acum un an am intalnit un baiat cu ochii verzi (eu ador ochii verzi), el e mai mare ca mine.in fine asta nu conteaza conteaza faptul ca dupa ce am fost la mare cu el si cu parintii si cu mai multe persoane intr-o seara m-am dus sa ma culc iar dimineata cand m-am trezit mama in loc sa vina sa doarma langa mine am gasit-o in brate la baiatu ala.imagineaza ti ce a fost atunci in sufletu meu.sad dupa ceva timp aveam o banuiala ca mama il inseala pe tata cu baiatu asta care e cam de varsta ei:d (chiar daca era mai mare eu nu ma gandeam sa am vreo sansa cu el si nici nu vroiam era doar in mintea mea.)dupa ceva timp aflu ca mama si cu el erau impreuna. ea s-a schimbat ff mult de cand e cu el si vreau sa zic ca in fiecare zii isi cumpara fff multe haine iar eu daca vreau sa ii cer bani sa imi iau ceva de mancare tipa la mine daca el nu a mancat azi ea se duce si ii ia dar mie nu. daca vreau sa merg cu ea undeva nu se poate ca are planuri se duce cu el la plimbare.intr-o zii eram intr-o camera la mansarda si cand cobor vad ca una din usi era inchisa si am ascultat sa vad daca e cineva si cand deodata aud ca mama si cu baiatu ala se giugiuleau ca 2 porumbei si nu e prima data cand ii aud sau vad. yak! naspa sa auzi cand mama ta se f. cu unu, mai ales cand sti ca tea placut de baiatu ala ce sa mai fac ca ori ce as zice ea il ia in brate mereu sta cu el mereu el m-am saturaat vreau sa isi dea seama ca eu sunt fata ei si ca ar trebui sa aiba grija de mine nu de amantu ei. CE SA FAC?crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ai 14 ani ai un iubit nu du-te de acasa pleaca stai la iubitul tau iar mama ta cred ca o sa realizeze ca tu ai plecat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Alina, povestea ta e trista. Dar sa nu uitam ca totul dar absolut totul in viata are o rezolvare.In primul rand nu trebuie sa le urasti, pentru ca sa nu uitam mama ta ti-a dat viata si sora ta e sora ta sange din sangele tau. Problema ta are o rezolvare. Daca ai avut rabdare atata timp trebuie sa ai si de aici inainte si sa urmezi cativa pa si pa care eu consider ca ai putea sa-i urmezi. Pasul unu: daca ai credinta in Dumnezeu incearca sa te apropii de biserica, mergi la un preot si povesteste ceea ce ne-ai povestit noua. Pasul doi: incearca sa arati bunatate fata de sora ta, incearca sa o pui in situatii similare cu ale tale discret fara dusmanie sau ura.Pasul trei:in momentele bune ale mamei tale incearca sa discuti cu mama ta despre unele probleme care te framanta,atentie nu problema aceasta diverese probleme,de la scoala, o problema pe care o ai cu o prietena stiu si eu... orice,in felul acesta incepi sa relationezi cu ea discret. Incearca sa nu te plangi de problemele din casa sau de relatia cu sora ta. Nu incerca santajul emotional pentru ca nu o sa ajute la nimic,inrautatesti lucrurile. Cat despre partea cu banii incearca sa nu mai ai astepari si sa nu mai ravnesti la sora ta. O sa vina si randul tau. Trebuie sa faci in asa fel sa-i deschizi ochii mamei tale, sa vada ca greseste intr-un mod cat mai civilizat,discret fara sa-si dea seama de ceea ce faci. Dar important pentru tine este sa nu te inchizi in tine,gaseste o persoana de incredere cu care sa stai de vorba si sa-i spui toate trairile tale. Cel mai indicat este un psiholog sau un preot. Eu cred ca ti-ar prinde bine un sfat duhovnicesc. Eu iti vorbesc din experienta. Am avut multe experiente urate in viata mea care nu le-am rezolvat decat cu mult tact, rabdare si gasindu-mi un preot duhovnic care mi-a insuflat dragostea de Dumnezeu si de asemenea mi-a transmis bunatatea lui cu care am reusit sa vad lucrueile intr-o alta lumina. Sa sti ca sunt crestin-ortodoxa nu sunt maniaca religios, iti spun doar ca l-am gasit pe D-zeu si ma simt linistita si de ce nu fericita. Iti urez din sufletul meu sa reusesti sa le aduci pe calea cea buna pe amandoua pentru ca sunt supuse pierzaniei si poate tu vei fi cea care le vei salva sufletele. Dumnezeu sa te aiba in paza!

| onlychengs a răspuns:

Sincer, cati ani ai, daca ai implinit 18 dar sa-i ai impliniti poti sa te casatoresti sau sa stai cu chirie. Imi pare rau ca esti intr-o asemenea situatie.
Nu vreau funda!