| Iulia100rock4ever a întrebat:

Ma cert mereu cu mama.imi pune mereu restrictii si daca vreau sa merg undeva trebuie sa o mint. ce sa fac?

4 răspunsuri:
| ioana12345 a răspuns:

Asa faceam si eu cand aveam 10-11 ani.

| scosei a răspuns (pentru ioana12345):

Dar parerea ta care este ioana12345? La 48 de ani, cred ca nu mai gandesti ca la 10-11 ani, si acum aproximativ 35 de ani nu era nebunia din ziua de azi! Totusi, spuneti parerea si dai un sfat iuliei. Poate reuseste sa rezolve problemele dintre ea si mama ei, cu cat mai multe sfaturi cu atat mai bine! Sa fim obiectivi si sa-i arata ca nu suntem partinitori!

| ioana12345 a răspuns (pentru scosei):

Mie mi se pare ca problemele acestea trec odata cu timpul. trebuie sa aiba rabdare si sa fie calma. o sa se rezolve.

| scosei a răspuns:

Intrebarea este pusa, dar detaliile despre promblema care te framanta nu! Ca varsta ai si mai ales unde vrei sa mergi? Ai incercat sa comunici cu mama ta? (Ma refer la o comunicare constructiva insotite de argumente!) Arati respect mamei tale? (O asculti?). Tonul comunicarii intre voi este unul calm si normal? Intai trebuie sa vezi daca gresesti cu ceva fata de ea si apoi sa incerci sa o convingi sa fie mai toleranta. Iati inima in dinti si arata-i acest topic mamei tale. Este imposibil, daca te iubeste (si sunt sigur de asta) sa nu te inteleaga!