| mtw123 a întrebat:

Ma simt destul de singur, adica nu am prieteni nu am cu cine sa ies, e ciudat ca spun asta tocmai acum cand nu prea se poate iesi, dar si inainte era la fel. Oarecum prieteniile pe viata se leaga din liceu, eu am cam sarit peste aceasta etapa. Oare mai am sanse sa-mi fac prieteni, desi fiecare este cu grupul lui, etc? Cum sa procedez?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am intalnit pe net cativa oameni din TPU si o sa am ocazia sa-i vad. Asa si tu poti gasi pe cineva daca vrei

| Adry05 a răspuns:

Să ieși și tu cu cunoscuți să cunoști alți oameni, să te înscrii în tot felul de grupuri, voluntariate etc. activități sunt, dacă stai în casă și te plângi normal că nu-ți faci prieteni, trebuie să te expui la tot felul de situații unde să cunoști oameni

| mtw123 explică (pentru Adry05):

Da, dar după cum ziceam fiecare e cu grupul lui și nu prea stiu cum sa ma bag și eu in seama. Oricum nu cred ca m ar lua nimeni in serios

| Adry05 a răspuns (pentru mtw123):

Cu gândirea asta clar n-o să te ia nimeni. crezi că oamenii care au grupuri nu-și mai fac alți prieteni? laughing)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oriunde, oricând, cu oricine. Omul e animal social. Pe rețelele sociale.

| Andreeush a răspuns:

Prieteni îți poți face oricând, oriunde, la orice vârstă.

| Katie1356 a răspuns:

Noi prietenii se pot lega oricand, la facultate, la locul de munca, chiar poate si cand mergi la magazin sau in parc. happy Organizeaza de exemplu o petrecere cu cei cu care vrei sa devii mai apropiat, sigur daca te vad un om deschis, cu care sa aiba ce discuta mai apoi te vor invita si ei la randul lor. Cauta interese comune cu ei, ca sa aveti despre ce discuta, povesteste, implica-te in conversatii chit ca doar aprobi sau razi la ce zic ei, doar ca sa vada ca esti prezent si implicat.
O prietenie pe viata crede-ma ca se poate lega si la 50 de ani. Nu trebuie sa gandesti negativ si sa zici ca daca ai terminat liceul si nu ai grupul tau de prieteni nici nu o sa-l mai ai. Nu, din contra, liceul e abia inceputul, e perioada in care experimentezi, cunosti oameni diferiti, iti aflii interesele si opiniile. Te conturezi ca persoana si apoi iti dai seama exact din ce fel de grup de oameni iti doresti sa faci parte.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Si eu am mai avut sentimente de genul, se intampla frecvent in adolescenta. Adevarul este ca poti socializa cu oricine, prieteni adevarati cam rar. In viata suntem pe cont propriu, lucrurile se schimba pe zi ce trece, oamenii isi fac familii, etc. Poti incerca sa ii suni chiar tu pe prietenii din liceu, sa fii deschis, sa ii intrebi cum se simt, ce mai fac. Sa ai tu initiativa de a va intalni la un gratar sau la o terasa(cand se vor deschide), sau chiar la tine sa jucati carti si sa faceti clatite. Ai incredere in tine! happy Daca vrei, da-mi un mesaj si mai vorbim pe Facebook despre trairile pe care le ai, cred ca ne-ar prinde bine amandurora! Nu intra in panica, orice ar fi, omul este facut sa supravietuiasca in functie de conditiile pe care le are. Si apropo, ia-ti un caine! E incredibil cata afectiune ofera un animal de companie si cati oameni atragi in jurul tau doar plimbandu-l prin parc. Bafta! happy

| AuricaMircica155 a răspuns:

Si eu sunt in aceași situatie...

| IceCreamChoco666 a răspuns:

Sa fiu sinceră și eu trec prin asa ceva, hai sa fim frați de singuratatelaughing)