| Alia009 a întrebat:

Mă simt foarte singura! De ceva timp mă simt în plus în grupul meu de prietene, mai ales ca sunt vreo 2 fete care nu mă suporta. Desigur, sentimentul e reciproc. Când fac o poza de grup, mă simt aiurea sa mă duc și eu acolo și am impresia ca se gândesc ca le stric poza. Mereu se îmbrățișează intre ele, toată lumea pe toată lumea dar pe mine, nimeni. Au și grup de whatsapp fără mine și simt ca raman mereu în urma și ca sunt exclusa.
În fine, sa zicem ca eu puteam sa trăiesc astfel deoarece aveam o prietena pe care o cunosc de 11 ani. Am crezut în prietenia noastră mai mult decât în orice și nici nu îmi făceam griji ca lucrurile ar putea sa fie negative. Țineam foarte mult la ea, dar lucrurile au început sa meargă din ce în ce mai rău. Ea e mai mare cu o clasa, dar ca vârstă este doar diferența de jumate de an. Am început sa nu mai agreez faptul ca îmi vorbea ca la o copila aeriana și tâmpita cu vreo 4 ani mai mica. În plus, simțeam ca doar eu mă implic în prietenia asta și ca fără mine, nu am mai fi fost prietene de mult.
Simt ca nu am pe nimeni și nu știu sincer ce am făcut ca sa mă abandoneze toți. Eu mereu încerc sa nu îi judec pe cei din jur și sa fac tot posibilul ca ei sa fie fericiți și sa le placa compania mea.
Am încercat sa vorbesc cu părinții mei, dar simt ca nu mă înțeleg. Nu mă înțelege nimeni și doar vreau sa scap de nodul asta pe care-l am în gat de ceva timp. De ce eu? De ce sunt eu aia exclusa și abandonata de toți?
Vreau doar sa găsesc o prietena care sa mă înțeleagă fără sa trebuiască sa îi explic tot ce simt și sa scap de persoanele care mă rănesc.
Mă simt mai singura decât oricând, și accept orice propunere, orice sfat

Răspuns Câştigător
| Wary_Forsaken_2001 a răspuns:

Sa fiu sincer este ceva normal prin ce treci. Fiind in aceasta perioada 0 - 22 de ani unii oameni sunt schimbatori ( 90% ) iar altii sunt oamenii normali care nu se schimba ( 10% ). La ce ma refer? Acei oameni care se schimba incep sa se plictiseasca de oamenii normali si astfel se distrug prietenii dintre oameni care acum catva timp pareau imposibil de distrus. La ce ma refer prin oameni schimbatori? Pai anul acest poate este un copil cuminte, care invata bine si anul viitor poate ii plac alte lucrui si se plictisesc de aceste lucruri si poate se apuca si de fumat, ii place sa se uite la filme horror chiar daca anul trecut ii placeau cele de comedie, invatatul devine ceva plictisitor... iar daca acest copil este prieten cu o persoana care nu s-a schimbat si este tot cuminte si buna la invatatura si diferentele dintre ei devin prea mari normal ca prietenia lor se va distruge.

Trebuie sa stii ca prin aceasta viata oribila vei trece prin momente pe care nici nu ti le poti imagina... Adevarat, daca ei nu te mai baga in seama inseamna ca ei fac parte din acei oameni schimbatori si tu faci parte dintre oamenii normali, iar ei au inceput sa se plictiseasca de tine. Si este ceva normal, de ce crezi ca relatiile din timpul adolescentei dureaza foarte putin si sunt intr-un numar mare? Fiindca oamenii se schimba si au alte preferinte si aceste preferinte sunt diferite de cele ale partenerului, relatia se duce...

Ce poti sa faci? Ai doua variante :
1. Schimba-te -> Fi mai amuzanta, nu mai sta intr-un colt al grupului tacuta ci incearca sa comunici cat de mult poti cu ei, spune-i celui cu care te intelegi cel mai bine din grup sa te bage si pe tine in grup pe Whatsapp si incearca ( chiar daca va fi un lucru extrem ) sa te intelegi si cu persoanele care te urasc, daca le ajuti cu ceva cand au nevoie crede-ma ca ura se va ameliora ( va scadea ) pana nu va mai exista, ca daca vei continua sa urasti persoane din grup pana la urma o sa ti se spuna in fata ca nu te mai vor!

2. Sa cauti o persoana care sa te inteleaga este ca si cum ai incerca sa gasesti un ac intr-un car cu fan... Nici eu nu am o persoana care sa ma inteleaga, nici macar familia mea nu ma intelega iar aici intervine varianta pe care o recomand : fa-ti cat mai multi prieteni, nu incerca sa te limitezi doar la un grup ca pana, fi mai prietenoasa, asa pana la urma vei gasi acea persoana care te va intelege si poate acea persoana va fi chiar persoana care va sta langa tine toata viata iar cand vrei sa iti faci prietene / prieteni, alegei pe care au un suflet bun, nu pe cei care sunt populari, fotomodele sau milionari dar au un suflet rau ca astfel de oameni te vor trada pana la urma chiar atunci cand ti-e lumea mai draga!

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nod in gat? Ai spus nod in gat? Atunci eu voi spune ca esti intr-o depresie si tocmai din acest motiv vezi situatia asa de neagra.Stii care este sansa sa gasesti o persoana care sa te inteleaga fara sa spui nimic? 1 la 1 milion.In schimb incearca sa fii tu mai comunicativa, mai deschisa la idei noi, si sa le arati ca si tu poti fi ca ei, desi nu`i normal asa ceva. Pentru ca daca esti ca ei, iti pierzi unicitatea.

Discuta cu parintii tai si spune`le ca vrei sa mergi la un psiholog, te poate ajuta enorm acest lucru.Fa`ti prieteni noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta Parazitii si nu o sa te mai gandesti la ce cred altii. Iati-l pe Cheloo ca exemplu.