| XDeiutzaX a întrebat:

Am o problema destul de grava.Inainte sa imi cunosc noua cea mai buna prietena am avut alte prietene,care pot sa spun ca imi erau prietene destul de bune(ma ascultau cand aveam nevoie,ieseau afara cu mine, ne radeam, le spuneam secrete).Nu de curand mi-am dat seama ce fel de prietene erau acelea.Cand am auzit ca ma barfesc,ma mint in fata, ma ignora, chiar imi spun secretele, si sunt si indiferente gen daca cineva se ia de mine ele se holbeaza ca la teatru daca cineva ma jigneste nu intervin si nu ma intelegeti gresit dar mie mi se pare normal ca un prieten adevarat careia ii pasa de tine ar trebui macar sa spuna ceva, nu sa stea ca mutul.Asa ca cand mi-am intalnit noua cea mai buna prietena nu am mai discutat cu ele.Ba chiar m-am certat rau cu majoritatea.Acum ca stau cu noua mea cea mai buna prietena mereu imi dau seama ca are exact ceea ce celelalte nu aveau dar nu demult am inceput sa ii vad adevarata fata(dar nu mai rau ca la celalalte). Acum m-am certat si cu ea si ma simt singura, chiar daca unele colege ma mai invita pe afara sad ...intr-un fel imi e dor de vechile prietene dar nu pot uita ce mi-au facut acestea.Cred ca singurul motiv pentru care imi doresc sa stau cu ele este pentru ca cu ele imi traiesc viata,ma distrez la maxim,iesim mereu afara dar totusi simt ca nu pot sta langa ele dupa ce mi-au facut.Iar cu prietena mea cea mai buna,abia daca vad lumea,nu iese afara decat cu o ora dupa ce o chem(pana se macheaza si astea) chiar si cand ma grabesc.Ea nu iese afara tot timpul, dar cand o face ne plictisim grozav, sfarsind tot acasa sad Ce ar trebui sa fac? Ce ma sfatuiti? Va rog motivati-va raspunsul.

Răspuns Câştigător
| Moncherie a răspuns:

Nu-ti mai pune sufletul pe tava in fata altora, ce faci? Le spui tot despre tine si dupa aceea se pot folosi lejer de orice le spui.
Trebuie sa intelegi, colegii de clasa nu iti vor fi niciodata prieteni (sunt exceptii, dar putini). E vorba de gelozie, invidie.
Pune-ti intrebarea: Lumea de ce barfeste? De ce fix pe tine te barfeste?
Te-ai gandit vreodata ca o fac pentru simplul fapt ca tu ai ceva ce ele nu au? (nu ma refer neaparat la obiecte)
Oamenii barfesc mai ales atunci cand sunt invidiosi, cand tu te intelegi bine cu altii, cand ai parul frumos, cand esti diferit fata de ceilalti etc.
Cauta-ti prietene prin alte clase, saluta, zambeste, fii tu insati, nu trebuie sa te schimbi doar pentru ca sa-i satisfaci pe altii.
Normal ca nu te intorci la "prietenele" acelea ca sa fii calcata in picioare din nou.
Iti faci alti prieteni, nu e atat de greu, doar nu-ti pune sufletul pe tava de fiecare data si sa spui absolut tot despre tine...
Inca un lucru: daca tu crezi ca oamenii te barfesc, asa va fi. Fii pozitiva! Nu mai baga rautatile in seama, poate crezi ca esti singura fiinta din lume care are probleme, trece prin greutati, este luata in ras sau batjocorita de altii.
Multora ni se intampla astfel de lucruri, dar nu le bagam in seama.
Are rost sa fii suparata o zi intreaga pentru prostii? Normal ca nu! Bucura-te de viata si lasa grijile deoparte.
Sa te binecuvanteze Dumnezeu si sa te aibe in paza!

| XDeiutzaX explică (pentru Moncherie):

Multumesc mult, raspunsul tau m'a ajutat enorm happy

| Moncherie a răspuns (pentru XDeiutzaX):

Ma bucur ca te-am putut ajuta happy

5 răspunsuri:
| Lorena7712 a răspuns:

Si eu am fost in cazul tau. Am avut o prietena( colega ) pe care nu o suportam, imi venea sa o iau de par, sa o trag de toti peretii! laughing Ne certam foarte des, mai ca nici nu ne vorbeam; si cand o faceam, o faceam ca ne obliga cineva. Nu ma intelegeam decat cu 2-3 fete si atat. Alea erau adevaratele mele prietene pentru mine. Pana intr-o zi cand m-am impacat cu fata aceea si azi suntem foarte bune prietene. Nu ne mai certam, glumim si ma simt super in compania ei. E asa glumeata incat NEVER nu te plictisesti cu ea.
Ideea e ca : Incearca sa va impacati, sa dati totul de domeniul trecutului, sa stergeti cu buretele totul. Stiu ca este greu sa uiti ceea ce ti-au facut dar poate candva din nou te vei impaca cu ele si poate de data aia nu o sa mai faca barfe despre tine. Sau daca, chiar nu vrei sa le mai ai ca prietene, poti sa-ti faci altele. Este alegerea ta!
Funda?puppy dog eyes

| DarcyStyles69 a răspuns:

Incearca sa iti faci prieteni noi, sa iti dai seama daca ai lucruri in comun cu cineva spune-i ca sigur se va bucura! Poate ar trebui sa fi mai sociabila...

| NVI a răspuns:

Este bine ca esti selectiva in privinta prietenilor si ar trebui sa fi prieten doar cu cine te respecta si apreciaza pentru cea ce esti si doar tu stii cine sunt aceste persoane.