| Kiki20098 a întrebat:

Ma uit in oglinda și nu ma mai recunosc pe mine, nu pot sa cred ca am ajuns sa ma simt ultimul om de pe pământ. In capul meu ma vedeam altfel. Am ajuns sa am o anxietate socială severa, sa nu știu sa ma exprim la 19 ani, sa facă toată lumea misto de mine, sa nu pot sa ma apar, sa ma facă toti ciudata …. chiar dacă eu încerc sa vorbesc bine cu toti sa ma înțeleg, dar ceva nu merge, mereu las impresii rele. Nu pot sa îmi explic și chestia e ca eu sunt frumoasa, dar încredere 0. Ce pot sa fac, sunt obosita sa mai fiu luată in ras.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anxietatea sociala apare cand te izolelzi singura si faci ce nu trebuie, pierzand noptile inutil, nedormind in orele de noapte, si evidnet privand corpul si creierul de cele mai importanti hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina - care se produc NUMAI cand dormim intre orele 22 si 2 dimineata.

Muncesti undeva?
Ce servici ai?
Cum iti castigi existenta?

Frumusetea aia poate exista doar in capusorul nostru, nu in realitate. Si apoi, nu are nici o valoare frumsetea exterioara daca nu exista si ceva consistent in creieras.

| Dismally a răspuns:

In primul rand ar trebui sa analizezi foarte bine ce s-a intamplat, ce nu a mers bine cand ai vorbit cu oamenii, e bine sa ceri si o parere din exterior, pote sunt lucruri pe care le spui/le faci si nu iti dai seama.

| VoidEternal a răspuns:

Încearcă să nu te mai preocupe atât ce cred cei din jur. Se pare că toate gandurile tale sunt centrate pe a creea o impresie buna.

Redirectioneaza-ti eforturile pentru a creste ca om, citește, învață ceva nou, fă sport. Și o să vezi că o să te apreciezi mai întâi tu pe tine mai mult. Iar asta e primul pas.

Nu te complace în starea în care ești, canalizeaza-ti energia către un scop productiv și vei vedea că treptat lucrurile se vor schimba.

| VoidEternal a răspuns:

A, am uitat să îți zic. Asta e momentul in care e cazul să-ți dai seama că stima de sine e doar rareori legata de felul în care arăți. O personalitate muncită, un intelect "lucrat" o inima ușoară, astea sunt elemente care te ajută mai mult decât ce vezi in oglinda.

| 120bulevard a răspuns:

Probabil ai un temperament mai introvertit si nu e ceva incomun, ideea este sa te inconjori cu oameni care apreciaza si te sustin pentru ca mi-e greu sa cred ca nu ai macar prieteni/amici/prietene/rude care te apreciaza pentru ceea ce esti de fapt, trebuie sa realizezi ca in ziua de astazi multa lume e rea si te dusmaneste, nu toata lumea vrea sa te vada cum evoluezi, cele mai fake relatii de prietenie se leaga in liceu si facultate (unde banuiesc ca ai fost sau esti), nu trebuie sa le dai importanta pentru ca oricum atunci cand le vei termina fiecare o s-o ia pe drumuri separate si n-o sa mai fie ce a fost, nu trebuie sa fii intotdeauna pe placul tuturor, o sa-ti salvezi foarte multe dureri de cap si drame si in viitor vei realiza ca de fapt oamenii aia erau insuportabili si ai facut o alegere buna ca nu le-ai facut damblaua.

| ZappyTv69 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa fiu persoana "aia" și să vin cu clasicul text că totul se va rezolva,va fi mai bine!
Oamenii se schimba,nu mereu este vina ta. Încercă să îți dai seama când ai început să faci ceva ce ii deranjeaza pe alții, înțelege-te pe tine. Ca și cu "zâmbetul fals", falseaza încrederea.
Cum? Păi, încercă să te ții de promisiuni,de ce te roagă alții etc! Îți va reuși foarte repede. A naibii și încrederea asta! Niciun ban,niciun cadou nu o poate cumpăra,doar acțiunile și dovezile! Încearcă să faci cele mai mici chestii,să îți demonstrezi ție in primul rand ție că poți!
Legat de cei ce fac mișto de tine. ignore them! Se vor plictisi din a te jigni,batjocori etc. Ei fac asta din invidie, sau pentru că au o satisfacție atunci când te vad afectata sau șicanată din cauza loc,poate chiar te plac! Am mai auzit și trăit așa cazuri,nu știu cum să-ți spună că te plac,și joaca "jocuri" de-asta ieftine! Se vor plictisi repede,crede-mă,găsește-ti ceva de făcut,un hobby,sa vezi ce invidie va fi pe ei! In loc sa te simți rănită când, de exemplu unul te face incapabilă, gândește-te și razi in mintea ta,sau de ce nu, spune-i pe fata că tu,ești capabilă să faci lucrul x, sau că măcar nu comentezi de alții.
Și cu depresia, anxietatea, astea depind de gândirea ta uneori. Normal că în situația pe care mi-ai descris-o te vei simți și gândi așa. Poti merge la un psiholog,poate necesiti niste antidepresive.
Îți urez tot binele,și să știi că tu trăiești pentru tine, nu pentru x, y, și după ce ești împăcată tu cu tine, și alții nu vad ce fata minunata pierd, zâmbește in fata oglinzii și spune-ți că e pierderea lor, și că tu ai N șanse să găsești persoana potrivită! happy

| ZappyTv69 a răspuns:

Ah ce m-am repetat cu câteva cuvinte! Este târziu și nu prea am fost atenta la unele cuvinte, esența ți-am spus-o, succes! happy

| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa nu încerci sa impresionezi pe nimeni, toți vin si pleaca, toti sunt temporari dar Dumnezeu nu, totuși peste tot sunt anturaje proaste si poti ajunge rau. Ar trebui sa il impresionezi pe Dumnezeu, El nu pleaca niciodată si te va iubi, te va ajuta oricand dorești.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Daca tu esti aia din poza atunci pari destul de futacioasa laughing