| Zizi5009 a întrebat:

Ma voi duce azi la control oftalmologic. Am miopie. Nu am mai fost pana acum. As vrea sa stiu, ce teste imi va face ca sa isi dea seama de ce dioprtrii am nevoie?

20 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Pentru a afla dioprtiile, te va pune sa stai in fata unui aparat, cu fruntea lipita de acesta si sa privesti fara sa clipesti cateva secunde o imagine. Pe langa aceasta, te va pune sa iti acoperi cate un ochi si sa citesti litere sau cifre de pe panoul acela pe care cu siguranta l-ai mai vazut, chiar daca nu ai mai fost la oftalmolog, apoi iti va pune un fel de ochelari, la care va adauga lentile cu o anumita dioptrie, pentru a observa cu care vezi cel mai bine. Mai exista si alte teste, cum ar fi tensiunea oculara (te va pune sa tii mana intinsa si sa privesti intr-un anumit loc, iar pe pleoapa iti va pune un aparat pentru cateva secunde; nimic dureros).

| Zizi5009 explică (pentru thegatekeeper):

Multumesc frumos pentru raspuns. Da, stiu panoul respectiv. Ideea este: eu am 17 ani, crezi ca imi va da lentile de contact? Chiar nu vreau sa port ochelari. Si vor afecta lentilele ochiul in vreun fel?

| Zizi5009 explică (pentru thegatekeeper):

Si as mai avea o intrebare: imi va impune un anumit nr de ore pe care sa-l petrec in fata calculatorului sau al tv-ului? straight face

| iSaidNo a răspuns (pentru Zizi5009):

Banuiesc ca nu.[Lentilele in general au protectie pentru calculator si televizor].Ma rog..nu se stie.

| Zizi5009 explică (pentru iSaidNo):

Asa citisem undeva, insa presupun ca medicul stie mai bine si odata ce le da, nu sunt sanse sa afecteze cu ceva. Bine, asta in cazul in care se respecta regulile de igiena.

| thegatekeeper a răspuns (pentru Zizi5009):

Cu placere. Poti purta lentile de contact daca ai peste 16 ani, in general, deci nu e nicio problema. Iti va da o reteta pe care sunt trecute dioptriile, iar tu poti alege daca iti faci ochelari sau iti cumperi lentile. Pe fisa respectiva nu scrie ochelari sau lentile, ci e alegerea ta. Dupa ce primesti hartia poti merge direct intr-un magazin care vinde lentile, arati reteta, apoi iti comanzi lentilele respective, pe care le poti ridica in 2-3 zile sau chiar mai putin, in unele cazuri.
Exista lentile care se poarta o zi, saptamanale sau lunare. Ti le recomand pe cele lunare, pentru ca e destul de aiurea sa stai in fiecare zi cu grija sa le schimbi, iar in plus, scutesti o oarecare suma daca iti iei lunare. De orice tip ar fi, lentilele trebuie purtate maxim 10-12 ore pe zi. Intre purtari, se tin intr-o solutie salina (o gasesti, de asemenea, in magazinele din care iti cumperi lentilele), intr-un recipient special (vine odata cu solutia, iar daca nu, la fel, il poti cumpara tot de acolo), solutia inlocuindu-se zilnic. Poti gasi mai multe informatii despre lentile aici:
http://www.drlentila.ro/ghid-lentile-de-contact
Purtarea indelungata a lentilelor poate duce la deprivarea corneei de oxigen, caz in care pot aparea unele complicatii, dar sunt mai rare astfel de situatii. Daca ai grija in ceea ce priveste igiena atunci cand le pui si le scoti si daca nu le porti mai mult de 10-12 ore pe zi si ai grija sa le inlocuiesti cu alta pereche lunar, nu cred ca vei avea probleme.

| thegatekeeper a răspuns (pentru Zizi5009):

Probabil ti se va recomanda sa nu petreci prea mult timp in fata calculatorului sau televizorului, dar in realitatea este un mit. Dioptriile nu vor creste daca stai prea mult la TV sau la calculator, ci acest lucru se intampla oricum, de-a lungul anilor. Statul prea mult la TV sau calculator iti va obosii ochii, dar nu iti va deteriora vederea.

| Zizi5009 explică (pentru thegatekeeper):

Eu citisem undeva de lentile care se schimba la jumatate de an sau la un an

| thegatekeeper a răspuns (pentru Zizi5009):

Exista si din acelea, insa se gasesc mai rar. Cele mai frecvent utilizate sunt cele zilnice si cele lunare. Poti opta pentru care doresti, atat timp cat ai grija la igiena si nu uiti sa le schimbi.

| Zizi5009 explică (pentru thegatekeeper):

Pai. sa vedem ce-mi va spune mie. Multumesc frumos! :*

| 16Gabriela a răspuns:

Am fost si eu si m-a pus sa citesc niste litere care erau din ce in ce mai mici, s-a uitat la mine in ochi, m-a pus sa urmares o luminita, si m-a pus sa ma uit pe ceva sa bag un leu in cusca, traceam de niste maniere si trebuia sa il pun, asa cum il vedeam eu. O sa iti placa laughing

| Zizi5009 explică (pentru 16Gabriela):

Am fost si eu pana la urma. Mie nu mi-a facut asta. laughing

| 16Gabriela a răspuns (pentru Zizi5009):

Sunt diferite peste tot. Dar nu e ceva sa te sperii laughing

| iSaidNo a răspuns:

Nu-i nimic de speriat.Am fost si eu, si e chiar ok.Mai intai iti va acoperi un ochi si te va pune sa citesti literele de pe un tabel,ca sa vada cat de avansata este miopia la ochiul respectiv. Spre exemplu,daca ochiul drept,sa spunem,este mai bolnav decat cel stang,stangul se foarteaza si mai mult pentru cel drept, astfel imbolnavindu-i pe amandoi.
Apoi, te va pune in fata unui aparat, ca sa privesti la o anumita imagine cateva secunde, stabilind dioptria.[0.5; 0.25..etc.]
Iti vei pune pe ochi niste "ochelari" de proba.[Au lentile pentru orice dioptrie] Vei putea alege lentila care te ajuta sa vezi bine.Astfel stabilindu-se cu exactitate dioptriile corecte.
Iti alegi rama, si gata happy
Bafta!

| Zizi5009 explică (pentru iSaidNo):

Eu vreau lentile de contact, nu ochelari...

| iSaidNo a răspuns (pentru Zizi5009):

Nu-i o diferenta. Oricum, controlul este acelasi.
Daca insa ai dioptrii diferite la ochi, atunci iti trebuie doua casete cu lentile, fiecare cu dioptria sa.
Si eu port lentile de contact, si am abia 15 ani..Desi,este putin complicat sa ti le pui pe ochi, cu timpul te obisnuiesti si e super ok happy

| Zizi5009 explică (pentru iSaidNo):

Multumesc frumos. Acum, sper doar sa dau de un medic tanar care sa inteleaga. Legat de numarul de ore, tie ti-a impus cate ore sa-ti petreci in fata calculatorului sau a tv-ului?

| iSaidNo a răspuns (pentru Zizi5009):

A,nu.Mi-a recomandat doar sa am mare grija la regulile de igiena, ca sa nu am probleme mai tarziu. Oricum nu iti cresc dioptriile daca stai mult in fata calculatorului sau TV-ului.Eu nu mi-am stricat ochii din cauza asta, si stau 4-5 ore in fata calculatorului cand trebuie sa invat.

| Zizi5009 explică (pentru iSaidNo):

Ok, multumesc frumos :*

| PlayFreestyleFun a răspuns:

Prima data te va pune sa inceci sa citesti dupa acel tabel, iar apoi te va pune cu ochiul in fata unui aparat, e ca si cum ai privi prin binoclu