| gretablue a întrebat:

Mai multe raspunsuri va rog : Off... vorbesc cu un baiat de 3 luni..il plac, el se comporta super dragut cu mine. O *amica* vorbea inainte cu el si el o cam respingea si ea zicea ca vorbesc cu el ca sa o fac geloasa, ma rog asta a trecut. O alta. panarama [da chiar e] are prieten si incepuse sa vorbeasca cu un tip [prietenul baiatului de care v.am zis pana acum] asa au vorbit ei ceva timp si astazi ce sa vad. ca il lua in brate pe acest baiat cu care vorbesc si eu. si au mai stat putin impreuna. am plans toata ziua. pentru ca nu e corect are prieten de ce se baga peste toti? Oare el ma place? adica se supara cand anulam o iesire cu el [nu ma simteam bine] sau zicea ca nu ii place sa se certe aiurea cu mine, ca vrea sa ma vada. etc. Deci?sad

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,cam...complicata povestioara tahappy.Din cate inteleg eu,tu il placi pe acel baiat,insa iti este teama ca el o place pe fata respectiva,care,desi are prieten se baga peste toti, insa, in acelasi timp, nu stii ce sa crezi fiindca baiatul se supara atunci cand anulezi o iesire cu el...Ei bine, aceste lucruri nu iti dovedesc faptul ca te place sau ca nu te place.Mai bine zis, nu poti stii nimic concret pana ce nu discuti cu baiatul respectiv.Este normal sa discuta si cu alte persoane[fete], nu doar cu tine, asta pentru ca intre adolescenti si intre persoane in general nu se leaga doar relatii de iubire, ci si de amicitie. Daca el discuta cu fata respectiva, nu inseamna neaparat ca o place.Insa,daca tu il placi pe el, cred ca ar trebui sa"iti iei inima-n dinti" si sa ii spui acest lucru.Nu de alta,insa, atata timp cat nu are prietena, este"disponibil" pentru toate fetele, inclusiv pentru cele care au prieten.Iar tu nu trebuie sa plangi pentru un baiat, daca te face sa plangi inseamna ca nu te merita.Pe de alta parte,tratand situatia ca atare, asa cum este, baiatul respectiv poate nu stie ca tu il placi si de asta se imbratiseaza cu alte fete. Daca ii spui adevarul, exista o sansa sa eviti astfel de momente, si anume sa nu il mai vezi imbratisand alte fete sau sa stii sigur daca si el te place sau nu. Sper ca te-am ajutat!happy