| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Maine incep clasa a 9-a si am niste emotii uriase. Mi-e teama si sunt nerabdatoare in acelasi timp. Teama pentru ca nu cunosc noii colegi si nerabdatoare fiindca incep liceul, ma intreb cum va fi. Am fost la liceul respectiv si am vazut ca la clasa aceea voi avea diriginta. Credeti ca ar trebui sa iau flori? Nu o cunosc, doar i-am vazut numele scris pe fisa unde scria clasa noastra. Apoi nu sunt sigura daca sa imi iau camasa sau nu. La liceu au spus ca vom afla maine mai multe si sa fim "decenti" imbracati. Ma intrebam daca sa imi iau camasa, un pulover, tenesi si blugi? Sau un tricou, pulover, tenesi si blugi? Oare vom avea voie fara camasa? Sa imi iau ghiozdan sau nu? Adica ma gandesc...e prima zi, avem nevoie? Cu machiazul, credeti ca avem voie cu putin rimel, creion si un luciu? Si cum sa scap de emotii? Mi-e atat de teama, va rog sa imi raspundeti la intrebari si sa imi spuneti cei ce sunteti la liceu, cum a fost prima voastra zi.

1 răspuns:
| IsabelaIssa a răspuns:

Este bine sa nu exagerezi cu machiajul, cred ca doar un rimel nu s-ar observa. Daca se va cere camasa, vei afla pe parcurs, nu se va intampla nimic daca nu vei avea in prima zi, nu ai de ude sa stii. Daca iti iei pulover sau tricou, asta depinde de tine cum te simti bine, si de vremea de afara. Nu ai de ce sa ai emotii, gandeste-te ca si ceilalti viitori colegi poate gandesc la fel ca si tine. Ar fi ok sa iti iei o mapa...