| anonim_4396 a întrebat:

Mama este mereu intr-o dispozitie proasta si ma cearta din tot felul de rahaturi! Ce pot sa fac? Fara jigniri, va rog! Si daca puteti sa imi dati un raspuns si nu doar sa comentati ca "probabil are si ea problemele ei", sau sa imi spuneti ce probleme ar putea sa aiba! Am nevoie de raspunsuri cu ce as putea face ca sa o binedispun! Multumesc anticipat

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Care sînt acele„tot felul de rahaturi"?

| EvelinaOlivia a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. poate suferi de depresie.e o chestie destul de serioasa si nasoala pentru cei in cauza oh go on.din preajma ei..eu uneori o luam asa cu binisoru' si o faceam pe'a copilul cuminte si inocent. la mine functionalaughing..uneori..alte ori ma enervam si ii raspundeam si tipam la eaoh go on.dar nu e ok..vezi si tu cum faci. take care! :*

| Sardinaaa a răspuns (pentru EvelinaOlivia):

Stai calma, nu am depresie!

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru Sardinaaa):

Nu ma refeream la tine! pff. incercam doar sa te ajutlaughing oh go on

| Sardinaaa a răspuns (pentru EvelinaOlivia):

Daca te refereai la mama, atunci trebuia sa scrii cu doi de "i", adica "poate suferii", nu "poate suferi"!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O fi având și ea problemele ei, probabil, i-ai mai adăugat și tu câteva, chiar dacă... minore, dar din cauza altor supărări, mult mai mari, le accentuează pe toate.
Nu poți să o binedispui când e atât de iritată, dar poți să stai deoparte, încât să nu o enervezi mai rău. Dacă te ceartă, nu-i răspunde în contradictoriu, ci TACI! Ori, cereți scuze. În felul acesta nu-i dai motiv să continue. Gândește-te că mâine, veți avea o zi mai frumoasă. Și mai liniștită.

| MiruD a răspuns:

Te-ai gandit ca poate in unele cazuri chiar are dreptate?
Datoria ta de fiica e sa o asculti, sa o respecti si sa nu o judeci. Pana la urma e mama ta. Si te iubeste in felul ei. Daca o vezi mai nervoasa, lasa tu de la tine.
Va aprecia acest lucru. Ea sa te certe, si tu sa ii zic ca are dreptate, sau sa taci.
Si ca s-o mai binedispui, roag-o sa va uitati la un film de comedie impreuna. Sau cand face mancare, du-te si tu si ajut-o. Eu cred ca isi va schimba atitudinea fata de tine.

| Sardinaaa a răspuns (pentru MiruD):

Bun, poate nu ma vei crede, dar ne uitam la filme, iar eu las mereu de la mine, dar mereu ma cearta cand fac orice prostie cat de mica, dar ea a spart una dintre tablete iar eu nu am spus nimic, incerc mereu sa o binedispun, dar are o atitudine asa enervanta si..........nu stiu cum sa zic, monotona si parca de la un timp e asa rece si nu mai e mama aia draguta cu care ma intelegeam asa bine, de cand am renovat casa, e mereu cu ochii pe mine sa nu stric ceva, eu sunt cuminte, adevarat, sunt mai agitata uneori, dar ea crede ca orice as face e ceva periculos pentru casa! sad

| Sardinaaa a răspuns (pentru MiruD):

Adica nu numai pe mine ma crede pericol pentru casa, pe oricine!

| Peaches a răspuns:

Mama, cred ca ai o multime de treburi de rezolvat, dar spune-mi, te rog, ce vrei tu sa fac ca sa fii multumita si sa ma tratezi ca pe o persoana. Eu sunt dispusa sa vorbesc cu tine, pe un ton calm si sa vedem impreuna ce putem face sa fie o atmosfera placuta in casa. Si mie mi-e greu sa inteleg ce anume te nemultumeste deci hai sa vorbim.

Sper ca asta te ajuta.winking

~Roxetta

Răspuns utilizator avertizat
| zaratu a răspuns:

Incearca sa te apropi mai mult de ea, sa ii spui mama vrei sa ne uitam impreuna la un film, sau sa faceti ceva distractiv impreuna, sper ce ti-am fost de ajutor

| Fintommi a răspuns:

Noi nu putem sa stim siguri ce are mama ta, cel mai bine este ca tu sa vorbesti cu ea, sa o iei usor si sa ii explici ce te deranjeaza dupa ce o intrebi daca a patit ceva, ca vezi ca e mereu in toane proaste; acum nu cred ca te cearta si ea fara rost, ai si tu grija ce faci si cand vezi ca se enerveaza si tipa la tine nu incerca sa o provoci sau sa ii raspunzi cu aceeasi moneda. o sa inrautateasca mai rau situatia, iar tu o sa crezi ca tot vina ei e; multa bafta!