| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt fata, am 17 ani. Locuiesc cu mama, si bunici mei. Am o relatie cu un baiat de un an jumate. Ne intelegem bine, părinții stiu de noi, vrem sa ne mutam împreună. Insa eu mai plec pe la el cate 4-5 zile, după vin si acasă. Mami nu are nimic impotriva, mai am puțin si fac 18 ani. Insa bunicul meu e un om foarte rau, zice ca be scoate afara din casa, ca eu sunt o c*rvă. Si atunci cand ma voi muta sunt sigura ca va reacționa urat si va face scandal. Nu i pot spune ca am pe cineva, e un om foarte rău, care nu înțelege si nu poți avea o discuție cu el. Ce sa fac? Ma oftic ca el nu ma ajuta cu nimiv ca sa aiba vre o putere asupra mea. Doar ca stau in casa lui, atata tot. Si sunt sigură ca daca as pleca n ar mai vrea sa ma primească înapoi. Ba chiar ar scoate o si pe mami afara daca ea ar tine cu mine si mi ar lua apărarea cum e normal. Are si bunica mea dreptul in casa, are ani de zile cu el. Dar ea nu mai judeca, a înnebunit. Tot din cauza lui. M am gandit sa ma mut și sa-mi fac viata..ca nici aici nu mai pot. sfaturi va rog? (Funda)

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O să ai toata viața înainte să stai în casă cu-n bărbat, ce-i graba asta? ține cât e frumos

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te muți. Viața ta e viața ta. Și să nu te mai întorci.

| mihai69 a răspuns:

Ia mai dă-l în mă-sa de moș tembel!
Ignoră-l. Și dacă o fi, poate și mamei tale i-o fi mai ușor să plece din casa aia. De fapt, eu chiar sunt convins că așa ar fi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca nu iti este bine. Dar aceste lucruri o sa treaca. De ce vrei sa te muti cu el de acum? Termina liceul si dupa poti face ceea ce vrei. Unde atata graba?
Lasa sa vorbeasca, nu ar trebui sa iti pese de ce zice bunicul tau, e viata ta si faci ce vrei. In privinta comportamentului lui, nu ai ce sa ii faci, asa o sa fie mereu. E imposibil sa ii schimbi mentalitatea. Deci... ce ai nevoie mai exact?

| Andreeush a răspuns:

Ți se pare normal ca la 17 ani să te duci câte 4-5 zile să stai pe la iubitul tău și să te întorci acasă după aia?
Bunicul tău are motive să îți vorbească așa.

| Donsavas a răspuns:

Muta te doar la 18 ani si asta dacă esti sigura de decizie! E important să ti termini studiile si spune i bunicului că ai o relatie serioasă, asa nu te va mai considera vagaboanta.

| Plato a răspuns:

Imi place de bunicul tau, thumbs up for that man.
Are perfecta dreptate. Auzi la ea, la 17 ani la ce se gandeste. Inca e mult prea indulgent, eu ti-as fi zis ca in clipa asta alegi: renunti la el si la ideile tâmpite sau iti faci bagajelul si mergi la ăla, sa te intretina el.
Doamne fereste, mutat cu baieti la 17 ani... ce generatie distrusa.

| Crackman a răspuns (pentru Plato):

Atata timp cat stie ce are de facut... cum poti sa spui ca este o generatie distrusa. Tine minte ca inainte la 18 aveau si copil, nu mai zicea nimeni nimic. Daca ea considera ca trebuie a plece asa ii mai bine. Toti trebuie dati afara din casa voit sau nu sa invete cum merge treaba

| Plato a răspuns (pentru Crackman):

Ok, aveau copil la 18, dar rămâneau cu barbatul ala toata viața, daca e sa vorbim de trecut.
Ea doar se desfraneaza cu ceva strain care mai apoi ii da drumul.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Ok, aveau copil la 18, dar rămâneau cu barbatul ala toata viața..."

Pentru ca n-aveau de ales, ca erau judecate de toti tembelii daca plecau, ca nu aveau cum se intretine singure si trebuiau sa stea la mila aluia si sa faca ce si cum voia el, etc.
Acum in general nu mai e cazul de asa ceva. Nu mai trebuie sa ramana cu primul fraier...
Pe de alta parte, decat cu un mos nebun in casa, mai bine risti sa pleci chiar daca posibil sa nu reziste pe viata relatia. Discutia e sa nu faca inca copii, in cazul unei despartiri ar fi mai dificil. Intre timp poate sucomba si mosul si nu mai sunt probleme.

| Inedb a răspuns (pentru Plato):

Ramaneau de frica parintilor, de frica barbatului, de "ce o sa spuna lumea", lume de asta ca tine. Si asa traiau o viata cu niste betivi, niste batusi, in timp ce ele faceau pe servitoarele. De unde esti tu sigur de tot ce spui despre fata asta?

| Plato a răspuns (pentru Inedb):

17 ani - mutat cu un strain
E suficient pentru mine.

Aia era un argument pentru ca mi s-a spus ca mai demult fetele faceau copii la 16 ani. Da, faceau, si ramaneau acolo.

| Crackman a răspuns (pentru Plato):

Aici, nu prea pot sa te contrazic. Nu mai este loialitatea aia. Eh, oricum o sa avem sex robots happy

| Justme1997 a răspuns:

Ai fost inselata si mintita dar tu tot vrei sa te muti cu el, măritiș si copii?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani si nu te mai grabi asa. Inteleg ca situatia ta e grea, dar esti pregatita sa faci treburile casei, sa muncesti si sa faci si scoala? Nu cred, fiindca esti doar o copila.
Locuitul cu o persoana nu o treaba usoara.

| lilith16 a răspuns:

Ai mai pus întrebări de genul. inteleg, esti îndrăgostita dar aşteaptă frate sa termini scoala, sa iei bacu dupa poti sa caci copii cu iubitelu de mana, asa mare e iubirea? nici nu stii ce vrei la 17 ani, o sa ai toată viata la dispoziţie sa stai cu iubi, pana atunci vezi ca ai bac fata mea si fa-ti un viitor ca de sters la c_r copii si spalat vase se pricepe toata lumea si o sa fie naspa cand o sa faci asta toata viata ca esti tu îndrăgostită.

| Maia55 a răspuns:

Eu nu te voi judeca. Am o relație lunga și știu cum e sa ai fluturași în stomac. Deocamdată la cei 17 ani ai tai nu ai fi în stare sa ții o casa. Nu ești pregătită sa te muti cu iubitul tău. Știu ca în capul tău crezi ca o sa fie perfect, dar nu e asa. Acum probabil mama ta îți face orice plăcere, în cazul în care te vei muta singura vei avea toate responsabilitățile pe umerii tăi. Și ai avea nevoie de un salariu sa te întreții, sunt multe lucruri. Nu te încurajez deloc sa te muti de la vârsta asta fragedă. Tu concentrează te asupra bacalaureatului, iar după ce îl iei și vei intra la o facultate te poți muta împreună cu iubitul tău și te poți angaja. Hai ca nu mai ai asa mult, presupun ca treci clasa a 12 a. O sa vezi ca peste un an vei fi mult mai matura și vei vedea altfel lucrurile. Dacă te vei muta de acum nu vei mai putea învață deloc iar după cu siguranță vei regreta decizia luata asa ca ai răbdare anul asta iar după veți putea sta împreună și nu va avea bunicul tău ce sa îți mai zică pentru ca vei fi majora, și în plus dacă vei lua bacul ii vei demonstra ca ești o fata deșteaptă și cu capul pe umeri și astfel va avea încredere în tine și va fi mândru de nepoata lui.

| ihnei a răspuns:

Cand esti vai de capu' tau nu poti incepe un drum nou. Singura grija sa ramana bacalaureatul, nu calaritul de la 17

| Inedb a răspuns:

In primul rand, indiferent de ce o sa alegi, trebuie sa termini liceul si, de ce nu, sa incepi si o facultate. Si sa fii pe banii tai, pe picioarele tale, sa nu depinzi de el sau de bunicul tau. Trebuie sa te gandesti de ce vrei sa te muti cu iubitul tau: pentru ca iti doresti sau pentru a scapa din casa aia? Daca e a doua varianta, te sfatuiesc sa te gandesti si la alte solutii. Ca de exemplu, sa vorbesti cu mama ta si poate va mutati impreuna, tu cu mama ta. Si asa cu siguranta o sa fiti mai linistite. Pentru din cate cred, nici mama ta nu are o viata linistita acolo. Domnul acesta nu e stapanul vostru si nici are dreptul sa te jigneasca asa sau sa se comporte asa cu voi, sa ameninta in vreun fel.
Daca chiar vrei sa te muti cu iubitul tau pentru ca iti doresti sa fii cu el, trebuie sa ai grija. Oamenii se pot schimba atunci cand impart acelasi acoperis. Fii sigura ca nu iti va interzice sa mergi la liceu sau sa faci o facultate, fii sigura ca nu o sa fii una dintre acelea care doar executa treburile casnice, ca doar acum e "maritata", care odata mutat cu el, o sa creada ca e stapanul tau. Sper totusi sa fie un baiat bun, sa te sprijine si sa te iubeasca.
Dar eu cred ca cel mai bine, daca chiar nu mai suporti sa stai acolo, e ori sa locuiesti singura, desi o sa iti fie greu sau, mult mai bine, cu mama ta. Cel mai bine cu ea, in ea te poti increde cel mai mult. Ea chiar o sa iti fie un sprijin cu adevarat. Daca alegi sa pleci, sper sa te gandesti la varianta asta, sa fii tu cu mama ta. Nu ar trebui sa te grabesti sa locuiesti cu un baiat de acum, o sa ai tot timpul din lume.
P.s: daca te referi la faptul ca vrei sa te muti la el acasa, la si cu parintii lui: nu o face!
Sper ca in cele din urma, sa alegi solutia cea mai buna pentru tine, ceea ce te face cu adevarat fericita.