| anonim_4396 a întrebat:

Mama mereu imi repeta ca elevele nu ar trebui sa aiba voie sa poarte nici un fel de machiaj, oja, ruj, etc cat timp sunt in scoala, adica inclusiv in liceu! si nici sa mearga la scoala cu tocuri mari, etc... din astea... e f conservatoare. ai vostrii cum sunt, parintii la chestiile astea?

13 răspunsuri:
| nirvanacartof a răspuns:

Buna eu acum trec cls a 6 a si mama mea nu e deloc asalaughing.De cat at. cand vne vorba de scoala.Deci hai sa iti zic ce am facut eu:rolling on the floor
Soo...am mers cu mama la coafor m-am rugat de ea sa imi faca 1-2 suvite.laughingSi cand o spala pe ea la par, eu am discutat cu stylista mea si mi-a facut 3-4 suvite in bretonrolling on the floor).Sa vezi ce fata a facut mama.Bun, problema era ca eu fac orele de intensiv cu directoarea.Noroc cu stylista care ne-a dat o idee si asa am scapat de nota scazuta la purtare.rolling on the floor
Si ieri mama mi a dat sa probez niste tocuri de 5.
Incerarca sa ii explici mamei tale ca si colegele tale vin cu lucrurile astea la scoala si orice femeie are nevoie de ele pentru a fi frumoasa.
Te pup.

| georgianagyo a răspuns (pentru nirvanacartof):

O sa încep prin a spune că și eu am părinții la fel de conservatori, și crede-ma ca daca le spui ca de lucrurile alea ai nevoie, pentru a fi frumoasă, iasă rău.
De exemplu mie imi spune că nu trebuie să ma aranjez la școala (clasa a 7 a) nici măcar cu părul pe spate...si asta chiar e exagerat, ar trebui să ma duc ca muma pădurii?

| mona a răspuns:

Sunt la fel, stai linistita

| ImHereForYou a răspuns:

Poi parintii mei sunt exact la fel ca ai tai...
Ai mei au o problema...au aflat ca am iubit sh inlok sa ma certe ca am iubit la 12, ma intreaba despre el, daca ne-am sarutat, cum a fost... ENERVANT RAU!

| Mayyyyyy a răspuns:

Eu ii dau mare dreptate mare mamei tale1Asa este! nu trebuie sa ne fardam.sau sa purtam tocuri sau sa ne imbracam vulgar! Deoarece nu merge in club! Bravo mamei tale! Sa fii fericita ca ai o asa mama, asa este si mama mea! si asa sunt si eu!

| teiube a răspuns:

Iarta-ma ca iti spun dar mama ta e cam cimunista si de moda veche vremurile s-au schimbat nu mai suntem pe vreame lui nea CEASCA cand mergem in uniforma cu matricolo trebuie sa ne adaptam la noile vremuri nu spun sa ne machiem si sa ne imbracam ca curvele dar nici deloc nu e bine cate puti ne bine parerea mea.

| AnaEindragostita a răspuns:

La fel...nu oja! waaaaa

| IoanaTempah a răspuns:

Pai na eu nu am asa parintii comunisti laughing. Ei nu au nimic cu chestiile de genu`, dar oricum nici deloc machiaj sau fara oja, ca e imposibil laughing. Oricum mai ales in liceu se incarca aceste reguri de orice elev.

| deniisu a răspuns:

Heyhappypai eu am voie sa merg cu tocuri la scoala dar nu prea inalte sau cu platforme(ea zice sa tropai cand merg la tabla si nu-i frumoslaughing) de machiat ma lasa sa ma machez pentru ca folosesc doar rimel si gloss sau ruj si cand am timp si creion negruhappy si de oja nu zice nimic atata timp cat am unghiile ingrijite si oja este pe toata unghia nu pe jumatatelaughing de imbracat ma imbrac cum imi place pe mama mea o intereseaza sa nu se vada fundu sau sa nu fie vulgar si urathappy poti sa vorbesti cu mama ta sa iti dea voie sa folosesti un rimel si un gloss si tocuri mai micute.si oricum tocurile inalte nu prea merg la scoala...vezi poate o convingi. Daca iti da voie nu exagera cu machiajul ca nu o sa te mai lase delockiss

| Biby a răspuns:

Buna.
E cam severa.Parintii mei ma lasa sa merg cum vreau la scoala.
Mama chiar mi-a dat niste pantofi cu tocuri de 10 cm sa-i probez si am 11 ani.
La fel si cu machiajul, dar nu exagerez.Gloss de buze,rimel,fard de pleoape si cateodata fond de ten cand am vreun cos.
Cat despre imbracaminte,blugi rupti,bocanci,tricouri,jachete,cateodata fuste,dar am grija sa nu fiu eleganta laughing chiar daca mama mea e super eleganta,mie nu imi place.
Deci, discuta cu mama ta, sa te lase pentru ca esti destul de mare.
Succes!

| JLO a răspuns:

Parintii mei sunt si ei conservatori insa nu foarte multlaughingAm voie sa ma duc la scoala cu tocuri si machiata insa in limita bunului simt.

| Timi_4915 a răspuns:

Pai uite mama mea de exemplu nu este nici suuuuper stricta dar nici nu ma lasa de capul meu.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa ii zici ca ai vrea si tu sa porti niste tocuri mai mici sa te machiezi putin, uite de exemplu mama ma lasa sa ma machiez dar nu sa exagerez deci cateodata chiar ea ma machiazahee hee ar trebui poate sa vorbesti si sa ii spui ce dorinte ai si tu.nu sa ti in tine si doar pe internet sa iti expui,, micile probleme''.happy bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părinţii mei nu mi-au impus sau interzis chestii de astea.Dar deşi ei nu au făcut asta şi m-au lăsat să fiu eu cea care vreau,nu "eu cea care ar trebui să fiu", sunt conştientă de ce este bine. Mama ta are dreptate, mai multă naturaleţe în cazul fetelor la şcoală nu ar strica.Însă acum lucrurile s-au schimbat mult, iar mama ta ar trebui să fie conştientă de asta. Explică-i cum stau lucrurile în ziua de azi (dacă nu vrea să le vadă singură) şi respectă-i părerea. Baftă!