| Anileda a întrebat:

Marti dau o petrecere la mine acasa si eu as vrea sa o invit pe o fata, dar restul prietenelor mele nu vor ca spun ca este saraca si le face de ras, eu as invita dar mi-e frica sa nu se poarte urat cu ea, voi ce ziceti sa o invit si sa risc sa se poarte urat cu ea sau sa nu o mai invit?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, invit-o daca vrei si vorbeste cu restul prietenelor tale ca e invitata ta si sa se comporte frumos cu ea, stai in preajma ei sa nu o faca sa se simta prost; dar nu inteleg ce prietene ai care se comporta asa, adica ce conteaza ca este saraca ca doar nu e vina ei si nu cred ca e bine sa faca discriminari. E invitata ta, nu a lor si nu le face pe ele cu nimic de ras, asa ceva culmea, nu cumva prietenele alea ale tale sunt fitoase care nu isi vad lungul nasului, fete de bani gata?!
Hei, vb.cu ele si spune-le ca nu conteaza bogatia ci ceea ce ai in suflet si sa nu mai fie asa egoiste si cu fumuri in cap ca nu sunt mai presus decat acea fata, care nu e de vina cu nimic ca e mai saraca, asta e.
Vezi...lumea e rea si superficiala, sper ca tu nu esti ca ele si nu le da prilejul sa o jigneasca sau sa se comporte aiurea cu ea.
Invit-o daca iti doresti si ai cat de cat grija de ea, doar nu e bataia de joc a prietenlor tale.

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Daca tu dai petrecerea poti invita pe cine vrei.Ar fi frumos din partea ta sa o inviti si pe acea fata, chiar nu conteaza parerea prietenelor tale atata timp cat tu o bagi in seama si iti petreci timpul cu ea. Daca afla de petrecere si nu ai invitat-o, va fi dezamagita.Eu zic sa o inviti, faptul ca un om are probleme financiare nu inseamna ca trebuie sa fie exclus. Petrecere frumoasa iti doresc! :*

| cosmin2221 a răspuns:

Deci ii cumperi niste haine sau dai de la tine si ii explici fetei.
Dar frumos ca prietenele tale sa o respecte.

| alonet a răspuns:

Sfatul meu e sa ii vorbesti fetei pe fata sa aleaga daca vrea sa faca parte la petrecrerea ta cu riscul de a fi batjocorita, oricum iti recomand in cazul in care nu va fi prezenta la petrecerea ta sa o inviti la o prajitura (desi pare old fashion) si sa ii spui ca preferi sa petreci un timp cu ea la o prajitura decat la o petrecere unde risca sa se simta prost.

vei avea facand aceasta o prietena buna si de incredere pe viitor, iar cat despre rautacioasele acelea, departeaza-te de ele, au o gandire prea materialista si vor fi "ingropate" singure si parasite in materialism, si viata dincolo de bogatiile ei TRECATOARE are si alte frumuseti happy

| gabryel a răspuns:

Ideea mea ar fi sa o inviti si sa stai mai mult pe langa ea ca sa nu poata celelante prietene ale tale sa se ia de ea. Petrecere placuta.

| A_5617 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu prietenele tale sa o lase in pace, daca nu le place de ea, sa nu o bage in seama, sa nu vorbeasca cu ea.

| Skipy_1559 a răspuns:

Invit-o si spune-le prietenelor tale cele "mai presus" decat cea saraca, ca trebuie sa accepte ideea ca prietenii tai, ar trebui sa fie si prietenii ei!