| Ericigiani a întrebat:

Merita sa te muti in alta tara pentru a avea un trai mai bun, chiar daca nu iti vei mai vedea familia decat de vreo 2-3 ori pe an?
Am 16 ani si ma gandeam sa ma mut in Anglia, doar ca in acelasi timp ma gandeam si la ce las in urma(familie, prieteni, locuri).
Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani, nici daca vrei nu te poti muta in alta tara.
Asadra, nu-ti mai fa planuri, ca nu-i posbil sa pleci nicaieir, fara parinti, fiindca esti minor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu la 16 ani m as gandi cum sa invat mai bine sa imi fac un trai bun langa familie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar chestia cu traiul... nu e sigura.
Pe de alta parte si daca munctesti in Romania, sau sa zicem mai bine ca mergi la o facultate in alt judet, dupa ce te angajezi la fel, poti sa iti vezi familia tot de 2 sau 3 ori pe an.

Ideea este sa gasesti o situatie de mijloc, lucru-familie. Nici o varianta nu e buna. Dar pana la urma ai 16 ani, esti inca la inceput. Vezi tu dupa ce termini liceul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Prieteni poti sa iti faci si acolo, locuri frumoase sunt multe, iar familia o poti aduce in Anglia (daca e de acord).

| Eireann a răspuns:

Nu e sigur ca vei avea in trai mai bun in Anglia (sau oriunde in UK). E posibil sa castigi mai bine dar si preturile sunt mai mari, e posibil sa iti faci prieteni dar asta depinde si de cat de sociabil esti, s-ar putea sa iti fie dor de familie - depinde si de cat de apropiat de ei esti. Eu locuiesc de 5 ani in UK si nu mi-a fost usor la inceput dar usor - usor si cu munca si initistiva e ok acum.

| xeum a răspuns:

Daca vei pune mana pe carte vei avea lejer un trai peste limita in Ro

| Ericigiani explică:

Eu vreau sa fac si facultatea in uk, deci trebuie sa ma hotarasc cat de curand daca ma duc sau nu, ca sa stiu daca sa invat pentru IELTS si admiterea in Anglia.
Si in Romania de exemplu degeaba ai bani de lamborghini daca n-ai pe ce drumuri sa mergi cu ele. Sau daca iti vine rau, tot intr-un spital din tara ajungi si esti tratat cam la fel ca cineva mai sarac. Degeabaai multi bani daca n-ai ce face cu ei.