| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Mi-a placut mult de un baiat la sfarsitul clasei a6a,dupa ce am inceput sa vorbim pe facebook, suntem din aceeasi scoala, dar clase diferite.Am 13 ani(aproape) si mi se pare mormal sa-mi placa de un baiat,(si el m-a placut), dar e normal sa-l plac continuu de la sfarsitul clasei a6a pana acum? adica m-am gandit ca-l voi uita.e doar o chestie trecatoare, dar si vara ma gandeam la el si in fiecare vacanta..nu e ciudat? Stiu ca si el m-a placut,mi-a spus asta prin mesaje, dar la scoala ma evita, adica de cate ori ieseam pe hol el intra in clasa...si cand nu ma mai placut statea mereu le hol, deci m-am gandit ca el atunci cand ma place sta numai in clasa pentru ca e mai timid.dar de la un timp sta din nou numai in clasa, si nu stiu daca ma mai place sau daca sta in clasa ca asa veea el..anul asta(clasa a7a) mi-a spus la un moment dat ca ma place.e o poveste lunga cu un prieten de-al lui care e colegul meu care a aflat ca-l plac blablabla dar ideea e ca acest coleg al meu a vorbit cu el, si el mi-a trimis un mesaj pe wapp in care zicea ca ma place doar ca nu a avut curaj sa-mi zica pana acum...de-atunci au trecut cam 2-3 luni cred si nu stiu ce sa fac ca sa aflu daca ma place,am incercat sa-i mai trimit niste medaje de cateva ori,dar cu toate ca imi raspundea, nu incepea niciodata o conversatie, ceea ce m-a facut sa cred ca insist si nu i.am mai trimis. sfaturi? (sper ca ati inteles ceva. sper ca a citit cineva totul.)

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Imi pare rau ca nu ti-a raspuns nimeni framantarilor tale. Nu te teme, caci Dumnezeu cunoaste tot ce este in sufletul nostru.
Tineretea este trecatoare; ofera-I lui Dumnezeu inima ta daca vrei ca ea sa fie in siguranta. Nu acum este vremea ca sa i-o oferi unui baiat care nu stie ce sa faca cu ea. Dragostea este in esenta matura; ea nu trebuie trezita la varsta adolescentei, deoarece va crea multe neplaceri, multe frustrari, din pricina ca tinerii nu stiu cum sa reactioneze. Este lipsa de intelepciune sa-ti dai inima unuia care nu stie ce sa faca cu ea.
Te sfatuiesc ca pe un frate sa nu mai incerci sa intrii in relatie cu baiatul acesta. Parintii poate au neglijat sa te educe in privinta aceasta, sau nu nu au stiut cum sa-ti spuna.
Nu iti spun ca esti prea mica pentru o relatie; iti spun ca mai inainte de a intra intr-o relatie cu un baiat, trebuie sa-i cunosti mai dinainte caracterul. Nu poti sa fii prietena cu oricine. Un baiat care nu-si respecta parintii, ori care are un comportament dur, violent, ori care ii ies cuvintele din gura fara sa le judece mai dinainte, deci cu un astfel de baiat nici sa nu te gandesti sa intrii intr-o relatie.
Vreau sa iti mai spun ca tinta unei relatii este casatoria; caci o relatie fara tinta duce doar la durere si suferinta. Dumnezeu ne invata ca toate lucrurile isi au vremea si scopul lor. Asadar, scopul unei relatii este casatoria; iar vremea ei este atunci cand amandoi sunt pregatitit din toate punctele de vedere pentru aceasta.
Pana la casatorie, tinerii au foarte mult de lucru; ei au nevoie sa-si indrepte defectele de caracter pentru ca sa nu aduca aceste defecte in familiile pe care doresc sa si le faca. Si un caracter frumos se poate forma doar atunci cand vom avea o buna relatie cu Dumnezeu.
fericirea vine doar atunci cand Il vom cunoaste pe Dumnezeu. Si timpul acesta este chiar acum.
Iata o carticica foarte buna:
http://www.google.ro/......http?/url

| lauraaaaaaaa33 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult, oricum, am intrat in vorba cu el de curand..si nu stiu,parca nu e cum imi aimnteam, nu e la fel de de treaba cum era inainte, adica era foarte timmid, si nici macar nu-mi trimitea un mesaj, acum brusc imi trimite mesaje si porneste si niste subiecte..ciudate,privind din orice punct de vedere,oricum, datorita faptului ca am vorbit cu el, mi-am dat seama ca de fapt nu e atat de de treaba cum ma asteptam, plus ca a avut o medie foarte mica la scoala(e cam."fraier" la scoala, asta ca sa nu vorbesc urat tongue )si eu tin mult si de media pe care o are baiatul de care imi place..in orice caz, mi-am dat seama ca eu de fapt nu-l plac, a fost doar o ...chestie,care o aveam din cauza ca el era unica optiune de care sa-mi placa,ca atunci eram disperata sa-mi placa de cineva,nu stiu de ce,din prostie, oricum, acum nu mai simt nimic de genul in care am scris in intrebare, sau de orice gen, ceea ce este foarte bine! e mult mai bine asa! happy Si multumesc foarte mult pentru raspunsul atu happy

| anonimg a răspuns (pentru lauraaaaaaaa33):

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos.
Teme-te de Dumnezeu, cauta sa-L cunoști si vei fi fericita; vei cunoaste rostul vietii si te vei bucura iubind-ul.
Multe binecuvântări!