| Theaxniz a întrebat:

Mi-a zis astazi un supraveghetor de la evaluarea nationala ca nimeni nu se uita pe camerele video daca cineva a copiat sau si-a intors capul si numai atunci cand un supraveghetor te da afara din examen ca te-a prins copiind si trebuie sa dovedeasca cu filmarea ca m-a dat afara...este adevarat? P.S. Scuze categoria nu am gasit educatie si cultura generala

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu se uita nimeni la toate, dar daca sunt situatii exceptionale se vor uita

| Theaxniz explică (pentru suntserios):

Adica cum am zis eu sa te dea supraveghetorul afara si ii trebuie dovada asa-i?

| suntserios a răspuns (pentru Theaxniz):

Ori asa, ori se gasesc niste teze suspect de asemanatoare

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Se pastreza inregistrarile pentru cazul in care trebuie dovedit ca ai copiat.Nu intotdeauna e cineva la monitor, dar se poate intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am instalat camere pentru examen. Zilele astea adun filmările și le pun pe DVD-uri pentru păstrare.

Eu mă uit un pic din curiozitate. tongue Și să fiu sigur că a funcționat totul bine.

Dar e adevărat că filmările sunt stocate și păstrate în școala unde ai dat examenul.

Probabil că n-o să le cere nimeni să le verifice. Cele de anul trecut nu s-au cerut. Dar dacă se cer: le dăm. happy

Oricum, cel mai sigur e să stai cuminte la examen... să nu faci prostii. big grin Altfel riști.

| Theaxniz explică (pentru anonim_4396):

N-am facut prostii da eram curios ca uni colegi isi intorceau capu si nu le faceau nimic si eu cand mi-am intors capu spre fereastra m-am temut ca ma filma camera si ma da afarrarolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theaxniz):

Pe geam cred că ai voie să te uiți. Eu obișnuiam să iau câte o mică pauză și să privesc aiurea... laughing Pff... Nici nu mai știu câte examene am dat: adună 3 ani de facultate cu 2 de master + tot felul de cursuri și examinări după ce am intrat în învățământ în 2009. happy Oricum, încă mi se pare că ieri eram în clasa a VIII-a și am dat Capacitatea (mate + română + geografie). happy De fapt a fost în 2002.

| Theaxniz explică (pentru anonim_4396):

Ce note ai luat la capacitate smug?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theaxniz):

9 la română, 9.80 la geografie și 6.55 la matematică... dar m-am scos cu media 10 pe clasele I-VIII. happy A fost suficient cât să intru la profilul și liceul dorit.

Am făcut niște greșeli la matematică. Habar n-am cum am reușit. Și-acum mi-e rușine. Ceva de genul: Dacă 2 oameni sapă o groapă de 2 metri în 2 zile... - eu am zis că: 4 oameni o vor săpa în 4 zile. În România se cam întâmplă. laughing

Dacă n-ar fi, n-ai avea ce povesti. Să nu spun de BAC cum niciun supraveghetor n-a zis că nu-i voie să copiezi, ci stăteau la ușă „de 6". laughing

Oricum, cu ce-am învățat cu aia am rămas. Și dacă învățam mai mult, în cei 17 ani de școală era și mai bine. Fiecare își face propriul viitor în mare măsură.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se vor uita la ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi sărbătorești un an de când ajuți lumea pe TPU. Lasă grijile școlii. Vacanță plăcută! big grin

| Theaxniz explică (pentru anonim_4396):

A da chiar nu am observat

| Theaxniz explică (pentru anonim_4396):

Da si chiar ca sunt in vacanta gata si cu examenele big grin