| stefannnnn222 a întrebat:

Mi-am dat doua piercing-uri, in lobul urechii si in septum. Au trecut 5 zile de atunci. As putea sa mi le scot pentru 10 minute sa ma curat cu apa bine si apoi sa le pun la loc?
Unii zic sa nu scoti bijuteria ca se astupa gaura, dar nu stiu ce sa zic. Chiar se poate astupa in maxim 10 minute?

1 răspuns:
| NightmareFury a răspuns:

Salutare, Ștefan! Cel mai bine este să aștepți cel puțin 2 luni (în cazul piercing-urilor din urechi) și 4-6 luni în cazul septum-ului, deoarece e nevoie de timp să se vindece gaura. Riști să nu mai poți nimeri gaura odată ce le-ai scos. Recomandat este să foloșești alcool - spirt cu o dischetă demachiantă pentru a dezinfecta, nu apă.