| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am dat seama ca am o frica imensa care nu ma lasa sa fac schimbări. Imi e frica de eșec, imi e frica sa fac ceva nou la care nu ma pricep sau nu stiu eu sigur ca va iesi bine.
Imi e teama sa imi schimb pana si look-ul. Un banal nuantator de par. Plus ca mai e si perioada asta cand stam acasa si practic nu ma vede nimeni.
Mai sunt si altii ca mine sau chiar am o problema serioasa?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ofiintă a răspuns:

Încearcă un exercițiu: să îți recunoști ție toate chestiunile/aspectele de care îți este frică, care te impiedică și te incomodează. Care sunt motivele pentru care îți este frică... Comunică cu tine.
Pare extrem de banal, dar pentru mine a funcționat de fiecare dată, un fel de autospovedanie. Cum funcționează de fapt?
De cele mai multe ori refuzăm să ne recunoaștem nouă reținerile, fricile pe care le avem și încercăm să le ascundem, să le ignorăm. Parcă ne este rușine față de noi înșine. Atunci când îndrăznești să conștientizezi existența lor, le aduci la lumină, îți recunoști ție, îți vei da seama că toate aceste piedici nu sunt intr-atât de grave, poate sunt doar niște chestiuni banale care au reușit să te blocheze până în acest moment. Îți vei da seama că reușești să treci cu brio peste.
Este momentul în care te cunoști și conștietizezi anumite aspecte în raport cu propria ta persoană.

4 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Nu cred ca mai conteaza daca mai snut si altii. E clar ca nu la ei vei gasi solutia, pentru ca e clar ca nici ei nu au gasit-o daca inca au problema ta.
Fa-ti prieteni, un partener, un prieten, un iubit, iesi in lume, distreaza-te. fa-ti un hobby, o pasiiune, ceva sa faci si sa-ti ocupi timpul. Cati ani ai?

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ai o frică prea mare. Nu e normal. Bineînțeles că mai sunt și alte persoane ca tine.

| IsabelaIssa a răspuns:

Ca să depășești aceste lucruri, trebuie să lucrezi mult cu mintea ta. Încearcă și niște meditații, te vor ajuta. Trebuie să știi că greșeala înseamnă evoluție. Nu poți deveni un expert într-un domeniu dacă nu faci toate greșelile din acel domeniu. Părerea celor din jur nu trebuie să conteze pentru tine, pentru că deciziile din viața ta te privesc personal, atata timp cât nu îi influențează pe alții. Dacă pentru început asta ti-ar da mai multă încredere în tine, atunci schimbă-ți look-ul. Citește cărți de dezvoltare personală, descoperă-te și vei simți și schimbarea.

| PainTech a răspuns:

Cred ca toata lumea are o oarecare retinere cand vine vorba de ceva nou.
Fa o analiza la fiecare lucru :
Vrei sa faci asta sau e doar presiunea celorlalti?
Frica asta e cauzata de ceva real sau e o problema pe care ti-o faci singura?
Care e cel mai prost lucru care se poate intampla si cat de probabil e acest lucru? E doar o inconvenienta temporara?
Si in ultimul rand : Ce se poate intampla daca nu faci acel lucru?
Tot ce faci poate avea consecinte, chiar si decizia de nu a face nimic, care uneori, e cel mai periculos lucru pe care il poti face.